50-metis K.Khanas, vadovavęs Jungtinių Tautų tyrimui dėl grupuotės „Islamo valstybė“ žiaurumų, laimėjo antrąjį balsavimo etapą Niujorke užsitikrinęs 72 šalių palaikymą. Kad būtų išrinktas, jam reikėjo bent 62 šalių paramos.
Labiau kontroversiškoje byloje jis atstovavo velionio nuversto Libijos lyderio Moamero Kadhafi sūnui Seifui al Islamui.
TBT vyriausiojo prokuroro poste jis pakeis Fatou Bensoudą, užsitraukusią Vašingtono nemalonę sprendimais pradėti tyrimus dėl karo Afganistane bei izraeliečių ir palestiniečių konflikto.
Pareigas K.Khanas pradės eiti birželį.
Per pirmąjį balsavimo ratą K.Khanas neužsitikrino daugumos balsų, bet sugebėjo nedidele persvara išstumti airį Fergalą Gaynorą, TBT atstovavusį nukentėjusiesiems atliekant tyrimą dėl Afganistano karo, taip pat Kenijos prezidentui Uhuru Kenyattai iškeltoje byloje.
Jungtinės Tautos turi 193 valstybes nares, tačiau tik 123 iš jų dalyvauja TBT veikloje; tarp jų nėra tokių šalių kaip Jungtinės Valstijos, Izraelis, Kinija ir Rusija.
K.Khanas paveldės krūvą sudėtingų bylų, svarstomų tribunolo, dėl kurio legitimumo nuolat keliamos abejonės.
„Yra daug sričių, kur TBT galėtų imtis veiksmų“, – penktadienį su anonimiškumo sąlyga sakė vienas JT pasiuntinys, pridūręs, kad tikisi, jog balsavimas neužtruks kelias dienas.
„Mums reikalingas didesnis TBT vaidmuo, o ne mažesnis“, – pabrėžė diplomatas.