„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

CŽV vadovu patvirtintas M.Pompeo, R.Tillersonas dirbs JAV valstybės sekretoriumi

JAV Senatas pirmadienį patvirtino Mike'ą Pompeo Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovu ir pritarė Rexo Tillersono kandidatūrai į valstybės sekretoriaus postą. Šie žingsniai buvo itin svarbūs formuojant naujojo prezidento Donaldo Trumpo administraciją.
Mike'as Pompeo
Mike'as Pompeo / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Respublikonų įstatymų leidėjas M.Pompeo, priklausantis Atstovų Rūmų žvalgybos komitetui, tapo tik trečiuoju patvirtintu D.Trumpo administracijos nariu, o prezidento partija ragina sparčiau tvirtinti jo siūlomus kandidatus.

Gynybos sekretorius Jamesas Mattisas ir krašto saugumo sekretorius Johnas Kelly buvo prisaikdinti penktadienį, iškart po paties D.Trumpo inauguracijos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jamesas Mattisas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jamesas Mattisas

Senatas, kuriame daugumą turi respublikonai, 53 metų JAV kariuomenės veterano M.Pompeo kandidatūrą 66 balsais prieš 32. Nemažą palaikymą šiam kandidatui išreiškė ir Demokratų partija.

„Jis bus puikus CŽV direktorius“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkas Paulas Ryanas, pasveikinęs kolegą per „Twitter“.

Nors kai kurie demokratų atstovai nepalaikė M.Pompeo, dauguma šios partijos narių pripažįsta, kad jis supranta žvalgybos problemas, ypač kibernetines grėsmes, su kuriomis susiduria šalis.

M.Pompeo „įsipareigojo veikti laikydamasis įstatymo prieš kankinimus ir pažadėjo pateikti objektyvią analizę, kaip Iranas laikosi branduolinio susitarimo“, sakė senatorė Dianne Feinstein.

Respublikonai tikėjosi, kad M.Pompeo kandidatūra bus patvirtinta dar penktadienį, bet tam nepritarė demokratai, motyvuodami, kad CŽV vadas dar niekada nebuvo paskirtas prezidento inauguracijos dieną.

Sprendimą atidėti balsavimą sukritikavo D.Trumpo atstovas Seanas Spiceris, kuris teigė, kad demokratai, vadovaujami senatoriaus Chucko Schumerio, „žaidžia politiką su nacionaliniu saugumu“.

Visgi pirmadienį Ch.Shumeris palaikė M.Pompeo kandidatūrą.

„Demonstruojama orientacija į verslą“

Tuo tarpu Senato komitetas uždegė žalią šviesą buvusiam „ExxonMobil“ vadovui R.Tillersonui tapti valstybės sekretoriumi.

Šio veikėjo kandidatūra vertinta prieštaringai – daugiausiai dėl jo vyriausybinio ar diplomatinio darbo patirties stygiaus, bet galiausiai buvo leista surengti viso Senato balsavimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas

Senato užsienio reikalų komitete sprendimas buvo priimtas 11 balsų prieš 10, o balsai pasiskirstė pagal jo narių partinę sudėtį. Taip pat buvo paskirtas laikotarpis debatams dėl jo kandidatūros ir patvirtintas tolesnis balsavimas Senate, tačiau jo data dar nežinoma.

Senato komitetas uždegė žalią šviesą buvusiam „ExxonMobil“ vadovui R.Tillersonui tapti valstybės sekretoriumi.

R.Tillersonui paramą išreiškė ir senatorius Marco Rubio, vienas iš trijų respublikonų, anksčiau abejojusių dėl jo kandidatūros. M.Rubio pareiškė paremsiąs šį kandidatą į valstybės sekretoriaus postą, nors jam kyla rimtų abejonių.

M.Rubio sakė, kad jam tebekelia nerimą R.Tillersono pozicija dėl žmogaus teisių.

Visgi jis pabrėžė, kad esant tokiam „neužtikrintumui“ dėl JAV užsienio politikos krypties, „nereikalingas šio patvirtinimo atidėjimas ar vėlimasis į kontraversijas prieštarautų mūsų nacionaliniams interesams“.

Senatoriai Johnas McCainas ir Lindsey Grahamas, anksčiau reiškę abejonių dėl R.Tillersono ankstesnių verslo ryšių su Rusija, jo kandidatūrai pritarė sekmadienį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas

100 vietų Senate respublikonai turi 52 mandatus. Kad būtų patvirtintos sekretorių kandidatūros, reikalinga paprasta balsų dauguma.

Komitetui priklausantys demokratai vienbalsiai pasisakė prieš R.Tillersoną.

„Manau, kad pono Tillersono demonstruojama orientacija į verslą gali sukelti pavojų jo kaip valstybės sekretoriaus gebėjimams tvirtai skleisti vertybes ir idealus, kurie apibrėžia mūsų šalį ir mūsų pirmaujantį vaidmenį pasaulyje jau daugiau kaip 200 metų“, – savo pranešime sakė senatorius Benas Cardinas.

Senatoriai Johnas McCainas ir Lindsey Grahamas, anksčiau reiškę abejonių dėl R.Tillersono ankstesnių verslo ryšių su Rusija, jo kandidatūrai pritarė sekmadienį.

Demokratai taip pat blokavo balsavimus dėl sekretorių skyrimo, teigdami, kad pagrindiniai kandidatai nebuvo pakankamai įvertinti etikos požiūriu ir trūko kitokio jų patikrinimo.

Buvusio prezidento Baracko Obamos administracijoje per pirmąją jo darbo dieną 2009-aisiais buvo patvirtinti septyni jo pasiūlyti kandidatai.

Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas sekmadienį kanalui „Fox News“ sakė, kad nepaisant demokratų vilkinimo, „sugebėsime patvirtinti visą kabinetą“.

Respublikonai taip pat tikisi, kad greitai bus patvirtinta ir senatoriaus Jeffo Sessionso kandidatūra į JAV generalinio prokuroro postą, atitinkantį daugumos šalių teisingumo ministro pareigas.

Senato Teismų komitetas turėtų balsuoti dėl J.Sessionso antradienį. Tą pačią dieną Užsienio reikalų komitete bus balsuojama ir dėl Pietų Karolinos gubernatorės Nikki Haley skyrimo JAV ambasadore prie Jungtinių Tautų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs