Nepaisant viso triukšmo, visa tai gan nebūdinga iki kaulų euroskeptiškai nusiteikusiam Čekijos vadovui, atsisakiusiam iškelti ES vėliavą prezidentūroje, teigdamas, kad Čekija nėra Bendrijos provincija.
„Ne taip jau seniai“, – griausmingai kalbėjo V.Klausas, – „mūsų Europos dalyje egzistavo politinė sistema, neleidusi jokių alternatyvų ir todėl – jokios parlamentinės opozicijos. Turėjome karčią pamoką, kad kai nėra opozicijos, nėra ir laisvės“.
Čekijos prezidento kalba sukėlė daugelio įstatymo leidėjų pasipiktinimą: kai kurie iš jų tiesiog pasišalino iš auditorijos. Tačiau V.Klausas sulaukė ir nacionalistų mažumos bei kai kurių kitų ES skeptikų palaikymo.
Čekijos Respublikos lyderis jau seniai yra vienas aršiausių Europos Sąjungos (ES) kritikų, nevengiantis užsipulti Bendriją pasitaikius mažiausiai galimybei. Dabar, kaip rašo huffingtonpost.com, V.Klausas turi idealų instrumentą savo įsitikinimams skleisti visoje Europos erdvėje: prezidentavimą ES. Nuo 2009 m. Čekijos Respublika rotacijos tvarka pirmininkauja ES tarybai.
Nors ir labai nepopuliarus tarp ES politikų ir pareigūnų, V.Klausas su savo mintimis sulaukia nemažai dėmesio kai kuriose Bendrijos šalyse, kurių piliečius gąsdina, kad Europos valstybių vizija dalintis kuo daugiau galių gali būti įgyvendinta tik nacionalinio suvereniteto sąskaita.
V.Klausas ne tik išrėžė, kad 785 narių Europos Parlamentas yra nedemokratinis, bet ir viešai pasisakė prieš ES sutartį, pagal kurią parlamentui daugiau galių.
Čekijos prezidentas teigė, kad 27 valstybių blokas turėtų susikoncentruoti ne į dar glaudesnės politinės sąjungos siekį, bet užtikrinti europiečių klestėjimą.
Tuo tarpu ES politikai griežtai atsakė į V.Klauso kritiką. „V.Klausas bandė manipuliuoti realybe“, – sakė Žaliųjų lyderis Danielis Cohnas-Benditas. – „Sprendimų priėmimo proceso Europos Sąjungoje palyginimas su sprendimų priėmimu Sovietų Sąjungoje rodo, kad šis žmogus visiškai iškrito iš realybės“.