„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Brazilijos valdžios vairą perėmusio Michelio Temero politinę idilę temdo protestai

Gatvių protestai ir kontroversija dėl fakto, kad naujajame ministrų kabinete nėra nė vienos moters, apkartino Brazilijos prezidento pareigas laikinai einančio Michelio Temero politinę idilę, pirmadienį jam pradėjus savo pirmąją savaitę valdžios olimpe.
Protestas Brazilijoje
Protestas Brazilijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

M.Temeras praėjusią savaitę perėmė valdžios vairą iš Dilmos Rousseff, kai Senatas nubalsavo už tai, kad būtų pradėtas prezidentės apkaltos procesas dėl kaltinimų pažeidus biudžeto apskaitos taisykles.

75 metų centro dešiniųjų stovyklos lyderis pažadėjo pakeisti kairiųjų politinį kursą, kurio laikėsi D.Rousseff administracija, ir ištraukti šalį iš giliausios per kelis dešimtmečius recesijos.

Nors naujojo kabineto, kuriame ministrų skaičius nuo 32 sumažintas iki 23, sudėtis jau buvo paskelbta, kol kas neįvardyta, kas užims svarbų centrinio banko vadovo postą.

Naujasis finansų ministras Henrique Meirellesas, kurio pirmuosius žingsnius atidžiai stebi rinkos, pirmadienį turėjo paskelbti, kas užims šias pareigas, tačiau atidėjo tai vienai dienai, pranešė brazilų spauda.

Sekmadienį vėlai vakare duodamas interviu televizijai M.Temeras pažadėjo suvienyti šalį po ne vieną mėnesį vykusių piktų debatų dėl apkaltos D.Rousseff, kuri savo ruožtu kaltina laikinąjį prezidentą organizavus perversmą.

„Scanpix“/AP nuotr./Michelis Temeras
„Scanpix“/AP nuotr./Michelis Temeras

„Šalies susivienijimas reiškia politinių partijų, darbdavių ir darbuotojų susivienijimą ir bendras Brazilijos visuomenės pastangas išbristi iš šios krizės, kurioje dabar esame“, – sakė jis televizijai „Globo“.

Švilpimas ir puodų trankymas

Tačiau vos pradėjęs eiti pareigas M.Temeras iškart tapo kairiųjų stovyklos taikiniu.

Televizijai transliuojant laikinojo prezidento interviu, kai kuriuose Rio de Žaneiro ir San Paulo rajonuose aidėjo garsus švilpimas ir trankomų puodų triukšmas – tokio pobūdžio protestai anksčiau persekiojo ir D.Rousseff, kuri dėl jų ėmė vengti rodytis per televiziją.

Sekmadienį gatvių protestų banga nusirito per kelis šalies miestus, tarp jų sostinę Braziliją ir finansų centrą San Paulą.

Pirmadienį protesto akcija buvo surengta Rio de Žaneire, kur mažiau nei po trijų mėnesių vyks olimpinės žaidynės. Jos metu aktyvistai užėmė švietimo ir kultūros ministerijų, kurios pagal M.Temero planą bus sujungtos į vieną žinybą, pastatus.

„Perversmo kurstytojai, fašistai, jūs nepraeisite!“ – šaukė aktyvistai.

„Šis perversmas bloškia mus atgal“, – sakė garsus Brazilijos filmų kūrėjas 84 metų Rui Guerra, dalyvavęs proteste.

Kol kas opozicijos rengiamų demonstracijų mastas nėra didelis, tačiau akivaizdu, kad M.Temerui nebus lengva įsivažiuoti naujose pareigose, turint galvoje, kad D.Rousseff apkaltos procesas Senate gali trukti iki pusės metų.

„Visuomenės reakcija į perversmą tęsiasi, turėtų tęstis ir protestai“, – pirmadienį sakė D.Rousseff Darbininkų partijos vienas iš lyderių Ruji Falkaunas.

Regione telkiasi ir diplomatinė audra, nes Venesuelos, Kubos, Ekvadoro Bolivijos, Nikaragvos ir Salvadoro lyderiai vieningai išreiškė paramą D.Rousseff ir atsisakė pripažinti jos nušalinimo teisėtumą.

Brazilijos užsienio reikalų ministerija nusiuntė Salvadoro prezidentui Salvadorui Sanchezui Cerenui skundą, kuriame primenama, kad jo šalis yra pagrindinė Brazilijos pagalbos Centrinės Amerikos šalims gavėja.

„Brazilijos vyriausybė viliasi, kad Salvadoro vyriausybė persvarstys savo poziciją“, – pažymėjo ministerija.

Prilygsta Dilmai Rousseff nepopuliarumu

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad M.Temeras yra beveik toks pat nepopuliarus, kaip D.Rousseff.

Savo vyriausybę pristatęs M.Temeras pateko į kritikos ugnį, nes visi naujojo kabineto nariai yra baltieji vyrai.

Sekmadienį duotame interviu jis nesileido į polemiką šiuo klausimu, tik pabrėžė, kad moterims bus skirti įtakingi postai, nors tarp ministrų jų nebus. Tačiau jo pastaba apie tai, kad moterys yra „moteriško pasaulio atstovės“, buvo išjuokta opozicijos socialinėje žiniasklaidoje.

Pirmadienį vėlai vakare M.Temeras paskyrė moterį – ekonomistę Marią Silvią Bastos Marques – vadovauti Nacionaliniam ekonominės ir socialinės plėtros bankui (BNDES).

Rimtu iššūkiu M.Temerui taps ir jo pažadas sumažinti kainas bei racionalizuoti pernelyg apkrautą valstybės biudžetą. Laikinasis prezidentas pažadėjo sumažinti valstybės tarnautojų skaičių (panaikinti iki 5 tūkst. etatų, – red.) ir sako, kad jis, priešingai nei D.Rousseff, gali tartis su Kongresu dėl nepopuliarių biudžeto apkarpymų.

M.Temeras pirmadienį turėjo susitikti su pagrindinių profesinių sąjungų atstovais aptarti socialinio draudimo reformų. Tačiau viena didžiausių profsąjungų boikotavo šį pasitarimą.

Konstitucinės teisės ekspertas M.Temeras anksčiau užėmė viceprezidento postą, į kurį buvo paskirtas, kai jo partija PMDB sudarė netvirtą koaliciją su D.Rousseff Darbininkų partija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dilma Rousseff
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dilma Rousseff

Jis akcentuoja, kad veiks tik šalies labui, nes greičiausiai nesieks perrinkimo 2018 metais numatytuose prezidento rinkimuose.

„Suprantu, kad neturiu visuotinės paramos, – sakė jis. – Tačiau man nereikia rodyti jokių gestų ar daryti dalykus, kurie padėtų užsitikrinti perrinkimą. Aš netgi galiu būti nepopuliarus, nes man pakaks to, kad būsiu naudingas šaliai.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs