Kariai surengė maištą sekmadienį keliose armijos bazėse skirtingose šios Vakarų Afrikos šalies vietose, reikalaudami atleisti kariuomenės vadovybę ir skirti daugiau išteklių kovai su kruvinu džihadistų sukilimu.
Sekmadienį liudininkai pranešė girdėję šūvius prie prezidento privačios rezidencijos sostinėje Vagadugu ir matę, kaip virš to rajono ratus suko sraigtasparnis išjungtomis šviesomis.
„Prezidentas Kabore, parlamento pirmininkas ir ministrai faktiškai yra karių rankose“ Sangoule Lamizanos kareivinėse sostinėje Vagadugu, pirmadienį nurodė du saugumo šaltiniai.
Padėtis sostinėje įtempta ir neaiški, nes nuo sekmadienio neveikia mobilusis internetas, todėl sunku patikrinti informaciją apie galimą perversmą.
Naujienų agentūros AFP žurnalistas pranešė, kad pirmadienį maždaug dešimt gobtuvus dėvėjusių karių užėmė pozicijas priešais nacionalinio transliuotojo RTB būstinę. Tačiau kol kas neaišku, ar tai maištautojai, ar vyriausybės atsiųsti kariai.
R.M.Ch.Kabore pirmą kartą buvo išrinktas prezidentu 2015-aisiais. Po penkerių metų jis buvo perrinktas antrai kadencijai, žadėdamas pirmenybę teikti kovai su džihadistų sukilimu. Pastaruoju metu visuomenė vis garsiau reiškė pyktį dėl jo nesugebėjimo sustabdyti kraujo liejimą.
Grupė protestuotojų, palaikančių sukilusius karius, keliose pagrindinėse sostinės gatvėse įrengė savadarbes užtvaras, tačiau vėliau juos išvaikė policija, pranešė AFP žurnalistai.
Burkina Fase būta kelių perversmų ar bandymų įvykdyti perversmą. Kaimyniniame Malyje, kur prasidėjo vėliau į kitas šalis išplitęs džihadistų sukilimas, kariškiai 2020 metais nuvertė civilinę vyriausybę.
Karių reikalavimai
Naujausi neramumai Burkina Fase prasidėjo sekmadienį ryte. Buvo pranešta, kad virtinėje karinių bazių, įskaitant dvi bazes šalies sostinėje, aidi šūviai.
Sukilę kariai pareikė reikalavimų sąrašą, kuriame akcentuojama būtinybė parengti geresnę kovos su džihadistais strategiją, tačiau neužsimenama apie bandymą nušalinti R.M.Ch.Kabore.
„Norime pakankamų išteklių kovai“ su islamo ekstremistais, sakė vienas karys iš sostinėje esančios S.Lamizanos bazės garso įraše, kurį gavo naujienų agentūra AFP.
Nepatenkinti kariai taip pat reikalavo, kad būtų „pakeisti“ aukščiausius postus užimantys generolai, užtikrinta geresnė sužeistų karių priežiūra ir didesnė pagalba per kovas žuvusių karių šeimoms, nurodė maištautojų atstovas anonimiškame garso įraše.
Šaltinis vyriausybėje sakė, kad derybose tarp karių ir gynybos ministro Barthelemy Simpore atstovų proveržio nepasiekta.
Šeštadienį policija panaudojo ašarines dujas vaikydama nesankcionuotus protestus prieš vyriausybės kovos su džihadistais strategiją. Buvo sulaikyta dešimtys žmonių.
Sekmadienį protestuotojai padegė valdančiosios partijos būstinę.
Burkina Faso prezidentą bandyta nužudyti, bet jis išgyveno, pirmadienį pareiškė jo partija, tačiau šalies vadovo buvimo vieta po kariuomenės maišto tebėra nežinoma.
Rochą Marcą Christianą Kabore bandyta nužudyti, bet bandymas nepavyko, paskelbė „Žmonių judėjimas už pažangą“.
Partijos pareiškime priduriama, kad taip pat bandyta nužudyti vieną ministrą, o prezidento namai buvo išplėšti, šaliai „su kiekviena valanda judant smurtinio karinio perversmo link“.
Afrikos Sąjunga smerkia „bandymą įvykdyti perversmą“ Burkina Fase
Afrikos Sąjungos (AS) Komisijos vadovas Moussa Faki Mahamatas pirmadienį pasmerkė „bandymą įvykdyti perversmą“ Burkina Fase.
„Jis griežtai smerkia bandymą įvykdyti perversmą prieš demokratiškai išrinktą prezidentą“, – sakoma AS pareiškime.
„Jis ragina nacionalinę armiją ir šalies saugumo pajėgas griežtai laikytis savo... pašaukimo: ginti šalies vidaus ir išorės saugumą“, – nurodė AS.
M.Faki Mahamatas paragino Burkina Faso karius užtikrinti prezidento ir ministrų fizinį saugumą ir išspręsti šią krizę dialogu.
Vakarų Afrikos regioninė grupė ECOWAS pirmadienį taip pat išreiškė didelį susirūpinimą dėl to, ką pavadino „bandymu įvykdyti perversmą“ jos valstybėje narėje Burkina Fase, ir nurodė, kad kariai yra atsakingi už prezidento „fizinę gerovę“.
ES ragina „nedelsiant“ išlaisvinti Burkina Faso prezidentą
Europos Sąjunga pirmadienį paragino „nedelsiant“ išlaisvinti Burkina Faso prezidentą ir kitus pareigūnus, kuriuos, manoma, yra sulaikę kariai, regiono pareigūnų teigimu, pasikėsinę įvykdyti perversmą.
Europos Sąjunga ragina „nedelsiant atkurti prezidento [Rocho Marco Christiano] Kabore ir vyriausybinių institucijų narių laisvę“, sakoma ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio pareiškime.
Spaudos konferencijoje J.Borrellis sakė, kad padėtis Burkina Fase kelia „nepaprastą nerimą“ ir kad „dabar žinome, jog prezidentas Kabore yra kontroliuojamas kariuomenės“.