Šaudymas į niekuo dėtus žmones – tai naujas narkotikų kartelių būdas pademonstruoti savo galybę. Pirmiausia, tuo siekiama visus įbauginti. Sukarintos gaujos staiga ima pliekti iš automatų kino teatruose, restoranuose, prekybos centruose, baruose ir gatvėse. Užmiesčio keliuose jie įsiveržia į autobusus ir sušaudo visus jo keleivius. Ypač dažnai taip daroma Čihuahua mieste, esančiame Meksikos šiaurės vakaruose.
Agentūros „Reuters“ teigimu, pirmiausia taip ėmė daryti, pastaruoju metu dėl gaujų tarpusavio karo kiek susilpnėjęs, Arellano Felixo kartelis. Taip jis siekia pademonstruoti šalies saugumo tarnyboms ir konkurentams, kad nepaisant paskutinių pralaimėjimų yra pajėgus kovoti.
Gruodžio 7 dieną automatais ginkluoti, vilkintys kulkų nepramušamas liemenes užpuolikai įsiveržė į populiarų Čihuahua restoraną ir ėmė šaudyti į ten buvusius žmones. Žuvo moteris ir keturi vyrai.
Policija išsiaiškino, kad nė vienas iš žuvusių arba sužeistų žmonių neturėjo jokių ryšių su narkotikų prekiautojais.
Jei anksčiau tarpusavyje kariaujantys karteliai žudydavo tik konkuruojančių gaujų narius, o žmonės žūdavo nebent atsitiktinai, tai dabar jų taikinys – paprasti Meksikos gyventojai. Po paskutinių gangsterių atakų, nustatyta, kad nė vieno iš žuvusiųjų niekada neieškojo policija. „Tokius užpuolimus galima vadinti teroro aktais“, – mano Žemutinės Kalifornijos valstijos, kurioje ir yra Čichuahua miestas, prokuroro pavaduotojas Juanas Salvadoras Ortizas.
Toks nusikaltėlių atsakas
Žmonių šaudymas – tai narkotikų kartelių atsakas į Meksikos prezidento Felipe Calderono nutarimą nuo šių metų pradžios pasiųsti 36 tūkstančius kareivių ir federalinių policininkų į Žemutinę Kaliforniją. Jiems pavyko sugauti kelis Arellano Felixo kartelio lyderius ir konfiskuoti didelį kiekį narkotikų. Taip buvo palaužta paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje labai sustiprėjusio – jie permesdavo kokainą į Kaliforniją, laikomą viena didžiausių šio narkotikų rinkų pasaulyje – kartelio galia.
Tačiau valdžios įsikišimas tik padidino nusikalstamumo bangą, nes įspraustas į kampą kartelis ėmė žudyti paprastus gyventojus. Pirma ataka prieš civilius buvo surengta švenčiant Meksikos Nepriklausomybės dieną Morelio mieste. Tuomet susirinkusi minia buvo apmėtyta granatomis. 7 žmonės žuvo, beveik 100 buvo sužeista.
„Jie taip elgiasi todėl, kad miestuose galėtų daryti ką nori, kad pademonstruotų savo galią ir pasijuoktų iš valdžios“, – yra įsitikinęs Kalifornijoje esančio San Diego universiteto profesorius, su narkotikais susijusių nusikaltimų ekspertas Victoras Clarkas.
Žudynių banga
Šiais metais žudynių banga nusirito per visą Meksiką. Žuvo jau per 5400 žmonių, todėl kariškiai rekomenduoja žmonėms kuo daugiau laiko praleisti namuose. Gaujų karas jau atbaidė ir potencialius užsienio investuotojus. Sunerimusios Jungtinės Valstijos nutarė padėti savo kaimynei ir pervedė Meksikos vyriausybei kelis šimtus milijonų dolerių, taip paremdama jos kovą su narkotikų karteliais.
Tačiau didžiausi narkotikų karteliai kovoja ne tik su valdžia, bet ir tarpusavyje dėl teritorijos ir imasi pačių žiauriausių priemonių, kad tik pagąsdintų konkurentus. Jie nupjauna galvas ir ketvirčiuoja kūnus, įkiša lavonus į statines su rūgštimi ir net šturmuoja ligonines, kad pribaigtų sužeistas aukas.
Nušautas aukšto rango karininkas
Gruodžio 9 dieną Meksiko centre buvo nušautas aukšto rango policijos valdininkas, kuris vadovavo 16 Meksikos sostinės policijos skyrių. Victorą Hugo Monedą Rangelą žudikai apšaudė iš automobilio ir nuo motociklo.
Ir jis buvo ne pirmas aukšto rango pareigūnas, kurį nužudė narkotikų mafija. Šiemet valstybės pareigūnų nužudyta 117 proc. daugiau nei pernai. Taip nusikaltėliai atsakė į prieš du metus valdžios, pasitelkusios ir kariuomenę, pradėtą kovą su narkotikų karteliais.
Grobiami ir amerikiečiai
Meksikoje buvo pagrobtas garsus JAV ekspertas, vienas geriausių derybininkų su žmonių grobikais Lotynų Amerikoje Felixas Batista. Jis buvo atvykęs į saugumo problemoms skirtą seminarą. F.Batistos dėka yra pavykę išlaisvinti kelias dešimtis pagrobtų žmonių. Tačiau gruodžio 10 dieną 10 kaukėtų banditų užpuolė ekspertą, kai jis išėjo iš restorano Saltiljo mieste, šalies šiaurės rytuose esančioje Koauino valstijoje. Valstijos valdžia mano, kad grobikams reikėjo ne F.Batistos - tiesiog taip narkotikų kartelis nutarė dar karą pademonstruoti savo galią.
F.Batista yra iš Kubos kilęs amerikietis, buvęs JAV kariuomenės karininkas. Pastaruoju metu jis dirbo Majamyje įsikūrusios organizacijos „ASI Global“ konsultantu. Jis dažnai vesdavo derybas su žmonių grobikais Kolumbijoje. Meksikos valdžios atstovai teigia, kad ekspertas anksčiau dirbo ir FTB, tačiau amerikiečiai tai neigia. Vis dėlto FTB pažadėjo padėti surasti F.Batistą.
Surasti jį gal ir pavyks, tiks vargu ar gyvą, nes dažniausiai randami tik pagrobtų žmonių kūnai. Būtent dėl to Koauino valstijos gubernatorius ėmė reikalauti, kad žmonių grobikai būtų baudžiami mirties bausme, kuri šalyje oficialiai panaikinta 2005 metais, nors netaikoma jau kelis dešimtmečius.