D.Trumpas įžengs į pavojingesnį pasaulį, kuriame nebeliks vietos arogancijai: kokie iššūkiai ir galimi sprendimai jo laukia?

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas antrąją kadenciją pradės daug sudėtingesniame geopolitiniame peizaže nei per pirmąją kadenciją – kokie iššūkiai jo laukia ir ko iš jo tikimasi, apžvelgia JAV leidinys „The Washington Post“.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Nors D.Trumpo užsienio politikos stilius orientuotas į asmeninius susitarimus ir darbą su autokratais, naujoji realybė pareikalaus strategiškesnio požiūrio.

JAV dienraštis pateikia ir pagrindinius geopolitinius iššūkius D.Trumpui.

Karas Ukrainoje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Karas Ukrainoje
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“/Karas Ukrainoje

D.Trumpas gali susidurti su spaudimu rasti greitą konflikto sprendimą. Jo pažadai „sudaryti taiką per vieną dieną“ buvo sutikti skeptiškai, ypač atsižvelgiant į maksimalistinius Rusijos reikalavimus.

Sąjungininkai Europoje nerimauja, kad siekdamas susitarimo D.Trumpas gali atsisakyti per daug, įskaitant Ukrainos suverenitetą.

Artimieji Rytai

Regionas tebėra destabilizuotas dėl įvykių Irane, Sirijoje ir konfliktų Gazos ruože. Izraelis, stiprindamas savo karines pozicijas, susidūrė su tarptautine kritika.

Karas Gazos Ruože / Mahmoud Isleem/SIPA / Mahmoud Isleem/SIPA
Karas Gazos Ruože / Mahmoud Isleem/SIPA / Mahmoud Isleem/SIPA

Geopolitinė autokratų ašis

Rusija, Kinija, Iranas ir Šiaurės Korėja formuoja naują pasipriešinimo Vakarams bloką. Šiuolaikiniai autokratai tapo mažiau linkę sudaryti trumpalaikius sandorius.

NATO

D.Trumpas, kritikavęs Europos NATO nares dėl nepakankamo finansavimo, dabar susidurs su atsargesniu sąjungininkų požiūriu. Jo antroji kadencija sukėlė susirūpinimą dėl galimų JAV politikos pokyčių aljanso atžvilgiu.

Kokios D.Trumpo galimos strategijos?

Rusija

Leidinys pažymi, kad D.Trumpas gali bandyti atnaujinti asmeninę diplomatiją su V.Putinu, tačiau pastarasis diktatorius, susikoncentravęs į ilgalaikius tikslus atkurti Rusijos pozicijas, tapo dar mažiau nuolaidus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Kinija ir Šiaurės Korėja

WP teigia, kad Kinijos bei Šiaurės Korėjos lyderiai Xi Jinpingas ir Kim Jong Unas, jau turintys bendravimo su Trumpu patirties, atsižvelgiant į geopolitinę įtampą gali sukelti naujų iššūkių.

Kinijos prezidentas Xi Jinping aplanko Prancūziją.
Kinijos prezidentas Xi Jinping aplanko Prancūziją.

Tarp užsienio politikos analitikų vyrauja jausmas, kad D.Trumpas į antrąją kadenciją įžengia geriau pasirengęs įgyvendinti savo užsienio politikos pozicijas, pagerinti savo galimybes formuoti pasaulio įvykius, tačiau galbūt turi mažiau vietos pasipūtimui.

Kaip pastebėjo analitinio centro „Chatham House“ garbės bendradarbis Robinas Niblettas, pavojingesniame pasaulyje „svarstyklių persvėrimo kaina gali būti didesnė“.

D.Trumpas ir Ukraina

Kaip pranešė Ukrainos naujienų portalas UNIAN, Volodymyras Zelenskis mano, kad D.Trumpas gali sustabdyti V.Putiną , nes naujasis JAV prezidentas tikrai nori nutraukti karą. Jo nuomone, D.Trumpas yra „stiprus ir nenuspėjamas“. Ukrainos prezidentas nori, kad D.Trumpo nenuspėjamumas pirmiausia būtų taikomas pačiai Rusijai.

V.Zelenskis taip pat sakė, kad gali susitikti su D.Trumpu netrukus po jo inauguracijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų