Vis dėlto po audringos dienos ir taip maži šansai pasiekti susitarimą prieš kitą savaitę vyksiantį Europos Vadovų Tarybos susitikimą priartėjo prie nulio.
O tai, kad Londonas ir Briuselis pateikė visiškai skirtingus pasakojimus apie tai, kas ir kodėl vyksta, jau tapo tradicija.
Dauningo gatvės versija
Visi sutaria bent jau dėl to, kad antradienis prasidėjo telefoniniu britų premjero Boriso Johnsono ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pokalbio.
Dialogas, aišku, ir turėjo būti sudėtingas, bet apie ką konkrečiai buvo kalbamasi, taip ir neaišku – mat, kaip jau minėta, versijos skirtingos.
Dauningo gatvė žengė neįprastą žingsnį ir pateikė A.Merkel citatų, tuo išprovokuodama griežtą Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko tviterio žinutę.
Pasak Londono, A.Merkel pareikalavo performuluoti Jungtinės Karalystės poziciją dėl ilgaineišsprendžiamos Airijos sienos problemos ir sakė, kad dėl dabartinės britų pozicijos kompromisas „iš esmės neįmanomas“.
Pasak Dauningo gatvės pareigūno, A.Merkel B.Johnsoną perspėjo, jog pasiekti „Brexit“ susitarimą dabar yra „itin menkai tikėtina“. Pareigūnas pridūrė, kad „Brexit“ derybos priartėjo „prie žlugimo“.
Jungtinė Karalystė daugiau kaip trejus metus bando rasti būdą įgyvendinti 2016 metų referendumo dėl išstojimo iš ES rezultatus.
Remdamasis britų nusivylimu visa šia saga, B.Johnsonas grasina bet kokia kaina išstoti iš bloko spalio 31 dieną – su išstojimo sutartimi ar be jos.
Bet Berlyne A.Merkel biuras nurodė nekomentuosiantis „tokių konfidencialių diskusijų“.
B.Johnsono oficialus atstovas taip pat atsisakė komentuoti minimo telefoninio pokalbio turinį. Tačiau jis žurnalistams sakė, kad lyderiai „atvirai apsikeitė“ nuomonėmis. Diplomatine kalba tai reiškia nesutarimus.
Quo vadis?
Susierzinęs D.Tuskas apkaltino Jungtinę Karalystę žaidžiant „Europos ir JK ateitimi“ be aiškaus plano, ko ši šalis nori.
„Ant kortos pastatyta ne pergalė kažkokiame kvailame kaltės žaidime“, – pareiškė D.Tuskas „Twitter“ žinutėje, adresuotoje britų lyderiui.
„Ant kortos – Europos ir JK ateitis bei mūsų žmonių saugumas ir interesai. Nenorite susitarimo, nenorite [„Brexit“ termino] pratęsimo, nenorite atšaukimo, quo vadis?“ – pridūrė jis, pavartodamas lotynišką frazę, kuri reiškia „kur eini?“
Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney sakė, jog jam „sunku nesutikti“ su D.Tusku, ir pabrėžė, kad Dublinas „nesudarys susitarimo bet kokia kaina“.
Pasak jo, B.Johnsonas per 40 minučių trukusį pokalbį telefonu su Airijos premjeru Leo Varadakaru pakartotinai deklaravo savo norą pasiekti susitarimą.
Bet L.Varadkaras vėliau transliuotojui RTE sakė manantis, kad būtų „labai sunku užsitikrinti susitarimą iki kitos savaitės“.
B.Johnsonas ir L.Varadkaras turėtų vėliau šią savaitę susitikti ir derėtis, pranešė naujienų agentūra „Press Association“.
Planai „skyryboms“ be sutarties
ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier po susitikimo su D.Coveney vėlai antradienį sakė, kad „tęsiamos pastangos“ pasiekti „Brexit“ susitarimą.
Tačiau daug dėmesio dabar krypsta į tai, kas bus, jei „Brexit“ derybos bus oficialiai paskelbtos nutrūkusiomis.
Airijos vyriausybė paskelbė 2020 metų išlaidų planą, kuriame remiantis prielaida, kad susitarimo nebus, numatytos 1,2 mlrd. eurų pagalbos lėšos.
Svaro kursas euro atžvilgiu krito iki žemiausio lygio per maždaug mėnesį.
Daug dėmesio dabar krypsta į tai, kas bus, jei „Brexit“ derybos bus oficialiai paskelbtos nutrūkusiomis.
B.Johnsonas, kuris ministro pirmininko postą liepos mėnesį perėmė iš Theresos May, buvo kaltinamas politiniu manevravimu prieš pirmalaikių rinkimų sušaukimą savo pozicijoms parlamente sustiprinti.
Antradienį vyriausybė sustabdė parlamento darbą nuo trečiadienio iki spalio 14-osios, kai karalienė Elizabeth II išdėstys vyriausybės vidaus politikos darbotvarkę.
Ginčas dėl sienos
B.Johnsonas pasiūlė naują būdą, kaip po „Brexit“ išvengti „kietos“ sienos tarp ES narės Airijos Respublikos ir JK provincijos Šiaurės Airijos.
Pagal jo pasiūlymą Šiaurės Airija pasitrauktų iš ES muitų sąjungos, bet didele dalimi taikytų bloko bendrosios rinkos standartus ir taisykles.
Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli po Londone įvykusio susitikimo su B.Johnsonu niūriai perspėjo, kad ES „nesutiks su sutartimi, kenkiančia Didžiojo penktadienio susitarimui ir taikos procesui ar keliančia pavojų mūsų bendrosios rinkos vientisumui“.
1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimu iš esmės buvo sukurta „nematoma“ siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Tai patenkino airių respublikonus, norinčius suvienytos Airijos, ir junionistus, norinčius išlaikyti status quo.
Tai, kaip išlaikyti šią sieną atvirą nelaikant bent dalies JK pririštos prie ES prekybos taisyklių, yra pagrindinė „Brexit“ derybų problema.
Griežtesnė britų pozicija
Dauningo gatvės pareigūnai sako, kad Briuselis daro didelę klaidą, nes artimiausiomis dienomis nepasiekus susitarimo Jungtinės Karalystės pozicija taps tik griežtesnė.
Vienas šaltinis B.Johnsono biure žurnalui „The Spectator“ sakė, jog vyriausybė bandys „daryti visokius dalykus“, kad užkirstų kelią dar vienam „Brexit“ atidėjimui, jei derybos iš tikrųjų žlugs.
Škotijos aukščiausios instancijos civilinių bylų teismas trečiadienį turi nuspręsti, ar kas nors kitas – galbūt kuris teisėjas – galėtų pasirašyti prašymą atidėti „Brexit“, jei B.Johnsonas nevykdys parlamento nurodymo iki spalio 19-osios nepasiekus susitarimo siekti „Brexit“ atidėjimo.
Tačiau net jei per ES viršūnių susitikimą bus leista atidėti „Brexit“, B.Johnsonas pirmalaikių rinkimų atveju agituotų už išstojimą be sutarties, minėtam žurnalui sakė šaltinis Dauningo gatvėje.