Būna ir žiauriau nei Lietuvoje: paskelbus superkarantiną Ispanija užsidarė namuose

Išeini į gatvę, prisistato policija ir iškart klausia: kur eini? Jei nusipirkti maisto, į vaistinę ar į banką – gerai, gali eiti. Jei šiaip slampinėji, eik namo. Prašom dar ir baudą. Ispanijoje savaitgalį paskelbtas superkarantinas ištuštino paprastai turistų ir socializuotis mėgstančių vietinių sklidinus miestus, o suvaržymai – griežtesni nei kitur, įskaitant Lietuvą.
Ispanijoje paskelbtas karantinas
Ispanijoje paskelbtas karantinas / „Scanpix“/AP nuotr.

Skaičiai išties sukrečiantys ir rodo, kad neskelbti apie išskirtines priemones kovoje su koronaviruso plitimu Pedro Sanchezo vyriausybė tiesiog negalėjo.

Pirmadienį apie pietus Ispanijoje naujuoju koronavirusu buvo užsikrėtę 8794 žmonės. Iš jų 297 mirė, o 517 pasveiko.

Prieš savaitę situacija dar buvo visiškai kitokia – suvaldoma. Infekciją buvo pasigavę – vėlgi, oficialiai, nes užsikrėtimas ne visada patvirtinamas – 589 asmenys, iš kurių 10 mirė.

Akivaizdu, kad protrūkis įsibėgėja, o pagal užsikrėtimų skaičių Ispanija Europoje nusileidžia tik Italijai. Kaip 15min patvirtino Ispanijoje gyvenantys lietuviai, šalies miestų gatvės dabar tuščios.

Gatvėse budi policininkai

P.Sanchezo vyriausybė bando elgtis taip, kaip Italijos valdžia, anksčiau kone visiškai „uždariusi“ visą šalį: uždarytos visos ne būtinųjų prekių parduotuvės, barai, restoranai, kavinės, kino teatrai ir futbolo stadionai bei aikštės.

Negana to, gyventojai iš namų gali išeiti tik nusipirkti maisto ar vaistų. Taip pat galima keliauti į darbą, pas medikus ar į bankus, išvesti šunį. Tai leidžiama ir tiems, kurie prižiūri senolius ar jaunesnius asmenis, kuriems būtina pagalba.

Beje, daug žmonių faktą, kad dirbti iš namų ne privaloma, o tik rekomenduojama, regis, supranta kaip nurodymą eiti į darbą. Šioje nuotraukoje matyti, kad Barselonos metro pirmadienio rytą buvo pilna žmonių.

„Twitter“ nuotr./Barselonos metro net karantino metu grūdasi žmonės
„Twitter“ nuotr./Barselonos metro net karantino metu grūdasi žmonės

Bet šiaip tiek sostinės Madrido, tiek Barselonos centrai jau sekmadienio vakarą buvo tušti – pavieniui vaikštinėjo tik keli šunis vedžiojantys žmonės, kiti skubėjo į maisto prekių parduotuvėles. Supermerkadai, tiesa, pirmadienį veikė – kaip ir iki šiol, jie uždaryti sekmadieniais.

„Tai pribloškia. Ispanija – vieta, kur lauke visada yra žmonių. Dabar čia nieko nėra“, – liūdnai į tuščią bulvarą žvelgė Bertrandas Martinezas Penalveras.

Kaip ir Lietuvoje, Ispanijoje karantino metu – bent artimiausias dvi savaites – leidžiama dirbti maisto prekių krautuvėms, vaistinėms, degalinėms ir augintinių maistu prekiaujančioms parduotuvėms.

„Scanpix“/AP nuotr./Ispanijoje paskelbtas karantinas
„Scanpix“/AP nuotr./Ispanijoje paskelbtas karantinas

Tvarką prižiūri policija – pareigūnų mašinos Madride lėtai rieda tuščiomis gatvėmis, o per megafonus aidi įspėjimai, raginantys žmones jų pačių saugumo dėlei likti namuose.

Policininkams darbo tikrai yra. Štai kelis pasinaudoti pavasario saule ir pabėgioti nutarusius žmones pareigūnai Madride staigiai sustabdė ir išsiuntė namo, o burtis į grupes gatvėse draudžiama.

Pareigūnų mašinos Madride lėtai rieda tuščiomis gatvėmis, o per megafonus aidi įspėjimai, raginantys žmones jų pačių saugumo dėlei likti namuose.

Beje, negalima ir važinėtis dviračiu. Kaip 15min teigė prie Valensijos jau 20 metų gyvenantis Simas Mačiulaitis, tą patį parašęs ir „Twitter“, jei nugriūtum ir susižalotum, visas medikų paslaugoms reikalingas išlaidas padengsi iš savo kišenės – juk važinėtis uždrausta.

Be to, dar svarbiau esą tai, kad susižeidęs užimtum lovą ligoninėje. O ligoninėse vietų dabar labai trūksta dėl, žinoma, koronaviruso į ligos patalą guldomų pacientų.

Pietiečiai pratę daug bendrauti

Barselonos senamiestyje paprastai pilna žmonių, bet dabar čia turistų nebelikę – galima pamatyti tik benamius ir šunų vedžiotojus. Užsidarė muziejai, galerijos, tad jei turistų ir yra, jie tūno viešbučiuose ir spokso į televizorius – juk išskristi namo irgi beveik neįmanoma.

Šiame Katalonijos autonominio regiono didmiestyje gyvenantis lietuvis Tomas Ramanskas 15min tvirtino, kad Barselona išties tuščia, o žmonės didžiąja dalimi nurodymų dėl izoliavimosi laikosi.

15min skaitytojo nuotr./Tomas Ramanskas
15min skaitytojo nuotr./Tomas Ramanskas

„Gatvės tuščios, mačiau tuščius miesto autobusus. Visi laikosi draudimų ir rekomendacijų, eina tik ten, kur galima. Tiesa, automobilių srautas šioks toks yra, bet žmonių labai mažai“, – teigė T.Ramanskas, ir pats sėdintis namuose.

Lietuvio teigimu, „niekas absoliučiai nedirba“: „Bariukas šalia jau trečia diena užsidaręs, nors maisto prekių dar galima nusipirkti.“

Anot T.Ramansko, ispanams, italams ir kitiems pietiečiams toks karantinas labai sunkus – namuose jie sunkiai ištveria.

„Jie nepratę tiek sėdėti namie – jie mėgsta bendrauti, mėgsta bariukus, pavalgyti tapų, pabendrauti. O dabar visur tuščia. Šalia manęs yra stadionas, kur šiaip nuolat vaikai žaidžia futbolą, o dabar ten nieko nei matyti, nei girdėti. Ramybė“, – pasakojo Barselonoje gyvenantis lietuvis.

Ispanams, italams ir kitiems pietiečiams toks karantinas labai sunkus – namuose jie sunkiai ištveria.

Pusiau juokais T.Ramanskas patarė lietuviams pernelyg nesijaudinti dėl karantino, nes Lietuvoje esą ir taip įprasta iš namų keliauti į darbą, o iš darbo – namo. Esą mūsų šalyje socialinių kontaktų ir taip labai mažai – skirtingai nei Pietų Europoje.

T.Ramanskas sako, kad policija išties stabdo praeivius, nors pats tik matė klipų internete: „Kita vertus, jei dabar išeičiau ir imčiau vaikštinėti aplink svarbiausius objektus, turbūt mane sustabdytų ir paklaustų, ką aš čia veikiu.“

„Visa tai – išbandymas ne tik sistemai, bet ir visuomenei. Kaip tik artėja Velykos, bus toks apmąstymų laikotarpis – bus galima pagalvoti apie gyvenimą, apie tai, kaip viskas gali pasikeisti.

Prieš dvi savaites laukėm „Žalgirio“, pavasario, planavome, kaip eisime maudytis, degintis. O dabar dar ir temperatūra tesiekia 14 laipsnių“, – 15min tvirtino lietuvis.

„Scanpix“/AP nuotr./Ispanijoje paskelbtas karantinas
„Scanpix“/AP nuotr./Ispanijoje paskelbtas karantinas

„Siūlau tiesiog pakentėti ir pabūti atskirai. Jei toliau bendrausime, tai nieko nebus. Sako, ekonomika sugrius. Bet jei tu turėsi pinigų maišą ir susirgsi, kas iš to? Yra kaip yra.

O lietuviui išvis neturėtų būti nieko baisaus. Būna, savaitgalį išlenda alaus išgerti, o šiaip iš darbo į namus ir prie televizoriaus. Ispanai iki vidurnakčio bendrauja, geria, rūko žolę. Lietuviui? Darbas, namai, darbas, namai“, – pridūrė T.Ramanskas.

Medikai ploja gyventojams, gyventojai – medikams

Jau minėtas S.Mačiulaitis, gyvenantis prie Valensijos, 15min tvirtino, kad karantinas Ispanijoje išties griežtas.

„Dvi savaites reiks būti namuose. Aišku, išeiti iš namų gali, bet tik po vieną. Be to, tarkime, vaikų į lauką negali išsivesti – šiuo atveju gerai, jei gyveni nuosavame name, tada kažkiek pasivaikščioti gali“, – pasakojo lietuvis.

Jo teigimu, esmė – kad reikia visur vaikščioti pavieniui: „Poromis negalima, į parduotuvę – po vieną, kitą žmogų apeiti. Policija tavęs paklaus, ką veiki lauke – jei į parduotuvę, viskas gerai. Mašinoje irgi galima būti tik vienam žmogui.“

S.Mačiulaičio teigimu, tiek, kiek jis mato, žmonės nurodymų klauso – esą visi tvarkingai sėdi, o į darbą vyksta tik tie, kuriems iš namų dirbti neįmanoma: „Juk yra kontorų, kuriose būtina dirbti. Į parduotuves reikia pristatyti prekių.“

S.Mačiulaitis: poromis negalima, į parduotuvę – po vieną, kitą žmogų apeiti. Policija tavęs paklaus, ką veiki lauke – jei į parduotuvę, viskas gerai. Mašinoje irgi galima būti tik vienam žmogui.

Ispanijos žiniasklaidoje jau aidi perspėjimai, kad šalies ligoninėse darosi ankšta. Kai tiek daug pacientų, vietų palatose sparčiai mažėja, nebespėja apsisukti ir medikai.

Pastaruosius visuomenė supranta. Jau tapo tradicija kiekvieną vakarą vienu metu imti ploti taip dėkojant medikams, o šie savo ruožtu atsako plojimais tiems, kurie suvokia situaciją ir nekiša nosių iš namų.

„Scanpix“/AP nuotr./Ispanijoje paskelbtas karantinas
„Scanpix“/AP nuotr./Ispanijoje paskelbtas karantinas

„Situacija sudėtinga. Valdžia jau liepė privačioms klinikoms ir ligoninėms per 48 valandas informuoti vyriausybę, ką jie turi – kaukių, akinių, pirštinių, kitų medikamentų. Juk kaukių jau trūksta“, – teigė S.Mačiulaitis.

Anot jo, ispanams karantinas – sunkus išbandymas: „Juk ispanai sveikinasi apsikabindami, pasibučiuodami, valgo viską dalindamiesi iš vienos lėkštės. Lietuvoje labiau prisilaikoma distancijos, gerbiama asmeninė erdvė, o čia kontaktas labai dažnas.“

Beje, kadangi Barselonoje labai sumažėjo automobilių eismo intensyvumas, mieste iškart pagerėjo oro kokybė, o į atmosferą išmetamų nuodingų dujų sumažėjo net 80 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis