Sostinėje Prahoje tūkstančiai žmonių ketina dalyvauti atkartojant studentų protestą, kuris išprovokavo „aksominę revoliuciją“, taikiai nuvertusią kelis dešimtmečius tuometinę Čekoslovakiją valdžiusį komunistų režimą.
1989 metų lapkričio 17–oji prasidėjo ugningomis kalbomis universiteto miestelyje Prahoje, kurios įkvėpė tūkstančius studentų žygiuoti į miesto centre esančią Šv.Vaclovo aikštę. Sutemus teisėsaugos pareigūnai ėmėsi griežtų priemonių – mušė demonstrantus lazdomis. Per grumtynes buvo sužeista šimtai žmonių.
Tačiau vėlesnėmis dienos minios sparčiai augo, o demonstrantai skandavo: „Jūs jau pralaimėjote!“
Jie buvo teisūs. Iki gruodžio 5 dienos, po Berlyno sienos griuvimo ir komunizmo žlugimo visame regione, Čekoslovakija jau turėjo naują vyriausybę. Gruodžio 29–ąją dramaturgas ir disidentas Vaclavas Havelas, kuris kelerius metus sėdėjo kalėjime, parlamentarų buvo išrinktas pirmuoju po pusės amžiaus demokratiniu šalies prezidentu, nors parlamente tada dar dominavo griežtosios linijos komunistai.
Taikų šio istorinio pasikeitimo pobūdį ir V.Havelo vaidmenį gyrė daugelis.
„Jūsų dvasia, jūsų drąsa įkvėpė pasaulį“, – sakė JAV prezidentas Barackas Obama vaizdo žinutėje, kuri šį savaitgalį buvo parodyta per V.Havelo organizuotą koncertą su rokeriu Lou Reedu, sopranu Renee Fleming ir folkmuzikos dainininke Joan Baez.
„Keliaudamas per Rytų Europą, ... į Ukrainą, Gruziją ir kitas vietas, (matau, kad) jūs esate demokratijos pavyzdys“, – neseniai lankydamasis Prahoje sakė JAV viceprezidentas Joe Bidenas.
V.Havelas sakė, kad, nepaisant problemų, jo šalis, kurioje gyvena 10 mln. žmonių, vis dar žengia teisingu keliu ir turi demokratinę visuomenę, kurioje galioja įstatymo valdžia, gerbiamos žmogaus teisės ir veikia laisvoji rinka.
„Nepasakyčiau, kad atsisakėme idealų, kuriuos tada turėjome“, – neseniai sakė jis, bet perspėjo, kad demokratijos ir laisvės negalima vertinti kaip savaime suprantamų dalykų.
„Diktatūrų ir totalitarinių sistemų era nesibaigė, – sakė jis. – Gali būt ji baigėsi savo klasikiniu atvaizdu, kaip ją pažįstame iš 20–ojo amžiaus, bet atsiranda nauji, daug rafinuotesni visuomenės kontrolės būdai, ir mums reikia būti atsargiems“.
„Pew Global Attitudes Project“ apklausa rodo, kad iš devynių pokomunistinių valstybių tik Čekijoje ir Lenkijoje dauguma žmonių sako, kad žmonėms dabar geriau nei buvo atsisakant komunizmo.
Tačiau tų revoliucijos dienų euforija seniai baigėsi.
88 proc. čekų sako esą nepatenkinti dabartine politine situacija – tai rodo neseniai atlikta apklausa.
Be ekonominio nuosmukio šalis nuo kovo mėnesio, kai parlamentas per patį Čekijos pirmininkavimo Europos Sąjungai vidurį ir kelios dienos prieš B.Obamos vizitą nušalino Mireko Topolaneko vyriausybę, išgyvena politinę nežinią.
Šiuo metu Čekiją valdo silpna laikinoji vyriausybė, o nauja vyriausybė bus suformuota tik po visuotinių rinkimų gegužės mėnesį.
Prieš 10 metų V.Havelas, kaip prezidentas, Prahos pilyje už indėlį į komunizmo žlugimą pagerbė buvusį JAV prezidentą George'ą Bushą, buvusį Sovietų Sąjungos prezidentą Michailą Gorbačiovą, buvusį Vokietijos kanclerį Helmutą Kohlį (Helmutą Kolį), buvusią britų ministrę pirmininkę Margaret Thatcher ir Lenkijos 9–ojo dešimtmečio kovos už demokratiją lyderį Lechą Walesą.
Šį kartą konferencijoje Senate dalyvaus tik Rytų Europos valstybių parlamentų pirmininkai.
Studentų mitingo atkartojimo organizatoriai sakė, kad pakvietė daugiau kaip 800 to prieš 20 metų įvykusio mitingo dalyvių, taip pat – komunizmo laikų disidentus, bet nė vieno politiko, išskyrus V.Havelą.
„Darome tai normaliems žmonėms, – sakė organizatorius Michalas Pokorny. – Tai didžios metinės, bet mes norėjome nepolitizuotų iškilmių“.