Valdant Sh. Hasinai, kažkada skurdi šalis išgyveno didžiulį ekonomikos augimą, bet jos vyriausybė kaltinama žmogaus teisių pažeidimais ir negailestingu kitamanių tildymu.
„[Valdančioji partija] „Awami League“ laimėjo rinkimus“, – paskelbė Rinkimų komisijos bendrasis sekretorius Moniruzzamanas Talukderas (Moniruzamanas Talukderas).
Sh. Hasina pirmadienį atmetė opozicijos kritiką dėl, pastarosios teigimu, nesąžiningų visuotinių rinkimų.
„Rinkimai buvo laisvi ir sąžiningi“, – sakė ji žurnalistams savo pirmuose viešuose komentaruose po balsavimo, pabrėždama, kad „tie, kurie nori kritikuoti, gali kritikuoti“.
Rinkimai įvyko sekmadienį, o pradiniai pranešimai rodytų, kad rinkėjų aktyvumas juose buvo tik apie 40 procentų.
Pasak M. Talukdero, Sh. Hasinos partija laimėjo 223 vietas parlamente. Tačiau kitų parlamentarų, taip pat ir iš valdančiuosius palaikančių partijų, parama reiškia, kad premjerė realiai kontroliuos dar daugiau iš 300 parlamento vietų, sako analitikai.
„Tai vienos partijos parlamentas“, – naujienų agentūrai AFP sakė Ali Riazas iš Ilinojaus valstijos universiteto. Analitikas pridūrė, kad tik „Awami League“ sąjungininkai turėjo galimybę dalyvauti rinkimuose.
Be patikimos opozicijos
11 vietų laimėjusi partija „Jatiya“ yra ilgametė „Awami League“ sąjungininkė, kaip ir daugelis iš 61 nepriklausomo kandidato, sakė Oslo universiteto politologas Mubasharas Hasanas (Mubašaras Hasanas).
„Šiais rinkimais įteisintas vienos partijos valdymas šalyje be patikimos ir veiksmingos opozicijos parlamente, – AFP sakė M. Hasanas. – Beveik visi nepriklausomi kandidatai, laimėję vietas parlamente, taip pat yra „Awami League“ dalis.“
Tarp laimėtojų yra Bangladešo kriketo komandos kapitonas Shakibas al Hasanas (Šakibas Hasanas), pelnęs vietą valdančiajai partijai.
Opozicijos aktyvistai pirmadienį Dakoje surengė protestą ir savo nepritarimą rinkimams pademonstravo juodais burnos kamšalais.
Sh. Hasinos partija beveik neturėjo jokių reikšmingų varžovų, bet vengė kelti savo kandidatus keliose apygardose, tikriausiai norėdama išvengti parlamento vadinimo vienos partijos institucija.
Opozicinė Bangladešo nacionalistų partija (BNP), kurios gretas praretino masiniai sulaikymai, sušaukė visuotinį streiką ir drauge su dešimtimis kitų atsisakė dalyvauti, jų žodžiais, suklastotuose rinkimuose.
76 metų Sh. Hasina sekmadienį atidavusi savo balsą paragino piliečius parodyti tikėjimą šiuo demokratiniu procesu, o BNP pavadino teroristine organizacija.
„Absoliuti pergalė“
Į Didžiąją Britaniją pasitraukęs BNP lyderis Tarique'as Rahmanas (Tarikas Rahmanas) socialiniuose tinkluose rinkimų rezultatus pavadino gėda Bangladešo demokratiniams siekiams. Jis tvirtino matęs nerimą keliančių nuotraukų ir filmuotos medžiagos, patvirtinančių jo teiginius.
Meenakshi Ganguly (Minakši Ganguli) iš teisių gynimo organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) sekmadienį sakė, jog Bangladešo vyriausybė neįtikino opozicijos šalininkų, kad rinkimai bus sąžiningi. M. Ganguly įspėjo, jog daug kas baiminasi tolesnių represijų.
Kinijos, Rusijos ir kaimyninės Indijos pasiuntiniai vieni pirmųjų pasveikino Sh. Hasiną, pirmadienį aplankę ją jos namuose. Pasiuntiniai jos pergalę vadino absoliučia, sakoma premjerės biuro pareiškime.
Kinijos ambasadorius Yao Wenas (Jao Venas) pareiškime gyrė seną draugystę su Daka ir akcentavo per 15 metų trunkantį Sh. Hasinos valdymą stiprėjusius šalių ryšius.
170 mln. gyventojų turinčio Bangladešo politikoje jau seniai dominuoja konkurencija tarp pirmojo šalies lyderio dukters Sh. Hasinos ir dvi kadencijas premjero poste dirbusios buvusio karinio valdytojo žmonos Khaledos Zios (Chaledos Zijos).
2009-aisiais didele persvara laimėjusi rinkimus ir sugrįžusi į valdžią Sh. Hasina nebepatyrė pralaimėjimų, bet dvejus vėlesnius rinkimus temdė paplitę pažeidimai ir kaltinimai klastojimu.
78 metų Kh. Zia 2018-aisiais buvo nuteista už kyšininkavimą, o dabar dėl prastos sveikatos guli vienoje Dakos ligoninėje. BNP lyderis T. Rahmanas yra jos sūnus.