Tarp jų – užrašai „Minų nėra“ beveik ant kiekvieno pastato ir Josifo Stalino vidaus reikalų ministro Lavrentijaus Berijos, kuris 1938-1945 m. vadovavo NKVD ir vykdė masines represijas, portretas.
Tarp kitų Rusijos kariuomenės buvimo Palmyros apylinkėse pėdsakų laikraštyje minima paliktos šifruoto ryšio instrukcijos, lauko virtuvė ir daugybė knygų. Be to, mieste paliktas raudonas ženklas, kuris primena, kad negalima atskleisti valstybės paslapčių.
Palmyra yra vienas svarbiausių istorijos paminklų, kuris, kaip rašo WSJ, tapo „Islamo valstybės“ barbariškumo, Rusijos pasaulinės galios ir Sirijos režimo brutalumo simboliu. Nauja miesto dalis buvo sugriauta Rusijos ir Sirijos bombardavimų ir artilerijos, o beveik visi jo gyventojai pabėgo. Dabar jie pradėjo grįžti. „Dar visai neseniai tai buvo vienos milžiniškos kareivinės. Bet dabar mūsų žmonės pradeda grįžti“, – pasakojo naujasis Palmyros vadovas Zaheras Salimas.
Dalis senovinio miesto buvo užminuota ir ilgą laiką net keli likę vietiniai gyventojai negalėjo į jį patekti, rašo laikraštis. Rusija siuntė į Palmyrą archeologinę misiją, kad ši atkurtų III a. monumentaliąją arką prie įvažiavimo į miestą, tačiau to padaryti nepavyko.
Dabar miestas tapo atviras pirmą kartą nuo 2011 m., rašo WSJ. Į Palmyrą pradėjo vykti Sirijos turistai, kuriuos šokiruoja sugriovimų mastas. Visgi dauguma istorinių statinių išliko.
„Aš labai džiaugiuosi, kad jų nebėra“
Pasak Z.Salimo, Palmyroje dabar gyvena apie 7 000 žmonių. Dauguma jų gyvena palyginti išsaugotuose rajonuose netoli buvusios Rusijos karinės bazės. „Aš labai džiaugiuosi, kad jų nebėra ir mes vėl galime turėti savo namus“, – sakė Qasifas Abdulas Raoufas Qasimas, grįžęs į savo senelio namą su vaizdu į senovinius griuvėsius, kur anksčiau buvo Rusijos štabas.
Miesto muziejui dabar vadovauja Italijoje stažavęsis archeologas ir restauratorius Anas Hajas Ziedanas. Jis sakė, kad mieste planuojama atnaujinti archeologinius tyrimus ir restauravimą: „Turime labai daug projektų ateičiai, artimai, o ne tolimai ateičiai.“
Susprogdino senovės paminklus
15min primena, kad 2015 m. Palmyrą užėmė „Islamo valstybė“. Teroristinis judėjimas mieste surengė viešas egzekucijas ir susprogdino senovės paminklus – Belo ir Baalshamino šventyklas. 2016 m. Rusijos kariuomenė ir karinė grupuotė „Wagner“ atkovojo miestą. Tuo metu Rusijos valdžia Palmyros užėmimą pavertė didelio atgarsio sulaukusiu viešųjų ryšių renginiu – Vladimiro Putino draugai Valerijus Gergijevas ir Sergejus Rolduginas čia surengė koncertą senovės griuvėsiuose. Koncertą vaizdo ryšiu atidarė pats Rusijos prezidentas.
Tačiau jau 2016 m. gruodį „Islamo valstybės“ kovotojai sugrįžo į miestą, nes Rusijos ir Sirijos kariuomenės sutelkė dėmesį į kovą su sukilėliais kitose šalies dalyse. 2017 m. kovotojai vėl buvo išstumti, tačiau iki to laiko jiems pavyko susprogdinti Romos teatro portiką.