Suprasti akimirksniu
- Amžius: 42 metai.
- Gimimo vieta: Sautamptonas
- Gyvenamoji vieta: Londonas ir Jorkšyras.
- Išsilavinimas; Vinčesterio koledžas, Oksfordo universitetas, Stenfordo universitetas.
- Šeiminė padėtis: vedęs bendraamžę verslininkę Akshatą Murthy, turi dvi dukras.
Taigi R.Sunakas tapo torių partijos lyderiu, kuris, atlikus oficialias procedūras, taps pirmuoju Azijos kilmės Didžiosios Britanijos ministru pirmininku.
Rugpjūtį buvęs finansų ministras Rishi Sunakas buvo vienas iš favoritų kovoje dėl premjero posto, kuris atsilaisvino liepos mėnesį atsistatydinus Borisui Johnsonui.
Tačiau jis neįtikino tuometinių Konservatorių partijos narių: jie patikėjo Liz Truss – ir, kaip paaiškėjo, klydo.
Antrasis bandymas užimti aukščiausią šalies postą buvo sėkmingas, ypač po to, kai B.Johnsonas pasitraukė iš kovos, o R.Sunako varžovė buvo tik ne itin populiari P.Mordaunt.
Tuo metu „Reuters“, remdamasi parlamento nariais, teigia, kad R.Sunakas atmetė idėją nedelsiant surengti visuotinius rinkimus, kurių reikalavo opozicija.
Kas yra R.Sunakas ir koks lyderis jis gali būti?
Vasaros kampanijos metu R.Sunakas daugiausia dėmesio skyrė Jungtinės Karalystės ekonomikai, siūlydamas planus, kaip ją išvesti iš krizės.
R.Sunakas BBC sakė, kad verčiau pralaimės lyderystės varžybas, nei „laimės su melagingais pažadais“ – tai buvo aiški nuoroda į jo varžovės Liz Truss pažadėtą mokesčių mažinimą.
Galiausiai L.Truss tapo ministre pirmininke, tačiau jos radikalūs pasiūlymai dėl mokesčių mažinimo, nenurodant, iš kur bus gauti pinigai, sukėlė tokią paniką rinkose, kad po mėnesio juos teko atšaukti.
Galiausiai kilęs chaosas kainavo L.Truss premjerės postą.
R.Sunakas nekomentavo pastarojo meto rinkos sukrėtimų ir teigė, kad kandidatuoja į ministrus pirmininkus, norėdamas išvesti šalį iš „gilios ekonomikos krizės“ ir suvienyti torių partiją.
Sekmadienį jį palaikė „krizės“ finansų ministras Jeremy Huntas, kurį, siekdama sustabdyti rinkos suirutę, paskyrė L.Truss. Pasak J.Hunto, R.Sunakas priims „sprendimus, būtinus mūsų ilgalaikei gerovei“.
R.Sunakas finansų ministru tapo 2020 m. vasario mėnesį. Jau po kelių savaičių jis susidūrė su iššūkiu valdyti JK ekonomiką pandemijos ir užsitęsusio karantino metu.
Daugeliui šis alkoholio nevartojantis ir palyginti jaunas vyras – pirmojo karantino metu jam buvo 40 metų – atrodė kaip patikima ir tvirta ranka, laikanti šalies vairą.
2020 m. pavasarį jis pažadėjo padaryti viską, kad padėtų šaliai įveikti pandemiją, ir paskelbė apie 350 mlrd. svarų sterlingų paramos priemones piliečiams ir įmonėms.
Nors yra mažų mokesčių ir mažo valstybės kišimosi šalininkas, buvusios ministrės pirmininkės Margaret Thatcher gerbėjas, jis vis dėlto skyrė milijardus vyriausybės lėšų, kad pandemijos metu žmonės ir įmonės galėtų išsilaikyti.
Dėl atostogų programos, pagal kurią buvo mokami atlyginimai milijonams laikinai atleistų darbuotojų, jis tapo populiariausiu vyriausybės nariu. Šį statusą R.Sunakas dar labiau įtvirtino įrašais socialiniuose tinkluose, nors jie, konkurentų ir kritikų teigimu, labiau pasitarnavo jo paties, o ne vyriausybės vardui.
Tačiau R.Sunakui per daugelį metų teko patirti ir sunkumų. Kritikai teigė, kad 2020 metų vasarą sušvelninus dėl pandemijos įvestus apribojimus, kampanija už žmonių sugrįžimą į restoranus prisidėjo prie dar vienos COVID-19 bangos.
Jungtinės Karalystės ekonomiką ir toliau purtė štormas. 2020 m. birželį policija nubaudė patį R.Sunaką už tai, kad jis pažeidė karantino taisykles Dauningo gatvėje.
Balandžio mėnesį kai kurie konservatorių kritikai suabejojo, ar milijonierius R.Sunakas gerai supranta, kaip smarkiai didėja pragyvenimo išlaidos britams.
Mokesčių problemos
Tuomet R.Sunako ir jo šeimos finansai taip pat pateko į visuomenės akiratį, kaip ir jo žmonos Akshatos Murthy, kuriai priklauso nemaža dalis jos tėvo valdomos Indijos bendrovės „Infosys“ akcijų ir kuri praėjusiais metais gavo daugiau nei 10 mln. svarų sterlingų dividendų, mokestiniai reikalai.
Ji buvo kaltinama vengimu mokėti mokesčius Didžiojoje Britanijoje prisidengiant nerezidento statusu, todėl, siekdama sumažinti politinį spaudimą savo vyrui, A.Murthy paskelbė, kad ji pradės mokėti mokesčius Didžiojoje Britanijoje nuo užsienyje gaunamų pajamų.
Leiboristai domėjosi, ar R.Sunakas kada nors turėjo naudos iš mokesčių rojaus.
Laikraštis „The Independent“ teigė, kad jis tuo naudojosi. Leidinys rėmėsi ataskaita, kurioje jis įvardijamas kaip patikos fondų Britų Mergelių salose ir Kaimanų salose naudos gavėjas 2020 m. R.Sunako atstovas spaudai sakė, kad jis kaltinimų nepripažįsta.
Indų kilmės turtuolis
R.Sunako tėvai, kilę iš Indijos, į Jungtinę Karalystę atvyko iš Rytų Afrikos.
Jis gimė 1980 m. Sautamptone, kur jo tėvas dirbo bendrosios praktikos gydytoju, o motina turėjo vaistinę ir jai vadovavo.
„Užaugau dirbdamas parduotuvėje, pristatydamas vaistus, – sakė jis per kampaniją. – Dirbau padavėju indų restorane toje pačioje gatvėje.“
Jis papasakojo, kaip tėvai taupė, kad galėtų jį išleisti į Vinčesterio koledžą – vieną brangiausių JK internatinių mokyklų.
Ten jis bendravo su elito atstovais. Neseniai buvo atkapstytas įrašas iš vieno 2001-ųjų televizijos dokumentinio filmo apie klasių sistemą, kuriame tuomet 21 metų R.Sunakas sakė, kad turi „draugų aristokratų, draugų iš aukštesnės klasės, draugų iš, žinote, darbininkų klasės, na, ne darbininkų klasės“.
Baigęs vidurinę mokyklą R.Sunakas Oksfordo universitete studijavo politiką, filosofiją ir ekonomiką – mokslus, kuriuos renkasi būsimieji ministrai pirmininkai. Vėliau jis Stanfordo universitete įgijo verslo administravimo magistro laipsnį.
Vėliau studijuodamas Stenfordo universitete jis susipažino su būsima žmona Akshata Murthy, Indijos milijardieriaus, didžiulės IT paslaugų bendrovės „Infosys“ įkūrėjo Narayanos Murthy dukra.
Pora turi dvi dukteris, kurias R.Sunakas dažnai minėdavo klimato kaitos kontekste per savo ankstesnę rinkimų kampaniją. Kartą per BBC televizijos debatus paklaustas apie visuotinį atšilimą, jis atsakė, kad klauso savo dukterų, kurios jo namuose yra šio klausimo ekspertės, patarimų.
2001–2004 m. R.Sunakas dirbo analitiku bendrovėje „Goldman Sachs“, o vėliau buvo dviejų rizikos draudimo fondų partneris.
Jis laikomas vienu turtingiausių Didžiosios Britanijos parlamento narių, tačiau viešai nekomentuoja savo turtų.
R.Sunako turtai ir jo išsilavinimas, įgytas prestižinėje valstybinėje mokykloje, taip pat dažnai buvo diskusijų objektas.
„Sky News“ laidos vedėjas Kay Burley paklausė jo, ką jis mano apie teiginius, kad yra per daug turtingas, kad galėtų būti ministru pirmininku. Atsakydamas R.Sunakas priminė, kad infliacija palietė visus piliečius ir kad, priešingai nei L.Truss, jo programa per ankstesnius torių lyderio rinkimus pirmiausia buvo skirta padėti vargšams.
„Brexit“ šalininkas
2015 m. R.Sunakas tapo Ričmondo (Jorkšyro grafystė) parlamento nariu ir užėmė neįspūdingą postą Theresos May vyriausybėje. Jos įpėdinis Borisas Johnsonas paskyrė jį iždo vyriausiuoju sekretoriumi.
2020 m. vasarį jis buvo paskirtas finansų ministru ir iš pradžių buvo tvirtas B.Johnsono šalininkas, tačiau vėliau atsistatydino, teigdamas, kad jo požiūris į ekonomiką iš esmės skiriasi nuo ministro pirmininko požiūrio.
Rinkimų kampanijos metu R.Sunakas sakė, kad buvo lojalus B.Johnsonui, bet atsistatydino, nes jo vyriausybė atsidūrė „kitoje pusėje“ sprendžiant rimtus etikos klausimus.
Norėdamas laimėti, R.Sunakas turėjo įveikti oponentų kaltinimus, kad jis yra perbėgėlis, nes pasitraukė iš B.Johnsono vyriausybės, kai šią įtraukė etikos skandalai. Liepos 5 dieną beveik vienu metu atsistatydinę R.Sunakas ir sveikatos apsaugos sekretorius Sajidas Javidas sukėlė grandininę reakciją. Per 48 valandas iš vyriausybės pasitraukė apie 50 jos narių, tad ir pats B.Johnsonas buvo priverstas palikti postą.
R.Sunakas tai vadino principo reikalu ir sakė, kad nori ištaisyti „pasitikėjimo nuosmukį“ politikoje. Jis taip pat apkaltino L.Truss, kad ši, žadėdama nedelsiant sumažinti mokesčius, siūlė „pasakas“, kai, jo manymu, svarbesnis prioritetas buvo pažaboti sparčiai augančią infliaciją.
R.Sunakas yra „Brexit“ šalininkas ir balsavo už Didžiosios Britanijos išstojimą iš ES. Interviu laikraščiui „Yorkshire Post“ jis teigė tikįs, kad dėl to JK taps laisvesnė, teisingesnė ir labiau klestinti.
Migracija buvo dar viena priežastis, dėl kurios jis balsavo už „Brexit“.
„Tikiu, kad kompetentinga imigracija gali būti naudinga mūsų šaliai. Tačiau turime kontroliuoti savo sienas“, – sakė jis.
R.Sunakas tris kartus balsavo už Theresos May skyrybų su ES įstatymo projektą, kai jis buvo pateiktas svarstyti parlamente.
Tapatybė yra svarbi
R.Sunakas priklauso Britanijoje gimusių, bet kitose šalyse šaknis įleidusių imigrantų palikuonių kartai.
Pasak jo, ši tapatybė jam svarbi.
2019 m. interviu BBC Sunakas sakė: „Kalbant apie kultūrinį auklėjimą, savaitgaliais eidavau į šventyklą – esu hinduistas, bet šeštadieniais taip pat eidavau į futbolą.“
Viename interviu jis sakė, kad jam pasisekė – vaikystėje jis nesusidūrė su rasizmu, tačiau buvo vienas incidentas, kurį jis prisimena visą gyvenimą.
„Aš tiesiog vaikščiojau su savo broliuku ir sesute, buvau gana jaunas, turbūt kokių penkiolikos, buvome greitojo maisto restorane ir aš tiesiog juos prižiūrėjau. Šalia jų sėdėjo žmonės, su kuriais susidūriau pirmą kartą, jie kalbėjo labai nemalonius dalykus. „P word“ (žargoninis žodis, kuriuo vadinami Hindustano gyventojai). Tai buvo skausminga. Vis dar jį prisimenu. Tai įstrigo mano atmintyje.“
Tačiau jis pridūrė, kad neįsivaizduoja, jog šiandien Jungtinėje Karalystėje galėtų įvykti toks dalykas.
„Skrisiu į Kyjivą“
„Jei tapsiu ministru pirmininku, padvigubinsiu mūsų pastangas ir sustiprinsiu visapusiškos paramos Ukrainai politiką“, – vasaros kampanijos metu žadėjo R.Sunakas.
„Prezidente Zelenski, drąsūs Ukrainos piliečiai, neabejokite: kad ir kas čia nutiktų artimiausiomis savaitėmis, Jungtinė Karalystė išliks stipriausia jūsų sąjungininke“, – sakė jis.
R.Sunakas pažadėjo, kad pirmasis jo, kaip Ministro Pirmininko, užsienio vizitas bus į Kyjivą.
Rugpjūčio 24 d., Ukrainos nepriklausomybės dieną, R.Sunakas anglų kalba leidžiamame laikraštyje „Kyiv Post“ paskelbė laišką Ukrainos žmonėms, kuriame pažadėjo, kad ir kas nutiktų, Didžioji Britanija išliks nuosekliausia ir stipriausia Ukrainos sąjungininkė.
Nuo karo veiksmų pradžios tuometinis finansų ministras R.Sunakas viešai išreiškė paramą Kyjivui, bet pripažino, kad tai brangiai kainuoja Didžiosios Britanijos biudžetui.
Tačiau kai kurie analitikai pažymi, kad artėjant žiemai, kylant energijos kainoms ir apskritai blogėjant Didžiosios Britanijos ekonomikos būklei, sunku prognozuoti, kiek laiko ir kokio dydžio ši parama tęsis.