„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Cheminio ginklo uždraudimo organizacija po dokumentų nutekinimo gina savo ataskaitą

Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) vadovas pirmadienį pareiškė neatšaukiantis ataskaitos apie vieną įtariamą ataką Sirijoje, nors nutekinti dokumentai privertė suabejoti šio pranešimo išvadomis.
Cheminių ginklų uždraudimo organizacija (OPCW),
Cheminių ginklų uždraudimo organizacija (OPCW), / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vyriausybių paslaptis viešinantis tinklalapis „WikiLeaks“ savaitgalį paskelbė komandos, tyrusios 2018 metų balandžio ataką Dumoje, vieno nario elektroninį laišką, kuriame OPCW kaltinamas nuslėpęs neatitikimus.

Rusija ir jos sąjungininkės pasinaudojo šiuo elektroniniu laišku ir vienu ankstesniu dokumentu, kuriuose reiškiamos abejonės OPCW 2019 metų kovą paskelbta išvada, esą Dumoje buvo panaudotas chloras.

Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos po incidento Dumoje surengė raketų atakų prieš tris įtariamus prezidento Basharo al Assado režimo cheminių ginklų objektus.

Gelbėtojų pranešimais, Dumoje žuvo 40 žmonių.

„Bet koks nuodugnus tyrimas neapsieina be komandos narių subjektyvių nuomonių pareiškimo , – metiniam OPCW susitikimui Hagoje pareiškė organizacijos generalinis direktorius Fernando Ariasas. – Nors kai kurios šių įvairių nuomonių toliau cirkuliuoja kai kuriuose viešų diskusijų forumuose, norėčiau pakartoti, kad palaikau nepriklausomą, profesionalią tyrimo išvadą.“

Incidento Dumoje detalės dabar yra perduotos nagrinėti naujai OPCW komandai, turinčiai įgaliojimus įvardyti cheminių atakų Sirijoje kaltininkus, sakė F.Ariasas.

Vykdydama pradinį atakos Dumoje tyrimą OPCW turėjo mandatą tik pasakyti, ar buvo panaudoti cheminiai ginklai, bet negalėjo nurodyti kaltininkų.

Neįvardyto tyrėjo elektroniniame laiške, kurį citavo „Wikileaks“, reiškiamas „didžiausias susirūpinimas“ ir sakoma, kad OPCW ataskaitoje „klaidingai nušviesti faktai“, be to, esama „netyčinio šališkumo“.

Daugiausia dėmesio skirta chloro, esą rasto atakos vietoje, koncentracijai ir tam, ar statinės, kuriose, kaip manoma, buvo šio chemikalo, buvo numestos iš orlaivių, ar padėtos.

Rusija ir Sirija teigė, kad incidentas buvo surežisuotas.

OPCW jau pradėjo vidaus tyrimą dėl vieno Dumoje dirbusios tyrėjų komandos nario ankstesnio dokumento, kuriame reiškiamas panašus susirūpinimas, nutekinimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs