01 08

D.Trumpas jau grįžo: ką reiškia pasipylę grasinimai Kanadai, Grenlandijai ir Panamai

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas dar nesulaukė inauguracijos į postą, bet savo retorika sukėlė ant kojų kelių pasaulio šalių vadovus, o kitus paskatino būti budrius. Per pastarąją savaitę jis pagrasino Kanadai aneksija ir pareiškė, kad neatmeta galimybės imtis karinių veiksmų dėl Panamos kanalo ir Grenlandijos. Ką reiškia tokie būsimo vienos galingiausių pasaulio valstybių prezidento žodžiai?
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas / „Reuters“/„Scanpix“

Per antradienį žurnalistams surengtą spaudos konferenciją Mar-a-Lago rezidencijoje D.Trumpas pakartojo per pastarąsias dienas nuskambėjusius aštrius savo pasisakymus.

Tarp skambiausių jo ištransliuotų tezių, yra ir tokių, kurios kelia nerimą būsimos jo inauguracijos, numatytos sausio 20 d., šviesoje.

D.Trumpas leido suprasti, kad Jungtinės Valstijos galėtų pasinaudoti „ekonomine jėga“ ir paversti Kanadą „51-ąja Jungtinių Valstijų valstija“.

Be to, trečiadienį socialiniame tinkle „Truth Social“ jis pasidalijo dviem žemėlapiais, kur Kanada vaizduojama kaip Jungtinių Valstijų teritorijos dalis.

15min koliažas/Donaldo Trumpo įrašų socialiniame tinkle „Truth Social“ koliažas
15min koliažas/Donaldo Trumpo įrašų socialiniame tinkle „Truth Social“ koliažas

Įsiutinęs Kanados premjerą Justiną Trudeau, kurį D.Trumpas pavadino „Kanados gubernatoriumi“, būsimasis prezidentas neatmetė galimybės panaudoti karinę jėgą ir ekonominį spaudimą, kad Panamos kanalas būtų grąžintas JAV ir kad būtų perimta Grenlandijos, priklausančios Danijai, kontrolė.

Atsakydama į tai Panama pareiškė, kad kanalo statusas yra nediskutuotinas. O Europos Sąjungos sostinės surėmė pečius gindamos Daniją ir įspėjo D.Trumpą nekelti grėsmės suverenioms Europos sienoms.

Be kita ko, išrinktasis prezidentas dėstė, kad Meksikos įlanka turėtų būti pervadinta Amerikos įlanka, ir prisipažino „suprantantis“ prezidento Vladimiro Putiną deklaruojamą Rusijos susirūpinimą dėl Ukrainos prisijungimo prie NATO.

Jis taip pat apgailestavo, kad negalėjo su juo susitikti prieš inauguraciją, nes jis, kaip ir V.Putinas, yra suinteresuotas susitikimu.

Amerikiečių leidinys „The New York Times“ šią pareiškimų virtinę Floridoje glaustai apibendrino taip: „Donaldas Trumpas grįžta, kyla chaosas“.

Žurnalistų teigimu, spaudos konferencija Mar-a-Lago „priminė, ką gali atnešti ateinantys ketveri metai“. Jie taip pat sarkastiškai pridūrė, kad D.Trumpo šeimos ir komandos nariai patenkinti kartoja „mes grįžome“, bet, pasak „The New York Times“, iš tikrųjų grįžo kažkas kita – „chaotiškas prezidentavimas“.

Leidinys rašo apie „deja vu jausmą“ po spaudos konferencijos ir scenas, primenančias pirmąjį D.Trumpo prezidentavimą.

Donaldas Trumpas / ELIOT BLONDET-POOL/SIPA / ELIOT BLONDET-POOL/SIPA
Donaldas Trumpas / ELIOT BLONDET-POOL/SIPA / ELIOT BLONDET-POOL/SIPA

„Sąmokslo teorijos, išgalvoti faktai, karšti įžeidinėjimai – ir visa tai nepaisant to, kad jam pavyko vienas ryškiausių politinių sugrįžimų istorijoje. Neaiškios nuorodos į „žmones“, kurių jis niekada neįvardija. Atviras pareiškimas, kad JAV nacionaliniam saugumui iškilo pavojus – tiksliai nenurodant, kaip tiksliai pasikeitė strateginė aplinka, kuri paskatintų jį [Trumpą] pažeisti nepriklausomų valstybių [Kanados, taip pat Danijos dėl Grenlandijos ir Panamos] suverenitetą“, – rašoma straipsnyje.

„Nerimą keliantys ženklai“

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus, propagandos teorijos eksperto Gintauto Mažeikio vertinimu, kurį jis išsakė naujienų portalui 15min, visi šie pareiškimai pirmiausia yra nerimą keliantys ženklai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai