Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Čečėnai siautėja Prancūzijoje: kas vyksta Dižono mieste?

Prancūzijos vyriausybė jau išsiuntė daugiau policijos ir vieną aukšto rango pareigūną į rytinį Dižono miestą malšinti neramumų. Ten jau nuo praėjusios savaitės vyksta susirėmimai tarp priešiškų grupių Viena jų – čečėnų diasporos nariai. Kodėl Dižone įsiplieskė konfliktai?
Neramumai Dižono mieste Prancūzijoje
Neramumai Dižono mieste Prancūzijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip rašo AFP, neramumai prasidėjo, kai vieną paauglį iš vietos čečėnų bendruomenės užpuolė vietiniai narkotikų prekeiviai. Čečėnai patys niekada neslepia, kad yra labai kerštingi, tad nereikėjo ilgai laukti atsakomųjų akcijų.

Kas nutiko?

16-metis čečėnas esą buvo užpultas birželio 10 dieną, o pasidarbavo vietiniai narkotikų prekeiviai.

Socialiniuose tinkluose spekuliuojama, kad užpuolikai priklauso alžyriečių narkotikų mafijai. Čečėnų diasporos nariai juos pavadino tiesiog „Magribo prekeiviais“.

Vietos spauda taip pat skelbia apie įtampą tarp čečėnų ir Magribo bendruomenių. Magribu vadinamas didelis regionas Šiaurės Afrikoje, į kurį, be kitų šalių, įeina Alžyras ir Marokas.

Su čečėnų diaspora Prancūzijoje ryšių turintis Ukrainoje leidžiamo žurnalo „The Odessa Review“ vyriausiasis redaktorius Vladislavas Davidzonas rašo, kad įtampa čečėnų ir kitų etninių grupių santykiuose buvo juntama jau seniai.

Esą su čečėnais dabar kovoja „imigrantai iš Alžyro ir arabų kilmės Prancūzijos piliečiai, kurie čia gimė“. Vietos prefektas irgi konstatavo, kad santykius aiškinasi „čečėnų bendruomenės nariai ir vietos gyventojai“.

Kas toliau?

Čečėnai atsakymą parengė penktadieniui, kai leidosi į baudžiamuosius reidus – net tris naktis iš eilės po miestą vaikštinėjo ir arabų kilmės gaujų narius gaudė žmonės su beisbolo lazdomis.

Pavyzdžiui, per vieną incidentą maždaug 50 čečėnų įsiveržė į neramų Gresilio rajoną, kur gyvena daug iš Šiaurės Afrikos kilusių žmonių, ir pradėjo šaudyti. Buvo sunkiai sužeistas vienos picerijos savininkas.

Dar daugiau žmonių – apie 200 – į Gresilį įžengė ir kitos dienos, sekmadienio, vakarą, o kitą rytą maždaug 150 čečėnų minia Dižone ėmė padeginėti šiukšliadėžes. Užsiliepsnojo ir automobilis, kai kurie žmonės šaudė į orą.

Dižone dirbantys tyrėjai teigia, kad per visus šiuos incidentus buvo sužeisti mažiausiai šeši asmenys, bet niekas nebuvo suimtas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Neramumai Dižono mieste Prancūzijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Neramumai Dižono mieste Prancūzijoje

Kaip Prancūzijoje atsirado čečėnų diaspora?

Pirmąją čečėnų emigracijos bangą į Vakarų Europą, taigi – ir į Prancūziją, sukėlė du Čečėnijos karai, kai Rusijos pajėgos negailestingai bombardavo šios respublikos miestus.

Dar viena banga pastebima pastaraisiais metais, nes iš Čečėnijos bėga žmonės, užsitraukę šio krašto lyderio Ramzano Kadyrovo nemalonę. 2018 metais Prancūzijoje gyveno apie 15 tūkst. pabėgėlių iš Rusijos, įskaitant Čečėniją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas

Kodėl reaguojama smurtu?

Tyrėjų teigimu, etniniai čečėnai dažnai kenčia nuo jiems primesto „drąsių kovotojų“ įvaizdžio, bet ir patys laikosi stereotipinių pažiūrų, esą žmonės iš Šiaurės Afrikos ar Vidurinių Rytų yra „teroristai“. Tokį požiūrį formuoja ir Rusijos valstybinė televizija.

„Tokie stereotipai Prancūzijos kontekste prisideda prie abiejų diasporų kovos. Be to, čečėnų diasporoje stiprus kolektyvinės atsakomybės jausmas“, – rašo Prancūzijos geopolitikos instituto tyrėja Yelena Mac-Glandieres.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?