Čekijos žvalgybos vadas perspėjo NATO: V.Putinas gali išbandyti šį tą naujo

Interviu metu „Bloomberg“ naujienų tarnybai Čekijos žvalgybos vadovas Michalas Koudelka iš griežtai saugomo komplekso Prahos pakraštyje perspėjo sąjungininkus, kad Kyjivui daromas spaudimas sutikti su didelėmis nuolaidomis, siekiant užbaigti karą Ukrainoje, greičiausiai pakreiptų įvykius dar blogesne linkme ir tik padrąsintų Kremlių.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“

M.Koudelka dešimtmečius dirbo bandydamas atskleisti Rusijos šnipų tinklus, sabotažo bandymus ir dezinformacijos kampanijas prieš Europą.

„Galbūt Rusija ateinančius 10-15 metų praleis bandydama atsigauti po didžiulių žmogiškųjų ir ekonominių nuostolių ir ruošdamasi kitam taikiniui – Vidurio ir Rytų Europai“, – pareiškė M.Koudelka, generolas majoras, vadovaujantis šalies Saugumo informacijos tarnybai.

„Jei Ukraina pralaimės arba bus priversta sutikti su prastomis taikos sąlygomis, Rusija tai supras kaip pergalę“, – paaiškino jis.

„IMAGO“/„Scanpix“/Karas Ukrainoje
„IMAGO“/„Scanpix“/Karas Ukrainoje

Generolo majoro vertinimui pritaria ir kitos Europos žvalgybos tarnybos, pažymėjo „Bloomberg“.

Vokietijos žvalgybos vadovas Bruno Kahlas praėjusį mėnesį perspėjo, kad prezidentas Vladimiras Putinas iki dešimtmečio pabaigos bus pasirengęs kariniam susirėmimui su NATO.

M.Koudelka savo ruožtu priminė, kad tarptautinė teisė reikalauja, jog Rusija išvestų visus karius, grąžintų okupuotas ar aneksuotas teritorijas ir sumokėtų kompensacijas. Tačiau pastaruoju metu Kyjivas patyrė spaudimą apsvarstyti naujus būdus, kaip po 1000 dienų atkaklaus pasipriešinimo invazijai prisivilioti V.Putiną prie derybų stalo.

Čekija yra ištikima Ukrainos rėmėja, priėmusi šimtus tūkstančių karo pabėgėlių ir organizuojanti bendrą šaudmenų pirkimą Ukrainai iš trečiųjų šalių.

Pažymėtina, kad kartu su Lenkija, Baltijos ir Skandinavijos šalimis Praha bando įtikinti kitus sąjungininkus toliau ginkluoti karo draskomą šalį, nepaisant mažėjančios visuomenės paramos ir nesėkmių mūšio lauke.

2022 m. įvykdyta plataus masto invazija į Ukrainą turėtų priminti Vakarų valstybėms, kad Rusija yra „imperinė supervalstybė, turinti imperinių troškimų“ ir „absoliučiai niekina“ savo karinius nuostolius ir civilių mirtis, pabrėžė Čekijos žvalgybos vadas.

Nuo tada, kai prieš aštuonerius metus jis pradėjo eiti pareigas, Čekija ėmėsi drastiškų veiksmų, kad sumažintų Rusijos žvalgybos pajėgumus ir įtaką vietos politikai bei verslui. Praha uždraudė Rusijos tiekėjams dalyvauti branduolinės energijos projekte, sumažino savo priklausomybę nuo gamtinių dujų ir išsiuntė didžiąją daugumą Kremliaus šnipų, veikusių šalyje po diplomatine priedanga.

Socialinių tinklų nuotrauka/Michalas Koudelka
Socialinių tinklų nuotrauka/Michalas Koudelka

„Skirtingai nei kai kurios kitos Europos šalys, Prahos vyriausybė ėmėsi priemonių, kad rusams būtų sunkiau atvykti į šalį, turėti joje verslą ar nekilnojamąjį turtą ir gauti Čekijos pilietybę. Dabar ji bando įtikinti Europos Sąjungą uždrausti Rusijos diplomatams keliauti tarp valstybių narių be vizų ir taip dar labiau pažaboti žvalgybinę veiklą“, – rašo „Bloomberg“.

D.Trumpo kadencija

Vis dėlto M.Koudelka sutinka, kad jo šalis tebėra Rusijos hibridinio karo, įskaitant tradicinį šnipinėjimą, kibernetines atakas, dezinformacijos kampanijas ir ardomąją veiklą, taikinys. Žvalgybos bendruomenė visoje Europoje taip pat ruošiasi tikėtinoms grėsmėms pasibaigus karui, pavyzdžiui, Ukrainos veteranų antplūdžiui ir ginklų kontrabandai, kuri gali patekti į netinkamas rankas.

Tačiau visą gyvenimą kovojęs su Rusijos įtaka karininkas atmetė Europoje vyraujantį susirūpinimą, kad būsimoji išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo administracija gali susilpninti Jungtinių Valstijų ir Europos bendradarbiavimą saugumo ir žvalgybos srityje.

„Anksčiau, valdant prezidentui D.Trumpui, dirbau su mūsų Amerikos partneriais, ir tai buvo tikrai puiku, – prisiminė M.Koudelka, nurodydamas savo patirtį dalijantis žvalgybos informacija, įgytą valdant ankstesnei administracijai. – Tas pats pasakytina ir dabar, vadovaujant prezidentui Joe Bidenui. Ir esu 100 proc. įsitikinęs, kad per antrąją D.Trumpo kadenciją bus taip pat puiku.“

„Shutterstock“/Donaldas Trumpas
„Shutterstock“/Donaldas Trumpas

M.Koudelka paragino Vakarų valstybes ateityje atnaujinant verslo ir diplomatinius santykius su Rusija nesukelti sau naujų grėsmių saugumui ir ekonominės priklausomybės. Jis pridūrė, kad Rusija yra „agresorė, kuri supranta tik jėgą“, o karo baigtis nulems būsimo pasaulinio konflikto, tiesiogiai susijusio su NATO, tikimybę.

„Susidūrusi su stipria šalimi ar stipriu aljansu, Rusija paskaičiuos, kad neverta su ja veltis, – įvertino Čekijos žvalgybos vadas. – Jei, priešingai, Rusija padarys išvadą, kad karas Ukrainoje pasiteisino ir kad Europos šalys yra silpnos, o NATO trūksta vienybės, ji gali pabandyti ką nors naujo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų