Šiuo metu Vyriausybės efektyvumo departamentui (DOGE) vadovaujantis E.Muskas, žurnalisto paklaustas, ar liks eiti pareigas ilgiau nei 130 dienų, kurias leidžia dabartinis „ypatingojo valstybės tarnautojo“ statusas, pažymėjo manantis, kad bus atlikta didžioji dalis darbų.
„Manau, kad per tą laikotarpį atliksime didžiąją dalį darbų, kad sumažintume deficitą trilijonu dolerių“, – pažymėjo jis.
Oficialiai E.Musko kadencija baigiasi gegužės 30 d.
Anksčiau jis yra pareiškęs, kad JAV vyriausybei reikia radikalių pokyčių. Kitaip, E.Musko nuomone, „laivas, vadinamas Amerika, nuskęs“.
Prezidentas D.Trumpas pavedė DOGE optimizuoti vyriausybės darbą (be kita ko, atleidžiant „neefektyviai dirbančius“ pareigūnus) ir sumažinti išlaidas. E.Muskas ir D.Trumpas žadėjo, kad DOGE „sunaikins biurokratiją“ ir „sukrės sistemą“.
Nuo D.Trumpo antrosios kadencijos pradžios departamentas atšaukė daugybę įvairovės, teisingumo ir įtraukties (angl. diversity, equity and inclusion, DEI) iniciatyvų federalinėse agentūrose. Taip pat buvo nutraukta daugiau kaip 90 proc. užsienio pagalbos agentūros USAID dotacijų.
Svarbiausias E.Musko ir jo komandos veiklos akcentas buvo tūkstančių vyriausybės darbuotojų atleidimas iš darbo, dėl kurio visoje šalyje kilo daugybė teisminių procesų ir protestų, atkreipė dėmesį BBC.
Vėliau JAV prezidentas kiek apribojo E.Musko ir jo DOGE įgaliojimus atleidžiant valstybės tarnautojus
„Jie gali tai vadinti „šaudymu iš šono“ (kaubojišku stiliumi, kai greitis yra svarbiau už tikslumą – red.past.), bet taip nėra. Tačiau tai nereiškia, kad nedarome klaidų“, – kalbėjo milijardierius.
Anksčiau šį mėnesį E. Muskas sukėlė sąmyšį, pavadinęs socialinės paramos programas „raktu“ į išlaidų mažinimą.
Nuo to laiko DOGE ragino smarkiai mažinti socialinę paramą, motyvuodamas tuo, kad iki 40 proc. socialinių išmokų atitenka sukčiams, neturintiems teisės į jas.
Paklaustas apie pranešimus, kad Socialinės apsaugos administracijos interneto svetainė šį mėnesį per dešimt dienų neveikė keturis kartus, o jos teritoriniuose skyriuose po didelio darbuotojų skaičiaus mažinimo tvyro chaosas, E.Muskas patikino, kad jo reformos padės sustabdyti sukčiavimą.
Jis įsitikinęs, kad jo komandos darbas yra revoliucinis.
„Tai revoliucija, galbūt didžiausia nuo pirmosios revoliucijos laikų. Amerika bus daug geresnėje vietoje, kai šie pokyčiai bus baigti“, – komentavo milijardierius.
Kovo 27 d. DOGE interneto svetainėje paskelbta, kad iki tos dienos amerikiečiams pavyko sutaupyti 130 mlrd. dolerių.
Interviu „Fox News“ pasirodė didėjant pasipriešinimui E.Musko bendrovėms – nuo mažėjančių „Tesla“ pardavimų iki „SpaceX“ bendrovės „Starlink“ boikoto.
E.Musko vaidmuo vyriausybėje pakenkė Teslos įvaizdžiui, ypač tarp liberalių vartotojų.
„Šis darbas man brangiai kainuoja. Mano ir visų, kuriems priklauso „Tesla“, akcijos sumažėjo maždaug perpus“, – sakė E.Muskas per susitikimą Viskonsine, milijardierių cituoja „Economic Times“.
Verslininkas taip pat skundėsi, kad jo darbas DOGE buvo varginantis.
„YouGov“ ataskaita parodė, kad dabar amerikiečiai 12,8 proc. dažniau neigiamai vertina „Teslą“, o tarp liberalų šis skaičius šokteli iki 35 proc.
Per metus „Tesla“ pardavimai JAV sumažėjo 11 proc.