Šie žmonės mėnesių mėnesiu sunkiai dirbo – be jokio poilsio pastarąją savaitę. Jie nėjo namo, jie nematė savo šeimų, tiesiog dirbo ligoninėje, kad padėtų žmonėms... Ir dabar jie negyvi. Jie buvo draugai, artimi draugai. Neturiu žodžių, kaip tai apibūdinti. Neapsakoma.
Ligoninė buvo mano darbo vieta ir namai pastaruosius kelis mėnesius. Taip, tai tik pastatas. Tačiau kartu tai yra ir žymiai daugiau. Joje buvo teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos Kundūzui. Dabar nieko nebeliko.
Ligoninės sugriovimas, tiek žmonių gyvybių atėmimas – dėl nieko. Nerandu žodžių.
Visa širdimi jaučiu, kad tai yra visiškai nepriimtina. Kaip tai gali vykti? Kas nuo to gali laimėti? Ligoninės sugriovimas, tiek žmonių gyvybių atėmimas – dėl nieko. Nerandu žodžių.“
Bombarduota dar pusvalandį po pranešimo Vašingtonui
Per įtariamą JAV smūgį iš oro labdaros ligoninei Šiaurės Afganistano Kundūzo mieste šeštadienį žuvus 19-ai žmonių, JAV prezidentas Barackas Obama sakė, kad tai buvo tragiškas incidentas, o Jungtinės Tautos (JT) tą bombardavimą pasmerkė kaip neatleistiną.
Vašingtonas pažadėjo visapusiškai ištirti ligoninės – gyvybiškai svarbios įstaigos, kuri per kovas, kai Talibanas kelioms dienoms perėmė šios provincijos sostinės kontrolę, dirbo viršydama savo galimybes, – subombardavimą.
Po anksti šeštadienį suduoto smūgio pastatą apėmė liepsnos, be žuvusiųjų, yra dar dešimtys rimtai sužeistų žmonių. Nuotraukose, kurias paskelbė organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF), jos darbuotojai įamžinti ištikti šoko.
„2 val. 10 min. vietos (penktadienį 23 val. 40 min. Lietuvos) laiku MSF traumų centrui Kundūze buvo kelis kartus smogta per nepertraukiamą bombardavimą ir labai smarkiai pakenkta“, – paskelbė organizacija.
MSF nurodė, kad bombardavimas tęsėsi daugiau kaip 30 minučių po to, kai amerikiečių ir afganų kariškiams buvo pranešta, kad ligoninė atakuojama.
„12 darbuotojų ir mažiausiai septyni pacientai, tarp jų – trys vaikai, žuvo; 37 žmonės buvo sužeisti. Ši ataka reiškia šiurkštų tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimą“, – sakoma pareiškime.
MSF nurodė, kad bombardavimas tęsėsi daugiau kaip 30 minučių po to, kai amerikiečių ir afganų kariškiams buvo pranešta, kad ligoninė atakuojama.
„Visos konflikto šalys, įskaitant šalis Kabule ir Vašingtone, buvo aiškiai informuotos apie tikslią MSF objektų vietą (GPS koordinatės)“, – priduriama pareiškime.
MSF nurodė, kad per antskrydį buvo smogta pagrindiniam ligoninės pastatui, kuriame buvo intensyviosios slaugos skyrius ir priimamieji. Aplinkiniai pastatai nenukentėjo.
JT: smūgis gali prilygti karo nusikaltimui
NATO pripažino, kad JAV pajėgos galėjo smogti MSF, kuri ilgą laiką gydė karo sužeistuosius, priklausančius visoms konflikto šalims.
„Šis smūgis galėjo sukelti šalutinę žalą netoliese esančiam medicininiam objektui. Šis incidentas yra tiriamas“, – sakoma NATO pareiškime.
Šis įvykis yra absoliučiai tragiškas, neatleistinas ir galbūt net nusikalstamas, – sakė JT žmogaus teisių komisaras.
Incidentas vėl privertė susirūpinti dėl JAV smūgių iš oro naudojimo Afganistane – itin ginčijamo klausimo per 14 metų trunkančią kampaniją prieš Talibano sukilėlius.
JT žmogaus teisių komisaras Zeidas Ra'adas al Husseinasparagino atlikti nuodugnų ir skaidrų tyrimą, ir pažymėjo, kad „smūgis iš oro ligoninei gali prilygti karo nusikaltimui“.
„Šis įvykis yra absoliučiai tragiškas, neatleistinas ir galbūt net nusikalstamas“, – sakė jis.