Vadovavęs tėvynėje opozicinei partijai I.Okruašvilis taip pat pažymėjo, kad dalis kaltės tenka JAV, kurios nesugebėjo sulaikyti M.Saakašvilio nuo karingų ambicijų įgyvendinimo ir demokratijos normų pažeidimo.
M.Saakašvilio dienos, jo nuomone, suskaičiuotos.
M.Saakašvilis kaltina dėl karo pradžios Maskvą, o jos veiksmus Gruzijoje vadina okupacija. Kaip anksčiau pranešė Gruzijos prezidentas, praėjusią savaitę jis perdavė Europos Sąjungos (ES) lyderiams „labai svarius įrodymus“, kad dėl visko kalta Maskva, bet dagiau apie juos nieko nepasakė.
I.Okruašvilis, buvęs labai artimas M.Saakašvilio bendražygis, kai buvo gynybos ministras 2004-2006 metais, papasakojo, kad jie drauge su M.Saakašviliu parengė karinius įsiveržimo į Pietų Osetiją ir Abchaziją planus.
„Abchazija buvo mūsų strateginis prioritetas, 2005 metais mes parengėme ir Abchazijos, ir Pietų Osetijos užėmimo planus“, – sakė I.Okruašvilis.
Gruzijos prezidento atstovai kol kas nekomentavo opozicionieriaus pareiškimo.
Būdamas karinės žinybos vadovu I.Okruašvilis buvo atviras „vanagas“, raginęs jėga sugrąžinti į Gruzijos sudėtį Pietų Osetiją, iš kur jis pats yra kilęs.
Tačiau dabar interviu jis smarkiai kritikuoja M.Saakašvilį už karo sukėlimą. Pasak jo, karas buvo pradėtas paskubomis, be diplomatinės paramos ir neatsižvelgiant į Rusijos kariuomenės grupuotę, esančią regione.
„Pirminis planas numatė surengti operaciją dviem kryptimis, užimti Cchinvalį, Roko tunelį ir Džavą“, – sakė jis.
„Saakašvilio puolimas buvo nukreiptas tik į Cchinvalį, nes jis manė, kad JAV užblokuos Rusijos atsaką diplomatiniais kanalais... Bet kai JAV reakcijos nebuvo, Saakašvilis nusprendė nusiųsti kariuomenę į Roko tunelį, kur ją taktiškai aplošė Rusijos armija“, – sakė jis.
Rusija atsakė į Chinvalio užpuolimą kariuomenės įvedimu per Roko tunelį, drauge sutriuškindama Gruzijos armiją – tai, pasak jo, buvo neišvengiama.
„Jau po 2006 metų mes neturėjome galimybės pasiekti pergalę dėl karinių priežasčių ... Rusija pergrupavo ir smarkiai sustiprino karinę infrastruktūrą Šiaurės Kaukaze, Abchazijoje ir Pietų Osetijoje - matyt, jie tai darė stebėdami mus“, – sakė jis.
I.Okruašvilio nuomone, Gruzijos prezidentas galėjo įsakyti kariuomenei ginti kai kuriuos svarbiausius miestus, bet „jis leido Rusijos kariuomenei eiti į šalies gilumą, kad išvengtų kritikos ir atrodytų kaip auka“.
Vašingtonas tuo tarpu davė Gruzijos vadovybei aiškiai suprasti, kad nerems įsiveržimo į Osetiją, sakė I.Okruašvilis.
„Kai mes buvome susitikę su (JAV) prezidentu G.Bushu, mums buvo aiškiai pasakyta: neįsivelkite į ginkluotą susipriešinimą, mes negalėsime jums suteikti karinės pagalbos“.
Populiarumo patikrinimas
I.Okruašvilis išvažiavo į Europą 2007 metais, netrukus po to, kai Gruzijos valdžia jį areštavo pagal kaltinimą korupcija, bet po to leido emigruoti. I.Okruašvilis vertina kaltinimus kaip kerštą už prezidento kritiką.
Gegužę teismas Gruzijoje už akių nuteisė jį 11 metų laisvės atėmimu.
I.Okruašvilis nurodo, jog Vašingtonui tenka atsakomybė už tai, kas vyksta, teigdamas, kad besąlygiška Jungtinių Valstijų parama padėjo įsitvirtinti autoritarinei M.Saakašvilio valdžiai.
„Jokių čekių ar buhalterinės atsiskaitomybės nebuvo. Visi institutai, kuriuos jis įsteigė, dirbo jam. Kadangi JAV nepareiškė kritikos, tai leido jam nueiti labai toli“, – sakė buvęs ministras.
I.Okruašvilio nuomone, Gruzijos prezidentas turi atsistatydinti arba stoti prieš teismą už įsakymą pradėti karą ir už tai, kad pasirašė, Europos Sąjungai tarpininkaujant, „gėdingą“ paliaubų susitarimą, kuris tik sustiprino Rusijos pretenzijas į du nepripažintus regionus.
„Saakašvilis turi būti patrauktas atsakomybėn ir turi atsistatydinti. Jeigu jis pasitrauks, jo baudžiamasis persekiojimas neturi būti pradėtas. Tačiau jeigu jis liks, jam turės būti pateikti baudžiamieji kaltinimai“, – sakė jis.
Kaltinimai I.Okruašviliui 2007 metų rudenį sukėlė masines protesto demonstracijas Tbilisyje. I.Okruašvilis viliasi, kad per artėjančias masinių protestų metines jo šalininkai vėl išeis į Tbilisio gatves.
„Lapkričio septintoji bus patikrinimas. Mes pamatysime, kiek opozicinių jėgų pavyko mobilizuoti“, – sakė jis.
I.Okruašvilis pareiškė, kad rengiasi grįžti namo.
„Aš sugrįšiu per metus, net jeigu man gresia kalėjimas... Saakašvilio dienos suskaičiuotos“, – sakė jis.