CŽV „al Qaeda“ lyderį Osamą Bin Ladeną stebėjo nesusekamais bepiločiais lėktuvais

JAV centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) dešimtis kartų siuntė savo naujus sunkiai susekamus bepiločius lėktuvus į Pakistano gilumą per slaptas misijas, kurių metu buvo stebima tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ lyderio Osamos bin Ladeno buveinė, kol galiausiai buvo surengtas specialiųjų pajėgų reidas, per kurį jis buvo nukautas, antradienį paskelbė dienraštis „The Washington Post“.
Osamos bin Ladeno šalininkai
Klaipėdos universitetas. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Remdamasis pareigas einančiais ir buvusiais JAV pareigūnais, dienraštis nurodė, kad CŽV naudojo modernius bepiločius orlaivius, kurie skraidė nesusekami radarų dideliame aukštyje ir siuntė didelės raiškos vaizdus. Šios misijos buvo rengiamos kelis mėnesius iki gegužės 2 dieną įvykusio dramatiško JAV komandosų reido.

„Nebuvo galima tiesiog paleisti skraidyti viršuje (bepiločio lėktuvo) „Predator“ – pakistaniečiai būtų sužinoję“, – vienas buvęs JAV pareigūnas sakė „The Washington Post“, pridūręs, jog naujieji orlaiviai suteikia daugiau stebėjimo galimybių negu kitos prieinamos priemonės.

Tačiau CŽV taip pat naudojo palydovus šnipus, jautrią pokalbių pasiklausymo įrangą ir operatyvinius agentus. Pastarieji buvo įsikūrę konspiraciniame name Pakistano mieste Abotabade, kuriame O.bin Ladenas veikiausiai gyveno apie penkerius metus, kol galiausiai buvo susektas, rašo dienraštis.

Tokia taktika pabrėžia didėjantį nepasitikėjimą tarp JAV ir Pakistano, nors abi šalys formaliai yra sąjungininkės kovoje su terorizmu. Dėl pastarojo komandosų reido labai padidėjo įtampa Vašingtono santykiuose su Islamabadu, kuriam per praeitą dešimtmetį JAV jau suteikė pagalbos už maždaug 20 mlrd. dolerių.

Sunkiai susekami bepiločiai lėktuvai transliavo tiesioginius specialiųjų pajėgų vaizdus, kuriuos JAV prezidentas Barackas Obama stebėjo Baltuosiuose rūmuose su savo nacionalinio saugumo komanda, rašo „The Washington Post“. Šie orlaiviai taip pat gali priimti elektroninių komunikacijų signalus, todėl JAV pareigūnai turėjo galimybę sekti Pakistano atsakomuosius veiksmus.

Per operaciją Abotabade taip pat buvo naudojami kiti sunkiai susekami orlaiviai – sraigtasparniai „Black Hawk“, padengti specialia medžiaga, mažinančia aparato skleidžiamą triukšmą. Tačiau vienas iš šių orlaivių buvo priverstas leistis avariniu būdu, o JAV kariams teko jį susprogdinti – O.bin Ladeno komplekse liko tik palyginti mažai apgadinta sraigtasparnio uodegos dalis.

JAV pareigūnai pabrėžė, kad bepiločius lėktuvus „Predators“ ir kitus žvalgybos orlaivius, kuriuose nenaudojamos specialios technologijos, būtų galėję aptikti pakistaniečių radiolokatoriai ir kitos sistemos kariniuose ir branduoliniuose objektuose, esančiuose netoli O.bin Ladeno buveinės.

„The Washington Post“ kelia prielaidą, kad per slaptas žvalgybos operacijas galėjo būti naudojami bendrovės „Lockheed Martin“ pagaminti bepiločiai lėktuvai „RQ-170 Sentinel“, kurie turi galimybę filmuoti vaizdus visomis kryptimis, todėl nebūtina, kad jie skraidytų tiesiai virš taikinio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų