2018 11 10 /13:41

D.Trumpas: E.Macrono kalbos apie bendras ES pajėgas – „labai įžeidžiamos“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, penktadienį atvykęs į Paryžių dalyvauti Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtmečio minėjimo renginiuose, pareiškė, kad Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono raginimai kurti bendras Europos pajėgas, turinčias padėti apsiginti nuo pasaulio galybių, įskaitant Jungtines Valstijas, yra „labai įžeidžiami“.
Donaldas Trumpas ir Emmanuelis Macronas
Donaldas Trumpas ir Emmanuelis Macronas / „Scanpix“/AP nuotr.

Vos atskridęs į Prancūzijos sostinę JAV lyderis paskelbė „Twitter“ žinutę, kritikuojančią renginių, kuriuose D.Trumpas dalyvaus, šeimininką už jo pasiūlymus Europos Sąjungai įkurti bendrą jungtinę kariuomenę.

„Prancūzijos prezidentas Macronas ką tik pasiūlė Europai kurti savo kariuomenę, kad apsisaugotų nuo JAV, Kinijos ir Rusijos“, – sakoma D.Trumpo žinutėje, turint galvoje trimis dienomis anksčiau nuskambėjusį E.Macrono pasisakymą.

„Labai įžeidžiama, bet galbūt Europa turėtų pirmiausiai sumokėti sąžiningą indėlį NATO, kurią didžia dalimi subsidijuoja JAV!“ – pridūrė jis.

D.Trumpas, atvykęs į Prancūziją su savo žmona Melania antrąkart nuo atėjimo į valdžią 2017 metais, turėjo omenyje antradienį per vieną interviu paskelbtą E.Macrono raginimą kurti „realią Europos armiją“.

E.Macronas, uolus didesnės Europos integracijos šalininkas, sakė, jog ES bendros ginkluotosios pajėgos reikalingos, kad panaikintų Europos priklausomybę nuo Amerikos karinės galios, juolab kai D.Trumpas neseniai paskelbė, jog Amerika traukiasi iš vienos svarbios Šaltojo karo laikų branduolinio nusiginklavimo sutarties.

„Turime apsisaugoti nuo Kinijos, Rusijos ir netgi Jungtinių Valstijų“, – Prancūzijos prezidentas sakė radijui „Europe 1“. Šis E.Macrono interviu buvo pirmasis atvejis, kai lyderis užsiminė, kad Europai kada nors gali tekti gintis nuo Amerikos.

E.Macronas, smarkiai padidinęs savo šalies gynybos išlaidas, kad Prancūzija vykdytų savo įsipareigojimus finansuoti NATO, taip pat buvo pagrindinis veikėjas, raginęs įkurti devynių Europos šalių bendras greitojo reagavimo pajėgas, nepriklausomas nuo Aljanso.

Šios pajėgos dėl savo dydžio ir uždavinių apimties negali būti laikomos visavertėmis ginkluotosiomis pajėgomis, bet jos galėtų būti greitai pasiųstos į kokią nors karinę operaciją, evakuoti civilių iš karo zonos arba suteikti pagalbą ištikus gaivalinei nelaimei.

Vis dėlto ES federalistų pasiūlymai suformuoti visavertę ES armiją, turinčią bendrą vadovybę, tebėra itin opus klausimas, nes dauguma Bendrijos narių trokšta išsaugoti savo suverenumą.

Prancūzijos pareigūnai sakė, kad E.Macrono pasiūlymai dėl ES „armijos“ tėra raginimas užtikrinti didesnę Bendrijos gynybos integraciją.

Dvišalės derybos, o vėliau pietūs

Konfliktas dėl ES gynybos grasina užtemdinti minėjimo renginius, kuriuose dalyvaus 70 pasaulio lyderių, įskaitant Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir Turkijos lyderį Recepą Tayyipą Erdoganą.

Šeštadienį apie vidurdienį vietos laiku Eliziejaus rūmuose E.Macronas susitiko su D.Trumpu. Vėliau abu prezidentai su žmonomis papietaus.

Pastarąjį kartą Prancūzijos prezidentas D.Trumpą su žmona Paryžiuje priėmė praėjusių metų liepą, kai buvo minima Bastilijos paėmimo diena. Tuomet abu lyderiai privačiai pietavo Eiffelio bokšte. Šį kartą susitikimo tonas nebuvo toks šventiškas.

D.Trumpas Paryžiuje šį savaitgalį aplankys dvejas amerikiečių kapines, o sekmadienį prie nežinomo kario kapo po Triumfo arka – paminklo kare žuvusiems prancūzams, įvyks iškilminga ceremonija.

Penktadienį kalbėdamas su žurnalistais prieš savo kelionę į Prancūziją, Amerikos prezidentas pasakė „nekantriai jos laukiantis“. „Manau, kad tai bus kažkas labai labai ypatinga“, – sakė jis.

Tačiau už izoliacinę politiką pasisakantis Amerikos lyderis sekmadienio popietę nedalyvaus taikos konferencijoje, kuria E.Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketina pasinaudoti kaip platforma paskatinti daugiašališkumą.

Amerikos prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas nesureikšmino D.Trumpo sprendimo nedalyvauti pirmajame Paryžiaus taikos forume, nors V.Putinas ir R.T.Erdoganas dalyvaus. Žurnalistams jis sakė, kad JAV prezidentas Paryžiuje turi „labai daug svarbių klausimų“, kuriuos reikia aptarti.

D.Trumpas ir E.Macronas iš pradžių palaikė šiltus ir draugiškus santykius, ypač per pirmąjį Amerikos prezidento vizitą Paryžiuje. Tačiau vėliau jie nesutarė dėl vis ilgėjančio klausimų sąrašo, įskaitant ir D.Trumpo sprendimą pasitraukti iš 2015 metų Paryžiaus klimato sutarties bei daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos.

Susitikimas miško proskynoje

Pirmojo pasaulinio karo metinių minėjimas vyks liberaliajai pokario tvarkai itin svarbiu metu, kuomet prieš imigraciją nusiteikę populistai vadovauja Jungtinėms Valstijoms ir Brazilijai, dalijasi valdžia Italijoje ir jos siekia Vokietijoje.

Penktadienį Belgijos pasienyje E.Macronas susitiko su britų premjere Theresa May, kad pamėgintų pasiekti pažangos dėl „Brexit“ susitarimo ir tuo pačiu pagerbtų žuvusiuosius per Somos mūšį.

Šeštadienio popietę jis aplankys šiaurinį Kompjeno miestą, kur 1918 metų lapkričio 11 d. traukinio vagone miško proskynoje sąjungininkai ir Vokietija pasirašė Pirmąjį pasaulinį karą nutraukusią paliaubų sutartį.

Šioje vietoje E.Macronas susitiks su A.Merkel. Šis susitikimas simbolizuos artimus šių dviejų šalių santykius, nepaisant fakto, kad jos tarpusavyje nuo 1870 iki 1945 metų triskart kariavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis