2020 11 10 /14:39

Brazilija įšaldo kiniškos vakcinos nuo COVID-19 klinikinius tyrimus

Brazilijos sveikatos sistemos reguliavimo institucija pranešė įšaldžiusi klinikinius tyrimus dėl Kinijos kuriamos vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19, įvykus „nepageidaujamam incidentui“, susijusiam su bandymuose dalyvavusiu savanoriu.
Kiniška vakcina nuo koronaviruso
Kiniška vakcina nuo koronaviruso / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nemaloni žinia vieną pažangiausių potencialių vakcinų „CoronaVac“ kuriančiai kinų bendrovei „Sinovac Biotech“ nuskambėjo pirmadienį, JAV farmacijos milžinei „Pfizer“ pareiškus, kad jos pačios vakcinos kandidatės veiksmingumas siekia 90 procentų. Šis pranešimas padidino viltis, kad pandemija jau greitai baigsis, o pasaulio akcijų indeksai ėmė sparčiai kilti.

„Sinovac Biotech“ antradienį gynė savo produktą: „Esame įsitikinę, kad vakcina yra saugi.“

VIDEO: Proveržis kovoje su COVID-19: eksperimentinės vakcinos efektyvumas siekia net 90 proc.

Brazilijos reguliavimo institucija „Anvisa“ paskelbė „nutarusi pertraukti vakcinos „CoronaVac“ klinikinį tyrimą po rimto nepageidaujamo incidento“ spalio gale.

„Anvisa“ pareiškė negalinti atskleisti įvykio detalių dėl privatumo politikos, bet pabrėžė, jog tokie incidentai yra susiję su mirtimi, potencialiai mirtinais šalutiniais poveikiais, sunkia negalia, hospitalizacija, apsigimimais ir kitais „kliniškai svarbiais įvykiais“.

Vis dėlto „Sinovac“ pareiškė, kad incidentas „nebuvo susijęs su vakcina“, ir pridūrė, jog bendrovė „toliau bendraus su Brazilija šiuo klausimu“.

Klinikinius tyrimus Brazilijoje koordinuojantis Butantano institutas išreiškė „nuostabą“ dėl „Anvisa“ sprendimo.

Institutas „išsamiai nagrinėja, kas nutiko“, ir yra „pasirengęs pateikti Brazilijos reguliavimo agentūrai visus reikiamus paaiškinimus dėl bet kokių nepageidaujamų incidentų, galėjusių įvykti per klinikinius tyrimus“, nurodė mokslo centras.

„CoronaVac“ Brazilijoje atsidūrė politinio ginčo centre. Pagrindiniu šios vakcinos rėmėju šalyje tapo San Paulo gubernatorius Joao Doria – ultradešiniųjų prezidento Jairo Bolsonaro pagrindinis oponentas.

San Paulo valstijos vyriausybė savo pareiškime pabrėžė „apgailestaujanti, kad apie šį sprendimą sužinojo iš spaudos, o ne tiesiai iš „Anvisa“. Vyriausybė pareiškė kartu su Butantano institutu lauksianti daugiau informacijos apie „tikrąsias įšaldymo priežastis“.

Pandemijos politika

J.Bolsonaro „CoronaVac“ yra praminęs vakcina iš „tos kitos šalies“ ir vietoje jos skatina įsigyti panašų preparatą, kuriamą Oksfordo universiteto ir farmacijos bendrovės „AstraZeneca“.

Praėjusį mėnesį jis sužlugdė jo paties paskirto sveikatos apsaugos ministro planus įsigyti 46 mln. dozių „CoronaVac“. Tuomet valstybės vadovas pareiškė, kad „brazilai nebus niekieno bandomieji gyvūnai“, o tą preparatą pavadino „Joao Dorios kiniška vakcina“.

J.Doria anksčiau pirmadienį paskelbė, kad pirmosios 120 tūkst. „CoronaVac“ dozių į San Paulą atvyks lapkričio 20 dieną.

Jo valstija yra sudariusi susitarimą su „Sinovac“ įsigyti iš viso 46 mln. dozių. Sutarta, kad 6 mln. iš jų bus pagaminti Kinijoje, o likusi dalis – San Paule, kur praėjusią savaitę buvo pradėta statyti vakcinos gamybos įmonė.

„Valstijos vyriausybės pareigūnai baiminasi, kad Bolsonaro dėl politinių priežasčių pasinaudos techniniais sprendimais, kad nukeltų vakcinos [platinimo] terminus“, – pranešė laikraštis „Folha de Sao Paulo“, cituodamas neįvardytus J.Doria sąjungininkus.

„Anvisa“ atstovai pareiškė naujienų agentūrai AFP, kad negali pateikti jokių kitų komentarų, išskyrus jau išplatintą pareiškimą, anonsuojantį įšaldymą. Pranešime pabrėžiama, kad tyrimų sustabdymas yra įprastinė procedūra tokiais atvejais.

J.Bolsonaro kritikuojamas dėl savo atsako į pandemiją, ypač dėl sprendimų menkinti viruso keliamą pavojų, priešintis karantino priemonėms ir skatinti hidroksichlorochino vartojimą, nors moksliniai tyrimai rodo, kad šis vaistas, kaip rodo tyrimai, nėra veiksmingas gydant nuo COVID-19.

Tiek „Sinovac“, tiek „Pfizer“, tiek „Oxford“ yra pasiekusios 3-ojo etapo bandymus – paskutinę stadiją, po kurios preparatas gali sulaukti reguliavimo tarnybų patvirtinimo.

Visos šios kandidatės išbandomos Brazilijoje – šalyje, kurią pagal COVID-19 aukų skaičių lenkia tik Jungtinės Valstijos. Šioje Lotynų Amerikos šalyje nuo naujojo koronaviruso mirė jau daugiau nei 162 tūkst. žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai