Budapešte – nauji protestai dėl darbo kodekso pataisų

Keli tūkstančiai demonstrantų penktadienio vakarą vėl buvo išėję į Budapešto gatves protestuoti prieš darbo rinkos reformą, bet Vengrijos dešiniųjų nacionalistinių pažiūrų premjeras Viktoras Orbanas šią protestų bangą atmetė kaip „isterišką šūkavimą“.
Nauji protestai prieš V.Orbano vyriausybės sprendimus Budapešte
Nauji protestai prieš V.Orbano vyriausybės sprendimus Budapešte / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Penktadienį vakare įvykusi demonstracija tikriausiai bus paskutinioji prieš kalėdines atostogas, bet opozicija viliasi tęsti šį judėjimą ateinančiais metais.

Naujausius protestus išprovokavo gruodžio 12-ąją parlamento priimtas įstatymas, kuriuo galimų metinių viršvalandžių norma buvo padidinta nuo 250 iki 400 valandų, o darbdaviams leidžiama apmokėti sukauptus viršvalandžius per trejus metus vietoje 12 mėnesių.

Oponentai šias pataisas greitai praminė „vergystės įstatymu“. Prasidėję protestai sulaukė neįprastai plataus palaikymo.

Profsąjungos taip pat prisidėjo prie šio judėjimo ir pagrasino paskelbti visuotinį streiką.

Tuo metu trečiojo pagal dydį Vengrijos miesto Segedo ir šiaurinio Šalgotarjano miesto tarybos penktadienį priėmė rezoliucijas, skelbiančias, kad naujojo įstatymo nebus laikomasi.

„Isteriškas šūkavimas“

Kairiosios opozicinės Socialistų partijos (MSZP) pirmininkas Bertalanas Tothas per spaudos konferenciją prieš demonstraciją sakė: „Padidinsime demonstracijas ir protestus, nutaikytus į skaudulį – šį režimą, pagrįstą godumu, ir boikotuosime oligarchus taikomis priemonėmis.“

Jis užsiminė, kad gali būti imtasi protesto priemonių prieš įmones, susijusias su V.Orbano partija „Fidesz“, taip pat prieš didžiuosius darbdavius, gausiančius daugiausiai naudos iš įstatymo dėl viršvalandžių.

„Taikysimės į tuos, ką „Fidesz“ režimas aptarnauja savo įstatymais“, – pabrėžė B.Tothas.

„Scanpix“/AP nuotr./Nauji protestai prieš V.Orbano vyriausybės sprendimus Budapešte
„Scanpix“/AP nuotr./Nauji protestai prieš V.Orbano vyriausybės sprendimus Budapešte

Tačiau V.Orbanas per savaitinį interviu visuomeniniam radijui demonstravo neketinantis nusileisti dėl šio įstatymo ir sakė, kad „Fidesz“ „tenori atsikratyti kvailų taisyklių, kad norintys daugiau užsidirbti galėtų daugiau dirbti“.

Premjeras tame interviu taip pat sakė, kad darbuotojams už viršvalandžius bus sumokama kiekvieno mėnesio pabaigoje, nors teisės akto tekste sakoma, kad darbdaviai gali atidėti šiuos mokėjimus iki trejų metų.

V.Orbanas tvirtino, kad „šis teisės aktas yra geras įstatymas – vertinsime jį pagal jo praktinį veikimą“.

„Girdėjome tuos pačius isteriškus šūkavimus, kai išmetėme iš Vengrijos TVF (Tarptautinį valiutos fondą), kai sumažinome mokesčius ir įvedėme viešųjų darbų programą – opozicija rėkė „Vergai“, – pridūrė vyriausybės vadovas.

Jis taip pat pakartojo vyriausybės kaltinimus, jog „agresyviausi protestai yra apmokami George'o Soroso“ – Vengrijoje gimusio liberalių pažiūrų JAV milijardieriaus, dažnai tampančio V.Orbano vyriausybės kritikos taikiniu.

„Scanpix“/AP nuotr./George'as Sorosas
„Scanpix“/AP nuotr./George'as Sorosas

Kaip rodo penktadienį paskelbti viešosios nuomonės tyrimų agentūros „Publicus“ paskelbtos apklausos rezultatai, daugiau kaip du trečdaliai vengrų mano, jog protestai yra teisingi ir kad įstatymas dėl viršvalandžių pakenks darbuotojų interesams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų