Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Berlyne iškilmingai atidengtas restauruotas Berlyno sienos fragmentas (nuotraukos)

Ilgiausias išlikęs Berlyno sienos fragmentas po beveik dviejų dešimtmečių buvo kruopščiai restauruotas, o menininkai iš naujo išpiešė spalvingus grafitus, kuriais siena buvo išmarginta po jos istorinio griuvimo.
Berlyne iškilmingai atidengtas restauruotas Berlyno sienos fragmentas
Berlyne iškilmingai atidengtas restauruotas Berlyno sienos fragmentas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Berlyne penktadienį buvo atidengtas 1,3 kilometro ilgio restauruotas betoninės sienos ruožas Sprė upės pakrantėje, vadinamas Rytų galerija.

Šis istorinis paminklas yra svarbus turistų traukos centras. Ant šios sienos išpiešti įvairūs padalintos Vokietijos ir jos susivienijimo epochą įamžinę paveikslai. Vieni iš garsiausių – grafitas, kuriame Rytų Vokietijos simboliu tapęs automobilis „Trabant“ vaizduojamas pramušantis sieną, taip pat Sovietų Sąjungos lyderio Leonido Brežnevo ir Rytų Vokietijos vadovo Ericho Honeckerio broliško bučinio atvaizdas.

Išpiešta siena „yra dokumentas, kuris ateities kartoms padės įsivaizduoti..., ką reiškė ši siena“, Berlyno meras Klausas Wowereitas sakė per atidengimo ceremoniją.

Šis Berlyno sienos ruožas buvo paverstas meno galerija po atviru dangumi praėjus keliems mėnesiams po to, kai komunistinė Rytų Vokietija atidarė savo sienas 1989 metų rugpjūčio 9 dieną. Po šio istorinio sprendimo didžioji sienos dalis buvo greitai išardyta.

„Rytų galerija“ išliko, tačiau kelerius pastaruosius metus jos būklė buvo labai prasta: betonas ištrupėjo, o dažai nusilupo. Nutarus restauruoti šį sienos fragmentą, beveik 90 menininkų iš viso pasaulio prieš metus susirinko atnaujinti savo kūrinių.

Menininkai „susirinko vėl susirinko atkartoti 1990 metų euforijos“, sakė Kani Alavi, Rytų pusės galerijos asociacijos vadovas ir pagrindinis sienos restauravimo projekto organizatorius.

„Praėjus 20 metų po sienos griuvimo Rytų galerija tebėra demokratijos ir žmogaus teisių simbolis“, – pridūrė jis.

„Kiekvienas (menininkas) savaip įsivaizdavo šios sienos griuvimą, – pabrėžė K.Wowereitas. – Manau, kad šios tarptautinės pastangos, šie skirtingi požiūriai ir ši įvairovė yra šios didingos parodos po atviru dangumi sėkmės priežastis.“

Šis restauravimo projektas kainavo daugiau nei 2 mln. dolerių, o jį iš dalies finansavo Berlyno valdžia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų