Čado valdančioji chunta pradeda dialogą su opozicijos grupėmis

Čado sostinėje šeštadienį prasidėjo ilgai atidėliotos derybos dėl šalies ateities, kurias valdančioji chunta pavadino „lemiamu momentu“, nors kai kurios opozicijos grupės susitikimą boikotuoja.
Čado vėliava
Čado vėliava / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Čadas

Į Ndžamenoje prasidėjusį „nacionalinį dialogą“, kuris turėtų trukti tris savaites, susirinko daugiau nei 1400 karinės vyriausybės, pilietinės visuomenės, opozicinių partijų, profesinių sąjungų ir sukilėlių grupių atstovų.

Valdančios karinės chuntos vadovas generolas Mahamatas Idrissas Deby Itno į susitikimą atvyko vilkėdamas karinę uniformą ir lydimas apsaugininkų. Šį jo paties inicijuotą renginį jis pavadino „lemiamu momentu mūsų šalies istorijoje“.

Savaitės viduryje jis pasirašė dekretą, kuriame teigiama, kad forumas priims „suverenius“ sprendimus, kurie bus teisiškai įpareigojantys.

Chuntos vadovas į valdžią atėjo 2021 metų balandį, būdamas vos 37 metų, po to, kai per karinę operaciją prieš sukilėlius buvo nužudytas jo tėvas, valdęs šalį 30 metų.

Karinis lyderis teigia, kad derybos turėtų atverti kelią „laisviems ir demokratiniams“ rinkimams po 18 mėnesių trukusio chuntos valdymo – termino, kurio Prancūzija, Afrikos Sąjunga (AS) ir kitos šalys ragino jį laikytis.

Vasarį turėjęs prasidėti dialogas ne kartą buvo atidėtas, kol Katare susirinkusios gausios Čado sukilėlių grupės tarėsi, ar jame dalyvauti.

Galiausiai rugpjūčio 8 dieną apie 40 grupių pasirašė susitarimą, kuriame buvo numatytos paliaubos ir saugaus judėjimo garantijos.

Susitikimo darbotvarkėje numatyta svarstyti, kaip užtikrinti ilgalaikę taiką, reformuoti valstybės institucijas ir visiems užtikrinti pagrindines laisves.

Komitetai taip pat turi parengti naują konstituciją, dėl kurios vėliau bus rengiamas referendumas.

Nors virtinė opozicijos grupių buvo nusiteikusios suteikti forumui galimybę, kai kurios grupės jame nedalyvavo.

Čado pokyčių ir santarvės frontas (FACT) boikotuoja šį renginį, kuris, jo nuomone, yra „iš anksto palankus“ karinei chuntai.

FACT yra pagrindinė opozicijos grupė, kuri nepasirašė taikos susitarimo. Praėjusiais metais FACT sukilėliai sukėlė puolimą šiaurės rytuose, pasibaigusį netikėta veterano šalies lyderio Idrisso Deby Itno mirtimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų