Olesia buvo suimta už antikarinius įrašus. Vienas iš jų buvo susijęs su praėjusių metų spalio mėnesį įvykusiu sprogimu ant tilto, jungiančio Rusiją su aneksuotu Krymu.
„Paskelbiau „Instagram“ istoriją apie tiltą, apmąstydama, kaip ukrainiečiai džiaugiasi tuo, kas įvyko“, – BBC pasakojo mergina.
Ji taip pat pasidalijo draugo įrašu apie Rusijos pradėtą karą Ukrainoje.
Tuomet viskas ir pradidėjo.
Apkaltinta terorizmu
Olesia prisimena, kad lemtingą dieną kalbėjosi su mama telefonu, kai išgirdo, kad kažkas įėjo į namus. Tai buvo policijos pareigūnai.
„Jie atėmė mano telefoną ir šaukė, kad gulėčiau ant grindų“, – mergina sakė BBC.
Ji buvo apkaltinta terorizmu ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų diskreditavimu. Studentei gresia iki 10 metų kalėjimo.
„Niekada neįsivaizdavau, kad kas nors gali gauti tokią ilgą laisvės atėmimo bausmę už tai, kad kažką paskelbė internete. Buvau mačiusi pranešimų apie beprotiškus nuosprendžius Rusijoje, bet nekreipiau į tai dėmesio ir toliau kalbėjau“, – sako Olesia.
Šiaurės federalinio universiteto Archangelske studentė dabar įtraukta į oficialų Rusijos teroristų ir ekstremistų sąrašą.
Studentė sako, kad tai yra beprotybė, jog ji yra įtraukta į tą patį sąrašą kaip ir kruvinų išpuolių mokyklose šauliai ar „Islamo valstybės“ teroristai.
Pagal namų arešto taisykles jai uždrausta kalbėti telefonu ir naršyti internete.
Didysis brolis stebi
Ant dešinės kojos Olesia išsitatuiravo daug pasakantį atvaizdą – jame Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pavaizduotas kaip voras, o ant jo užrašas iš rašytojo George'o Orwello knygos „1984“: „Didysis brolis tave stebi“.
Bet, kaip pasakoja BBC, panašu, kad merginos atveju ją stebėjo ne Didysis brolis, o jos bendramoksliai.
„Vienas draugas parodė man žinutę apie mane viename pokalbyje, kaip aš pasisakau prieš „specialiąją karinę operaciją“. Dauguma šio pokalbio dalyvių buvo istorijos studentai. Jie svarstė, ar reikia mane paskųsti valdžios institucijoms“, – BBC cituoja merginą ir prideda, kad matė šio susirašinėjimo ištraukas.
Viename šio susirašinėjimo komentare Olesia buvo kaltinama, kad rašė „provokacinio pobūdžio defetistines ir ekstremistines žinutes. Tai nepadoru karo metu. Tai turi būti užgniaužta pačioje užuomazgoje“.
„Pirmiausia pabandykime ją diskredituoti. Jei ji to nesupras, tegul su ja susidoroja saugumo tarnybos“, – buvo rašoma kitoje žinutėje.
„Demaskavimas yra patrioto pareiga“, – BBC cituoja dar vieną ištrauką iš minėto susirašinėjimo.
Vėliau, kai teisme buvo perskaitytas kaltinimo liudytojų sąrašas, Olesia atpažino pavardes studentų, kurie dalyvavo tame susirašinėjime.
Praėjo metai nuo tada, kai Kremlius pradėjo „specialiąją karinę operaciją“ Ukrainoje – šiuo terminu jis vadina Rusijos karinę invaziją į kaimyninę šalį. Praėjus kelioms savaitėms po puolimo pradžios Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ragino Rusijos visuomenę atskirti „tikrus patriotus nuo padugnių ir išdavikų“, primena BBC.
Nuo tada visoje Rusijoje pasipylė pranešimai apie sovietinio stiliaus pasmerkimus karo kritikams. Tarp kaltintojų – moksleiviai, informuojantys apie mokytojus, ir darbuotojai, demaskuojantys kolegas.