Pripažindamas, kad kai kurios šios sistemos dalys taisytinos, G.W.Bushas įspėjo, kad negalima į dabartinę finansų krizę reaguoti perdėtu ekonomikos reguliavimu. „Svarbiausia – ne ieškoti naujos sistemos, bet išspręsti problemas, su kuriomis susiduriame“, – ketvirtadienį kalbėjo JAV prezidentas.
Pasaulio galingiausių 20 valstybių (G-20) lyderiams renkantis Vašingtone, kai kurie Europos vadovai prabilo apie būtinybę reguliuoti pasaulio finansus.
Kritikai, savo ruožtu, kaltina pačią G.W.Busho administraciją pažeidus laisvos rinkos principus, suteikiant šalies ekonomikai 700 mlrd. JAV dolerių pagalbą. Analitikai pažymi, kad planas neatnaujino paskolų teikimo.
Kritikai kaltina pačią G.W.Busho administraciją pažeidus laisvos rinkos principus, suteikiant šalies ekonomikai 700 mlrd. JAV dolerių pagalbą.Vis dėlto savo kalboje G.W.Bushas gynė valdžios įsikišimą: „Esu į rinką orientuotas žmogus, tačiau ne tada, kai prieš akis – pasaulio ekonomikos nuosmukis“.
Be to, Jungtinių Valstijų prezidentas taip pat optimistiškai pareiškė, kad Amerika ir toliau bus pasaulio lyderė, nepaisant dabartinio nuosmukuio: „Pasaulis dar kartą pamatys Amerikos atsitiesimą po patirtų sunkumų“. Nepaisant šių optimistinių gaidų akivaizdu, kad šiuo metu JAV ekonomika juda ne atsigavimo, bet tolimesnio nuosmukio link.
Praėjusią savaitę, JAV Darbo departamento duomenimis, 516 tūks. šalies piliečių buvo užpildę naujus prašymus dėl nedarbingumo draudimo. Tai didžiausias nedarbas nuo teroristų išpuolių 2001 metais.
Savo kalboje ketvirtadienį G.W.Bushas neužsiminė apie nedarbingumo mastus šalyje. Vietoje to jis tikino, kad pastarieji valdžios veiksmai pamažu padeda atsigauti valstybės ekonomikai.
„Paskolų rinka pradeda atsigauti. Verslui suteikta prieiga prie svarbaus trumpalaikio finansavimo. Stabilumas grįžta į finansų sistemas čia, namuose ir visame pasaulyje“, – kalbėjo Jungtinių Valstijų prezidentas.
Vis dėlto kalbama, kad pasaulio investuotojai laukia G.W.Busho pasekėjo atėjimo į valdžią po dviejų mėnesių. Pasak ekonomisto Jeffrey Sachso, rinkoms reikia užtikrinimo iš naujai išrinkto prezidento Baracko Obamos.
„Žmonėms reikia aiškumo. Jiems reikia vizijos. Jie nori krypties, tačiau dabartinė administracija nebegali to suteikti“, – teigė J.Sachsas.