Pareigūnai prognozavo, kad „didžioji dauguma“ 207 tūkst. registruotų rinkėjų atidavė balsus visame regione ir už jo ribų. Balsavimo punktai bugenviliečių diasporai veikė Australijoje, Saliamono Salose ir kitose PNG dalyse.
„Neturėsime rinkėjų aktyvumo duomenų, kol pasibaigs tikrinimo procesas, tačiau balsavimo metu matėme ilgas eiles prie balsavimo punktų. Pastebėjome didelį entuziazmą“, – naujienų agentūrai AFP sakė vyriausiasis referendumo pareigūnas Mauricio Claudio.
„Taigi, prognozuojame, kad rinkėjų aktyvumas bus didelis“, – pridūrė jis.
Plebiscitas yra 2001 metų taikos susitarimo kertinis akmuo. Šiuo dokumentu buvo užbaigtas dešimtmetį trukęs įnirtingas karas tarp Bugenvilio sukilėlių, PNG saugumo pajėgų ir užsienio samdinių. Konfliktas pareikalavo iki 20 tūkst. žmonių gyvybių, o dar tūkstančiai buvo priversti palikti savo namus.
Per rinkimų apylinkių atidarymą prieš dvi savaites regione vyravo džiaugsmingos nuotaikos. Bugenviliečių buvo klausiama, ar jie norėtų didesnės autonomijos, ar nepriklausomybės nuo PNG.
Nors nebuvo atlikta patikimų rinkėjų apklausų, labai tikėtina, kad rinkėjai pasirinks nepriklausomybę.
Paskutiniai paštu išsiųsti balsalapiai bus surinkti šeštadienį vakare, kai bus oficialiai baigsis referendumas.
Dėl šios priežasties tikrinimo procesas prasidėjo prieš balsų skaičiavimą, o rezultatai turėtų būti paskelbti ateinančią savaitę.
Jei rinkėjai nubalsuos už nepriklausomybę, sprendimą turės ratifikuoti PNG parlamentas, kurio neseniai paskirtam ministrui pirmininkui Jamesui Marape teks atidžiai įvertinti lūkesčius šalyje, turinčioje daug etninių grupių.
Kai kurie Port Morsbyje nerimauja, kad Bugenvilis gali sukurti pavojingą precedentą ir paskatinti kitus separatistinius judėjimus.
Tačiau jei rinkėjai atmes nepriklausomybę, tokia baigtis galėtų pakurstyti seną nesantaiką ir pakirsti taikos procesą.
Balsavimo procesą prižiūrėjusiam tarptautiniam neginkluotos policijos kontingentui vadovavo Naujoji Zelandija, padedant kitoms taikos susitarimo garantėms: Australijai, Fidžiui, Saliamono Saloms ir Vanuatu.
M.Claudio teigimu, balsavimas vyko „geriau nei tikėjomės“, o incidentų užfiksuota labai mažai.