Ch.Lagarde, tuometė finansų ministrė, įtariama pasirinkusi neteisingą ginčų sprendimo mechanizmą, bet kaltina pavaldinius pateikus jai ne visą informaciją.
Ch.Lagarde yra viena galingiausių pasaulio moterų, vasarį paskirta jau antrajai kadencijai vadovauti Tarptautiniam valiutos fondui (TVF). Bet šią savaitę ji skirs ne skęstančioms ekonomikoms gelbėti, o savo reputacijai. Ją prisivijo byla, siekianti dar 2007-uosius metus, kai ji buvo Prancūzijos finansų ministrė.
Atėjusi į šį postą ji kaltinama pasirinkusi netinkamą būdą spręsti valstybės ginčą su spalvingos biografijos verslininku Bernard`u Tapie dėl kompensacijos už valstybiniam bankui parduotas bendrovės „Adidas“ akcijas. Užuot ėjusi į teismą, kaip siūlė jos ministerija, ji nusprendė bylą išspręsti privačiame arbitraže, ir šis nurodė iš valstybės iždo sumokėti B.Tapie daugiau kaip 400 milijonų eurų. Ch.Lagarde pati nepasipelnė, bet kaltinama dėl aplaidumo, o bylai politinį atspalvį teikia tai, kad B.Tapie buvo artimas tuometinio Ch.Lagarde vadovo prezidento N.Sarkozy draugas.
„Ji tikrai pasiryžusi ir yra pasirengusi parodyti, kad tie kaltinimai dėl aplaidumo egzistuoja tik bylą tyrusių teisėjų galvose“, – tikino advokatas Patrickas Maisonneuve.
Advokatai sako, kad aplaidumą sunku įrodyti, bet kaltintojai sako, kad ministrės klaidos viršijo aplaidumą. Ji ginasi gavusi ne visą informaciją, bet tuometinis jos administracijos vadovas sako perdavęs jai visus faktus.
Ch.Lagarde gresia iki metų kalėjimo ir bauda iki 15 tūkstančių eurų. Jos bylą nagrinės specialus teismas valstybės pareigūnams teisti, sudarytas iš Aukščiausiojo Teismo teisėjų ir valdančiosios partijos bei opozicijos parlamentarų. Tai bus tik trečia jo byla per kone ketvirtį amžiaus. Verdikto tikimasi po savaitės.
„Nedaug šalių turi specialius teismus politikams. Prancūzija viena didžiausių Europos šalių, turinčių tokį teismą. Jis skirtas paspartinti teisingumą, kai bylos susijusios su aukštais vyriausybės pareigūnais. Kita vertus, kai kas mano, kad tai – būdas apriboti tų žmonių atsakomybę ar juos išteisinti. Įmanomas ir vienoks, ir kitoks požiūris“, – aiškino advokatas Christopheris Mesnooh.
Tarptautinio valiutos fondo vadovybė sako visiškai remianti savo direktorę, bet byla – smūgis ir Ch.Lagarde, ir fondo reputacijai. Ji pakeitė kitą Prancūzijos atstovą Dominique Straussą-Kahną, kai suimtas per seksualinio priekabiavimo skandalą, o iki jo fondui vadovavęs Ispanijos bankininkas Rodrigo Rato taip pat teisiamas tėvynėje.