Pasislėpusi tarp senų sovietinių pastatų, apie kilometrą nuo Kremliaus, plyti pagrindinė prekybos centrų alėja, čia, šalia Federalinės saugumo tarnybos, stovi daugiaaukštis mūrinis pastatas. Jis pažymėtas Švedų akligatvio 3-uoju numeriu ir saugomas Rusijos saugumo tarnybų, mat daugelis gyventojų – įtakingos asmenybės. Tarp jų – „Rosneft“ vykdantysis direktorius Igoris Sečinas, „VTB group“ generalinis direktorius Andrejus Kostinas, nafta prekiaujančios „Gunvor Group“ milijardierius Genadijus Timčenko ir buvęs finansų ministras Aleksejus Kudrinas. Tokią informaciją atskleidė du prisistatyti nenorėję vietos gyventojai.
Apartamentuose yra dešimt kambarių, du židiniai, nuosavas SPA su turkiška ir suomiška pirtimis.
Teigiama, kad čia gyvena ir užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, ministro pirmininko pavaduotojas Sergejus Prichodka, „Transneft“ generalinis direktorius Nikalajus Tokarevas, buvęs susisiekimo ministras Leonidas Reimanas ir kiti įtakingi asmenys.
Du iš 30-ies apartamentų, esančių name, vienas apie 1 000 kv. metrų, kitas – 846 kv. metrų, neužimti jau daugiau kaip metus, jų kaina, anot nekilnojamojo turto bendrovių „Justified Quality Estate“ ir „Mayfair Properties“, atitinkamai siekia 50 mln. ir 42 mln. dolerių.
Anot nekilnojamojo turto eksperto Aleksandro Pypino, tai brangiausi butai Maskvoje.
Politinis klanas
„Šios kainos apsaugo jo gyventojus nuo pašaliečių, – sakė elitu besidominti buvusi V.Putino „Vieningosios partijos“ narė Olga Krištanovskaja, – Gyventojai yra garantuoti, kad niekada nesutiks tų, kuriuos laiko prasčiokais“.
V.Putino kadrai perėmė tradiciją, kuri atkeliavusi iš 1931-ųjų ar net dar senesnių laikų, kai J.Stalino Vidaus reikalų liaudies komisariato vadovas Genrichas Jagoda buvo atsakingas už 505 Vyriausybės rūmuose buvusių apartamentų priežiūrą. Čia gyveno beveik visi J.Stalino laikų generolai ir pareigūnai.
Jis buvo pastatytas tuo metu, kai Maskvoje itin trūko kokybiškų gyvenamųjų erdvių. Jame buvo restoranas, treniruoklių salė, maisto prekių parduotuvė, vaikų darželis, skalbykla ir visą parą budinti greitosios pagalbos tarnyba. Anot kompleksui skirto muziejaus kuratorės Olgos Trifonovos, pastatas labai greitai tapo prestižiškiausiu adresu Maskvoje.
Žmonės jame taip norėjo gyventi, jog jiems nerūpėjo, kad kiekvienas durininkas buvo šnipas, turėjęs raktus į kiekvieną butą. Trečdalis gyventojų vėliau tapo J.Stalino „valymo“ aukomis.
Nežinia, ar V.Putino sąjungininkai šiuos butus nusipirko, ar gavo juos nemokamai.
Nors Leninas ir J.Stalinas gyveno Kremliuje, V.Putinas gyvena naujuose apartamentuose netoli Maskvos, buvę šalies lyderiai, tokie kaip Leonidas Brežnevas ar Borisas Jelcinas rinkosi gyvenimą po vienu stogu kartu su artimiausiais sąjungininkais.
Kremliaus turto departamentas Švedijos akligatvyje esantį pastatą užbaigė 2002 metais, praėjus dvejiems metams po to, kai V.Putinas iš B.Jelcino perėmė valstybės vairą.
Saugo plieninė tvora
Google maps nuotr./Švedų akligatvyje esantys apartamentai. |
Prašmatnių apartamentų komplekse yra centrinis oro kondicionierius, požeminė stovėjimo aikštelė, 2 000 kv. metrų sodas su suoliukais, fontanu ir vaikų žaidimų aikštele, kurią galima išvysti pro trijų metrų aukščio plieninę tvorą. Aplinką stebi vaizdo kameros.
Fojė puošia mozaikos grindys. Virtuvė ir biliardo kambarys pirmajame aukšte leidžia gyventojams svečius priimti nekviečiant jų į savo privačią erdvę, pasakojo vienas pastate viešėjęs verslininkas.
Panaši įtakingų asmenų bendruomenė susibūrusi ir netoli vyriausybės būstinės, Rochdelskajos 12/1. Čia gyvena žvalgybos tarnybos vadovas Michailas Fradkovas, Kremliaus personalo viršininkas Sergejus Ivanovas ir „Sberbank“ generalinis direktorius Hermanas Grefas. Anot „Allflat“ nekilnojamojo turto svetainės, 200 kv. metrų butas šiame name kainuoja apie 3,5 mln. dolerių.
Situacijos nekomentuoja
Nežinia, ar V.Putino sąjungininkai šiuos butus nusipirko, ar gavo juos nemokamai. Anot sociologės O.Krištanovskajos, kai pareigūnui skiriamas butas, paprastai valstybės nuosavybe jis yra metus, o vėliau gyventojui leidžiama jį nemokamai privatizuoti.
„Daugelis žmonių mano, kad didžiausia elito privilegija yra automobiliai su policijos šviesomis. Tai netiesa. Didžiausia nauda, kurią gauna Rusijos elitas yra apartamentai“, – teigė ji.
Kremliaus turto departamentas situacijos nekomentuoja, teigdamas, kad tai susiję su asmens duomenimis. Komentuoti atsisakė ir daugelio įtakingų asmenų spaudos atstovai. „Rosneft“ pranešė, kad I.Sečinas pastate niekada negyveno, atsisakydami pateikti informaciją, ar jam kada nors priklausė jame esantis butas.
Nieko nežemiško
Didžiausia nauda gyvenant šiame name – po vienu stogu įsikūrę įtakingi kaimynai.
Anot Maskvoje veikiančios nekilnojamojo turto agentūros „Penny Lane Realty“ atstovo Aleksandro Ziminskio, 50 mln. dolerių kaina už prabangų, didelį butą Švedų akligatvyje užkelta maždaug 20 proc.
„Tai geri butai su puikiu vaizdu, tačiau ten nėra nieko nežemiško, – sakė nekilnojamojo turto bendrovės „JQ Estate“ direktorius Fedoras Solomatinas, – Nustatytos kainos neatitinka rinkos realijų.“
Remiantis tinklalapyje „JQ Estate“ skelbiama informacija, bute yra dešimt kambarių, du židiniai, nuosavas SPA su turkiška ir suomiška pirtimis. 42 mln. dolerių kainuojantys apartamentai turi „išskirtinį klasikinį dizainą“ ir prieigą prie stogo.
Tikėtinais pirkėjais laikomi verslininkai, kurie nori būti arčiau sprendimus priimančių asmenų.