Ministro teigimu, pirmiausia tai yra programišių atakos. Jų taikiniai – geležinkelių operatorių, visų pirma Čekijos valstybinės geležinkelių bendrovės, signalizacijos sistemos ir kompiuterinės sistemos.
Teigiama, kad viena tokia ataka praeityje sutrikdė elektroninių bilietų pardavimo sistemos veikimą. M.Kupka išreiškė nuogąstavimus, kad dėl tokių atakų gali sutrikti signalizacijos sistemų veikimas, o tai savo ruožtu gali sukelti rimtų geležinkelio avarijų. Jis apibūdino padėtį kaip gana rimtą, tačiau pažymėjo, kad šiuo metu apsaugos priemonės nuo programišių atakų veikia gerai.
Iš Čekijos ministro žodžių neaišku, ar kuris nors iš išpuolių, išskyrus minėtą bilietų pardavimo nesėkmę, buvo sėkmingas. Pastaruoju metu Čekijoje padaugėjo incidentų geležinkeliuose, įskaitant tuos, kurie susiję su signalizacijos sistemos gedimais, tačiau, kaip teigiama oficialiuose pranešimuose, nė vienas iš jų nebuvo susijęs su išoriniu kišimusi į sistemą.
Ataskaitoje minėti ir Lietuvos geležinkeliai
FT pažymi, kad įsilaužimo atakos prieš ES energetikos infrastruktūrą yra gerai užfiksuotos, tačiau apie panašias atakas prieš transporto sistemas žinoma mažiau.
Pirmą kartą apie tokius bandymus pranešta pernai, kai ES kibernetinio saugumo agentūros ataskaitoje buvo paminėtos su Rusija susijusios įsilaužėlių grupės, kurios taikėsi į Latvijos, Lietuvos, Estijos ir Rumunijos geležinkelius.
Praha tapo vis aršesnė Rusijos įtakos kampanijų atžvilgiu po to, kai 2022 m. patvirtino įstatymą, leidžiantį vyriausybei imtis priemonių prieš užsienio subjektus, įtariamus žmogaus teisių pažeidimais ar kibernetiniais nusikaltimais.
Praėjusią savaitę Čekijos vyriausybė įvedė sankcijas Ukrainos oligarchui Viktorui Medvedčiukui ir jo bendrininkui Artiomui Marčevskiui, taip pat žiniasklaidos priemonei „Voice of Europe“, kuri, pasak Čekijos užsienio reikalų ministerijos, buvo atsakinga už Rusijos įtakos operacijos vykdymą V.Medvedčiuko vardu.