Daug dienų britų žiniasklaidoje dominavo antraštės apie tai, kaip ministro pirmininko Gordono Browno vadovaujamos Leiboristų partijos nariai prašė grąžinti tūkstančius svarų, kuriuos išleido namų remontui ir valymo paslaugoms apmokėti, tačiau pirmadienį dėmesys nukrypo į opozicijoje esančius konservatorius.
Laikraštis „The Daily Telegraph“ paviešino, kad konservatorių atstovė Velsui Cheryl Gillan pateikė prašymą grąžinti 4,47 svarų, kuriuos ji išleido šuns ėdalui, o dar 115 svarų su pridėtinės vertės mokesčiu paprašė grąžinti šešėlinio kabineto aukštojo mokslo ir profesinio ugdymo sekretorius Davidas Willettsas, sumokėjęs darbininkams, kad šie pakeistų 25 elektros lemputes jo antruose namuose Londone.
Pasak „The Daily Telegraph“, D.Willettsas taip pat paprašė grąžinti dar 80 svarų, kurie toje pačioje sąskaitoje buvo nurodyti kaip mokestis "už vonios kambario apšvietimo pakeitimą".
Konservatorių lyderis Davidas Cameronas pasistengė sumažinti šių faktų paviešinimo politinę žalą pareiškęs, kad atėjo laikas visiems politikams „pakelti savo rankas“ ir pripažinti, kad išlaidų kompensavimo sistemą būtina keisti.
Pasak „The Daily Telegraph“, D.Willettsas taip pat paprašė grąžinti dar 80 svarų, kurie toje pačioje sąskaitoje buvo nurodyti kaip mokestis
Tai buvo „dar viena bloga diena parlamentui ir, atvirai, dar viena bloga diena Konservatorių partijai“, sakė D.Cameronas, kurio komentarus transliavo televizijas ir radijas.
„Mes atsiprašome, kad tai įvyko, ir tai būtina keisti, – pridūrė jis. – Turime pripažinti, kokia bloga ši padėtis ir kokia įpykusi yra visuomenė“.
Skandalas dėl išlaidų, kuris kilo kovą, kai paaiškėjo, kad vidaus reikalų sekretorė Jacqui Smith mokestį už pornografinių filmų žiūrėjimą ir užmokestį už vonios kamštį priskyrė prie parlamentinės veiklos išlaidų, labai nepalankus vyriausybei, turint galvoje faktą, kad rinkėjai dėl ekonomikos recesijos priversti gerokai susiveržti diržus.
Laikraščio „The Mail on Sunday“ paskelbta BPIX viešosios nuomonės apklausa parodė, kad leiboristus remia 23 proc., o konservatorius – 45 proc. rinkėjų.
Tokios persvaros opozicinei partijai pakaktų iškovoti tvirtą pergalę rinkimuose. Visuotiniai rinkimai Britanijoje turėtų būti surengti iki 2010 metų vidurio.
Pasak „The Mail on Sunday“, ši apklausa parodė, kad pirmą kartą dauguma rinkėjų – 52 proc. – mano, jog premjeras G.Brownas turi atsistatydinti, o apklausos rezultatai yra nepalankiausi toriams nuo 1943 metų.
Skandalas dėl išlaidų vėl buvo pakurstytas penktadienį, kai tradiciškai konservatorius remiantis „The Daily Telegraph“ pradėjo publikuoti slaptą medžiagą apie leiboristų parlamentarų prašymus atlyginti išlaidas, kurie sudavė skaudų smūgį kabineto ir jaunesniųjų ministrų reputacijai.
Laikraštis toliau viešino faktus apie prašymus grąžinti tūkstančius svarų, kurie buvo išleisti antrųjų namų išlaikymui, asmeniniam saugumui, vystyklams ir komiksams. Kiti ministrai paprašė gražinti pinigus už namų remontą, įsigytus baldus ir jų sodų priežiūrą.
Leiboristų parlamentarai grasino imtis teisinių priemonių dėl išlaidų paviešinimo žiniasklaidoje ir teigė, kad paskelbta informacija yra netiksli, tačiau „The Daily Telegraph“ nurodė, kad planuoja paskelbti daugiau faktų.
Leiboristai rengiasi vietos ir Europos Parlamento rinkimams, o nesėkmingas jų pasirodymas per balsavimą veikiausiai dar pakurstys kalbas, ar G.Brownas tinkamas asmuo vesti partiją į parlamento rinkimus.