„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 06 26 /10:01

Belgijos atstovas vadovaus Britanijos pasitraukimo iš ES darbo grupei

Europos Sąjunga šeštadienį nurodė paskyrusi belgą Didier Seeuwsą, ilgametį buvusio Europos Vadovų Tarybos pirmininko Hermano Van Rompuy padėjėją, vadovauti ypatingajai darbo grupei, kuri ves derybas dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos.
Didier Seeuwsas
Didier Seeuwsas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Galiu patvirtinti, kad sudaryta darbo grupė, kuri rūpinsis visomis derybomis“, sakė naujienų agentūrai AFP dabartinio ES prezidento Donaldo Tusko atstovas Prebenas Aamannas, patvirtinęs, kad tai grupei paskirtas vadovauti D.Seeuwsas.

Pasak P.Aamanno, D.Seeuwsas šiuo metu užsiima paruošiamaisiais darbais, o derybos turėtų būti pradėtos po to, kai Britanija oficialiai informuos Europos Vadovų Tarybą norinti pasitraukti iš Europos Sąjungos.

D.Tuskas ir ES lyderiai penktadienį sakė, kad šios derybos, kad ir kokios būtų sunkios, turėtų būti pradėtos kiek įmanoma greičiau, kad būtų išsklaidytas netikrumas po ketvirtadienį įvykusio referendumo, per kurį Jungtinė Karalystė apsisprendė pasitraukti iš 28 valstybių bloko.

Britanijos premjeras Davidas Cameronas, kuris po to balsavimo paskelbė ketinantis atsistatydinti, sakė, kad vesti derybas patikės savo įpėdiniui, kuris turėtų perimti vyriausybės vadovo postą iki spalio pradžios.

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas šeštadienį sakė, kad D.Camerono sprendimas atsistatydinti tik spalį yra „skandalingas“ ir prilygstantis „viso (Europos) žemyno paėmimu įkaitu“.

Britanijoje 2 mln. žmonių pasirašė peticiją, ragindami surengti antrą balsavimą dėl narystės ES

Jau per 2 mln. žmonių pasirašė internetinę peticiją, kurioje raginama surengti pakartotinį plebiscitą dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos, kai ketvirtadienį vykusį pirmąjį balsavimą nedidele persvara laimėjo europesimistai, šeštadienį rodė oficialus šio kreipimosi tinklalapis.

Tos peticijos parlamentinis tinklalapis vienu metu liovėsi veikti dėl žmonių, norinčių pridėti savo vardą prie raginimo surengti kitą visuotinį balsavimą po ketvirtadienio istorinio plebiscito.

Mes, pasirašiusieji, raginame Jos Didenybės Vyriausybę įtvirtinti tokią taisyklę: jeigu už šalies išstojimą ar tolesnę narystę balsuoja mažiau nei 60 proc. žmonių, esant mažesniam nei 75 proc. rinkėjų aktyvumui, turi būti rengiamas naujas referendumas, – rašome peticijos tekste.

„Mes, pasirašiusieji, raginame Jos Didenybės Vyriausybę įtvirtinti tokią taisyklę: jeigu už šalies išstojimą ar tolesnę narystę balsuoja mažiau nei 60 proc. žmonių, esant mažesniam nei 75 proc. rinkėjų aktyvumui, turi būti rengiamas naujas referendumas“, – rašome peticijos tekste.

Už pasitraukimą iš ES ketvirtadienį nubalsavo 51,9 proc. referendumo dalyvių, o 48,1 proc. pasisakė už pasilikimą Bendrijoje.

Rinkėjų aktyvumas šiame referendume siekė 72,2 procentus.

Panašu, kad peticiją aktyviausiai palaikė Edinburgo ir Londono gyventojai. Abiejuose miestuose „Pasilikti“ stovykla ketvirtadienį laimėjo didele persvara.

Kitaip negu kai kuriose šalyse, Britanijos įstatymai nenumato, kad referendume turi būti pasiekta minimali balsų persvara arba minimalus rinkėjų aktyvumas.

Tuo tarpu ES taisyklėse nėra nieko pasakyta apie scenarijų, kai bloko narė, jau pradėjusi derybas dėl išstojimo, persigalvoja ir atsisako pasinaudoti Lisabonos sutarties 50-uoju straipsniu.

Stratklaido universiteto profesorius Johnas Curtice'as išdėstė du hipotetinius scenarijus, kaip galėtų būti surengtas antras referendumas.

„Jeigu (buvęs Londono meras) Borisas Johnsonas vadovaus vyriausybei ir jeigu siekis įgyvendinti (išstojimą) ilgai užsitęs, po dvejų metų galėtume surengti kitą referendumą, rodantį, kad žmonės iš tikrųjų nori atšaukti sprendimą ir pasilikti“, – aiškino jis.

„Taip pat gali susiklostyti padėtis, kai opozicijos partija per visuotinius rinkimus įgis mandatą surengti naują referendumą“, – pridūrė jis.

Vis dėlto jis pažymėjo, kad dabartinė peticija kol kas nesukels jokių padarinių, išskyrus formalų aptarimą parlamente, kuris privalo nagrinėti bet kokias peticijas, pasirašytas daugiau negu 100 tūkst. žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs