„Nutarties faraonui diena“, – savo pirmajame puslapyje skelbė dienraštis „al Watan“, primindamas, kad H.Mubarakas dažnai buvo lyginamas su senovės Egipto valdovais.
„Pakaks kalbų – mes norime egzekucijos“, – protestuotojai skandavo prie teismo, įkurto vienoje policijos akademijoje Kairo priemiestyje. Šimtai riaušių policininkų, ginkluotų skydais ir guminėmis lazdomis, apsupo kompleksą, kuriame buvusio šalies vadovo byla buvo nagrinėjama 10 mėnesių.
H.Mubarakas buvo atskraidintas sraigtasparniu, o vėliau greitosios pagalbos automobiliu atvežtas į teismo rūmus ir įneštas į vidų ant neštuvų.
Du jo sūnūs į teismą buvo atvežti anksčiau šeštadienį, pranešė valstybinė naujienų agentūra MENA.
84 metų buvusiam prezidentui grėsė nuo kelių metų laisvės atėmimo iki mirties bausmės.
Tik nedaugelis egiptiečių tiki, kad H.Mubarakas bus pasiųstas į kartuves, net jeigu daug kas galvoja, kad jis jų nusipelnė. Protestuotojai dažnai kardavo jį vaizduojančias lėles ant gatvės žibintų stulpų, kai prezidentas buvo nuverstas pernai vasario 11 dieną.
„Nenoriu nieko kita, tik mirties bausmės Mubarakui. Jeigu bausmė bus mažesnė – mes netylėsime, ir vėl įsiplieks revoliucija“, – sakė Hanafi el Sayedas, kurio 27 metų sūnus žuvo pirmosiomis sukilimo, prasidėjusio pernai sausio 25-ąją, dienomis.
Šis vyras atvyko į Kairą iš Aleksandrijos, laukdamas teismo nutarties H.Mubarako byloje.
Kaip praneša valstybinė žiniasklaida, į teismą buvo atvežti du H.Mubarako sūnūs, kurie yra teisiami kartu su tėvu, taip pat buvęs vidaus reikalų ministras ir šeši kiti buvę aukšto rango pareigūnai.
Ši byla yra pirmasis atvejis, kai arabų valstybės lyderis, nuverstas savo žmonių, yra teisiamas paprastame teisme. Stebėdami H.Mubarako bylą, daug arabų pernai negalėdavo atsitraukti nuo televizorių, o šis teismas pasiuntė žinią apie kitiems sukilimus malšinantiems autokratams gresiantį likimą.
„Mubarako teismas turi potencialo tapti reikšmingu regioniniu precedentu atsakomybei už žmogaus teisių pažeidimus ir tarptautinių sąžiningo teismo standartų laikymuisi“, – žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ rašo ataskaitoje, paskelbtoje prieš šį posėdį.
„Scanpix“ nuotr./Prie teismo susirinkę protestuotojai reikalavo nuteisti H.Mubaraką mirties bausme |
Tačiau teismo nutartis bus skelbiama Egiptui itin opiu laiku – vykstant įtemptiems prezidento rinkimams, kuriuose Musulmonų brolijos, uždraustos H.Mubarako valdymo metais, atstovas susigrums su nuversto lyderio paskutiniuoju premjeru.
Du jo sūnūs į teismą buvo atvežti anksčiau šeštadienį, pranešė valstybinė naujienų agentūra MENA.
Papildyta 11.34 val. Egipto teismas pradėjo posėdį.
Teismo pirmininkas Ahmedas Rifaatas paskelbė šio posėdžio pradžią. Prokurorai reikalauja mirties bausmės buvusiam šalies vadovui, kuris savo kaltę neigia.
Papildyta 11.38 val. Egipto teismas pripažino nuverstą Egipto prezidentą H.Mubaraką kaltu dėl demonstrantų žudynių ir nuteisė kalėti iki gyvos galvos, praneša BBC.
Papildyta 12 val. Laisvės atėmimas iki gyvos galvos dėl demonstrantų žudymo taip pat skirtas buvusiam H.Mubarako administracijos vidaus reikalų ministrui Habibui al Adly, tačiau kiti šeši buvę policijos vadovai buvo išteisinti.
Tuo tarpu kaltinimai dėl korupcijos H.Mubarako sūnums Alaa ir Gamalui buvo panaikinti.
Papildyta 12.36 val. Tuo tarpu pats H.Mubarakas buvo išteisintas dėl vieno įtariamo korupcijos atvejo.
Teismo salėje esantys teisininkai įtūžo dėl išteisinančių nutarčių ir sakė nuogąstaujantys, kad H.Mubarakas ir H.al Adly gali būti pripažinti nekaltais apeliaciniame procese.
H.Mubarakas buvo atskraidintas sraigtasparniu, o vėliau greitosios pagalbos automobiliu atvežtas į teismo rūmus ir įneštas į vidų ant neštuvų.
Buvęs autoritarinis lyderis, dėvintis tamsius akinius ir smėlio spalvos sportinį kostiumą, nerodė jokių emocijų, kai teisėjas Ahmedas Refaatas skaitė nuosprendį.
Jo sūnūs Alaa ir Gamalas atrodė pavargę, pajuodusiais paakiais, o išgirdę nuosprendį sunkiai tramdė ašaras.
Po nuosprendžio paskelbimo prie teismo rūmų kilo susirėmimai, o policija panaudojo garsines granatas, kad suvaldytų minią.
Televizijos reportažuose buvo matoma, kaip esantys teismo salėje skandavo: „Žmonės nori, kad teismai būtų apvalyti“ nuo H.Mubarako laikų pareigūnų.
Vienas vyras laikė plakatą su užrašu, raginančiu įvykdyti egzekuciją buvusiam prezidentui, o kiti skandavo, reikalaudami mirties bausmės.
Tuo tarpu prie teismo susirinkę žmonės džiūgavo, o daugelis skandavo „Dievas visu didžiausias“.
Vieno iš žuvusiųjų per sukilimą, kuris privertė H.Mubaraką atsistatydinti pernai vasario 11 dieną, našlė Soha Saeed šaukė: „Esu labai laiminga!“
H.Mubarakas, kuris kol kas yra vienintelis prieš teismą stojęs autokratinis lyderis iš nuverstų per Arabų pavasario sukilimus, taip pat buvęs VRM vadovas H.al Adly ir šeši kiti pareigūnai buvo teisiami dėl jų įtariamo indėlio nužudant apie 850 žmonių per pernykštį sukilimą.
H.Mubarakas, jo sūnūs Alaa and Gamalas bei verslo partneris Husseinas Salemas, kuris pabėgo į Ispaniją, taip pat buvo teisiami dėl įtariamo kyšininkavimo.
Papildyta 13.37 val. Egipto valstybinė televizija šeštadienį paskelbė, kad šalies generalinis prokuroras nurodė buvusį prezidentą H.Mubaraką perkelti į vieną Kairo kalėjimų, kur jis atliks laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę.
Šis pranešimas buvo paskelbtas tuojau po to, kai Kairo teismas pripažino H.Mubaraką kaltu dėl jo indėlio žudant protestuotojus per pernai Egipte įvykusią revoliuciją, išvertusią jį iš šalies vadovo posto.
„Scanpix“ nuotr./Hosni Mubarakas |
Kelis pastaruosius mėnesius H.Mubarakas buvo laikomas prezidentinėje palatoje vienoje ligoninėje netoli Kairo.
Jo gydytojai sakė, kad buvęs šalies vadovas yra nusilpęs ir neteko svorio, nes atsisako valgio. Jie taip pat nurodė, kad H.Mubaraką prislėgusi gili depresija.
H.Mubarakas bus perkeltas į Toro kalėjimą Kairo pietiniame rajone, kuriame buvo laikomi jo sūnūs ir kai kurie buvę ankstesnio režimo pareigūnai.
Apskųs teismo nutartį
Vienas iš H.Mubarako advokatų pareiškė, kad pateiks apeliaciją dėl teismo nutarties.
„Jis pateiks apeliaciją. Nutartyje gausu teisinių trūkumų kiekvienu aspektu“, – sakė teisininkas Yasseras Bahras, kuris yra įtakingas H.Mubarako gynėjų grupės narys.
Paklaustas, ar H.Mubarakas gali tikėtis laimėti apeliacinį procesą, Y.Bahras atsakė: „Jis laimės – duodu milijoną procentų.“
Papildyta 16.29 val. Valstybinė Egipto televizija praneša, kad po to, kai H,Mubarakas išgirdo teismo nuosprendį ir buvo nuvežtas į kalėjimą – patyrė rimtų sveikatos problemų.
„Mubarakas patyrė sveikatos krizę, kai buvo atvežtas į Toros kalėjimą, ir jam sraigtasparnyje yra suteikia medicininė pagalba“, – remdamasi medikų šaltiniais, pranešė televizija.
Rusų žiniasklaida skelbia, kad buvusį šalies prezidentą ištiko širdies smūgis.