„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

CNN: iš desperacijos į karą Rusija siunčia muziejinius eksponatus

Didelių nuostolių kare su Ukraina patyrusi Rusija atsigręžė į savo Šaltojo karo laikų rezervus ir į fronto linijas pasiuntė tankus T-55, kuriuos 1948 m. pirmą kartą priėmė į ginkluotę Sovietų Sąjungos Raudonoji armija. Jie tokie seni, kad juos galima rasti muziejuose, pažymėjo CNN žurnalistai.
Rusų tankas T-55
Rusų tankas T-55 / „AP“/„Scanpix“

Praėjusį mėnesį paskelbta Strateginių ir tarptautinių studijų centro (CSIS) ataskaita apžvelgė ir įvertino karo su Ukraina metu Rusijos patirtus įrangos nuostolius – jie siekia beveik 10 tūkst. vienetų tankų, sunkvežimių, artilerijos dalinių ir bepiločių orlaivių.

„Manoma, kad Maskva, praėjus vieneriems metams po karo, prarado nuo 1845 iki 3511 tankų“, – rašoma CSIS ataskaitoje, kaip labiausiai reikšmingi įvardijami naujesnių, modernizuotų pagrindinių kovos tankų T-72B3, pirmą kartą pristatytų 2013 m., nuostoliai.

Centro ekspertai taip pat pažymėjo, jog nuostoliams kompensuoti Rusija gali griebtis turimos senos karinės įrangos.

CNN žurnalistai pažymėjo, kad Rusija į mūšio lauką siunčia tankus T-55, nors didelė dalis tuo laikotarpiu pagamintos karinės įrangos jau atsidūrė karo muziejuose visame pasaulyje.

Istorikas Johnas Delany, Imperatoriškojo karo muziejaus Daksforde vyresnysis kuratorius, CNN paaiškino, kad tai buvo pirmasis pagrindinis kovinis tankas, kurį Šaltojo karo metais naudojo Sovietų Sąjunga.

„AFP“/„Scanpix“/Rusijos T-55 tankas viename iš Rusijos karo muziejų po atviru dangumi
„AFP“/„Scanpix“/Rusijos T-55 tankas viename iš Rusijos karo muziejų po atviru dangumi

„Iki tol buvo trys labai skirtingi tankų tipai – lengvieji, vidutiniai ir sunkieji, kurie mūšio lauke atliko skirtingus vaidmenis. Nuo šeštojo dešimtmečio vidurio atsirado koncepcija, pagal kurią buvo bandoma sukurti tanką, galintį daryti po truputį viską, ir tai tapo žinoma kaip pagrindinis kovinis tankas“, – pasakojo ekspertas.

Dar 1980 m. Rusija po truputį ėmė atsisakyti T-55 kovos mašinų. Tačiau jie buvo užkonservuoti, o ne atiduoti į metalo laužą. J.Delany nuomone, nemažai jų stovi angaruose ir laukia, kol bus perkonfigūruoti.

CNN teigimu, balandžio 21-22 d. darytose palydovinėse nuotraukose matyti, kaip Rusija perkėlė dešimtis tankų iš Arsenijevo bazės šalies Tolimuosiuose Rytuose sandėlio. Jose užfiksuota, kad kai kurie iš bazėje saugomų tankų yra T-55.

Balandžio mėn. Vakarų pareigūnai taip pat informavo CNN, kad netoli fronto linijos pastebėjo seną tanką.

Ekspertas: Manau, kad susidūrę su vakarietiška ginkluote rusai turėtų tikėtis labai didelių nuostolių, jei planuoja judėti į priekį naudodami T-55 sistemą. Naudoti tokio tipo ginklą yra desperacijos aktas.

Žvalgybos interneto svetainė „Oryx“ anksčiau teigė turinti vaizdinių įrodymų, kad nuo invazijos į Ukrainą pradžios Rusija neteko daugiau kaip 1 900 tankų, t. y. beveik dviejų trečdalių iš pradinių maždaug 3 000 tankų atsargų.

Buvęs JAV jūrų pėstininkas, JAV Užsienio politikos studijų instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis Robertas Lee tvirtino, kad į Ukrainą įsiveržusi Rusija prarado daug įrangos, o naują sunku pagaminti.

„Jie gamina kai kuriuos naujus tankus, jie vis dar gamina T-90, tačiau (reikiamu) mastu jiems reikia daugiau įrangos, nei jie gali pagaminti, todėl jie pasikliauja senesniais tankais, kad kompensuotų trūkumą“, – sakė jis.

Tuo tarpu Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto Gynybos, pramonės ir visuomenės programos direktorius Trevoras Tayloras pažymėjo, kad Vakarų sankcijos taip pat lėtina Rusijos ginklų gamybą.

„SIPA“/„Scanpix“/Rusijos tankai T-55 Lenkijos karo muziejuje
„SIPA“/„Scanpix“/Rusijos tankai T-55 Lenkijos karo muziejuje

R.Lee nuomone, tankų T-55 naudojimas bus ribotas: „Tikėtina, kad kai kurios iš šių sistemų iš pradžių bus naudojamos užnugaryje. Taigi, tai nebūtinai bus priešakiniai tankai, jie gali būti panaudoti kaip tolimojo nuotolio ugnis.“

Ekspertas J.Delany tiki, kad, nepaisant įrangos amžiaus, T-55 gali būti naudingi kovos lauke.

„Akivaizdu, kad vienas iš dalykų, kuriam galima panaudoti šį (tanką), jei stengiamasi išvengti mūšio tankas prieš tanką, yra užkasti juos gynybinėse pozicijose, įstatyti tanką į skylę, kad matytųsi tik bokštelis, ir tada jie gali būti naudojami apsaugoti priekinę liniją nuo kontratakos“, – aiškino specialistas.

Jis pridūrė, kad toks tankų panaudojimas šaliai agresorei gali būti veiksmingas statiškoms gynybinėms pozicijoms.

„Rusai turi remtis šauktinių kariuomene, kuri yra mažiau apmokyta nei jų priešo kariuomenė. O tankus T-55 lengva naudoti prastai apmokytiems kariams“, – teigė T.Tayloras.

„Manau, kad susidūrę su vakarietiška ginkluote rusai turėtų tikėtis labai didelių nuostolių, jei planuoja judėti į priekį naudodami T-55 sistemą. Naudoti tokio tipo ginklą yra desperacijos aktas", – pridūrė ekspertas.

Negana to, J.Delany pažymėjo, kad tankas T-55 pralaimės kiekvieną kartą susidūręs su modernesnėmis „Leopard“ ar „Challenger“ kovos mašinomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs