Dėl šalyje galiojančio rinkėjų saugumo įstatymo, daug informacijos apie vykstantį balsavimą kol kas nepateikiama. Apie rinkėjų aktyvumą kalbėti negali ir stotyse budintys darbuotojai.
Londoną visą naktį skalavus lietui ir skrodus žaibams, dalis miesto didžiųjų gatvių ir kelių apsemti, tad puse lūpų kalbama, kad gamtos šėlsmas galėjo turėti įtakos rinkėjų vangumui referendume. Viešasis transportas – sutrikęs, gatvėse tvyro spūstys, o kai kuriose miesto vietose paskelbtas raudonasis potvynio pavojus.
Nors savo balsą už išstojimą arba likimą ES galima atiduoti jau nuo ankstyvo ryto, lietuvių gausiai apgyvento Newhamo rajono balsavimo stotyse – štilis.
Rinkėjus nuo žiniasklaidos saugo įstatymas
Balsavimą stebinti darbuotoja 15min sakė, kad kol kas žiniasklaidai negali suteikti jokios informacijos, išskyrus tai, kad balsavimas vyksta stabiliai. Moteris žurnalistei patarė grįžti po šalyje populiaraus pramoginio serialo „East Enders“ transliacijos vakare, tuomet, jos manymu, rinkėjų bus daugiau.
„Negalime suteikti jokios informacijos bei kol kas leisti kalbinti rinkėjus pačioje stotyje. Įstatymas nurodo, kad privalome užtikrinti rinkėjų privatumą. Fiksuoti leidžiama tik politikų balsų atidavimą. Kiti rinkėjai turi jaustis saugūs atiduodami savo balsą, tačiau vakarop galėsite sugrįžti ir, jei rinkimų komisija leis, pakalbinti žmones už balsavimo stoties ribų“, – paklausta apie rinkėjų aktyvumą bei vyraujančias nuotaikas kalbėjo Newhamo balsavimo stoties darbuotoja.
Referendume savo balsą britai, šiaurės airiai bei buvusių Didžiosios Britanijos kolonijų piliečiai galės atiduoti šiandien, birželio 23-iąją, iki 22 val. vakaro. Galutiniai rezultatai bus skelbiami ankstyvą kitos dienos rytą. Ankstesnių rinkimų bei referendumų patirtis rodo, kad gausiausiai žmonės prie balsadėžių patraukia vakare.
Socialinėje erdvėje jau ėmė sklandyti konspiracijos teorijos dėl balsavime naudojamų pieštukų. Mat rinkėjams stotyse pažymėti norimą langelį duodami paprasti pieštukai, kurių žymes, kaip žinia, nesunku ištrinti. Tiesa, Vyriausioji rinkimų komisija skelbia, kad rinkėjai gali atsinešti savo rašymo priemonę, pavyzdžiui, rašiklį ar šratinuką ir balsuoti naudojantis juo.
Balsuoti šiame referendume užsiregistravo rekordinis skaičius rinkėjų – 46 499537, tačiau tikėtina, jog ne visi atvyks atlikti pilietinės pareigos. Šis referendumas – vos trečiasis visuotinis žmonių valios išreiškimas Didžiosios Britanijos istorijoje.