„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

D.Trumpas JAV valstybės sekretoriumi paskirs glaudžius ryšius su Rusija palaikantį R.Tillersoną

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirinko naftos milžinės „Exxon Mobil“ vadovą Rexą Tillersoną vadovauti Valstybės departamentui ir atmetė susirūpinimą dėl šio verslininko glaudžių ryšių su Rusija, pirmadienio vakarą nurodė du šaltiniai, artimi D.Trumpo valdžios perėmimo komandai.
Rexas Tillersonas
Rexas Tillersonas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šis D.Trumpo pasirinkimas vainikuos ilgai trukusį procesą, kai kada iškeldavusį į viešumą išrinktojo prezidento padėjėjų vidaus nesutarimus. Be to, D.Trumpui gali tekti susigrumti su Kongresu dėl R.Tillersono, palaikančio ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kandidatūros patvirtinimo.

D.Trumpas ketina apie R.Tillersono paskyrimą oficialiai informuoti antradienio rytą, sakė jo valdžios perėmimo komandai artimi šaltiniai, pageidavę likti nežinomais.

Išrinktasis prezidentas šeštadienį buvo susitikęs su R.Tillersonu; šis jųdviejų pokalbis buvo jau antrasis per savaitės laikotarpį. Kaip pranešama, D.Trumpas svarsto galimybę paskirti vadovauti šalies diplomatijai tarptautinio verslo veikėją.

Vis dėlto tikimybė, kad valstybės sekretoriumi bus pasiūlytas R.Tillersonas, iškart sukėlė nerimą Kapitolijuje. Floridos senatorius Marco Rubio savo „Twitter“ žinutėje rašė, kad „draugystė su Vladimiru“ nėra ypatumas, pagal kurį jis rinktųsi Valstybės departamento vadovą.

Praeitą savaitgalį duodamas interviu televizijai „Fox News“ D.Trumpas sakė, kad R.Tillersono glaudūs ryšiai su Maskva yra privalumas. Būdamas „Exxon Mobil“ vadovas jis artimai dirbo su Rusija ir 2013 metais buvo V.Putino apdovanotas Draugystės ordinu.

„Didelis privalumas, kad jis pažįsta daugelį žaidėjų – ir jis juos gerai pažėsta. Jis sudarinėja didžiulius sandorius Rusijoje. Jis sudarinėja didžiulius sandorius savo kompanijai“, – aiškino D.Trumpas.

Teksase gimęs R.Tillersonas pradėjo dirbti „Exxon Mobil Corp.“ 1975 metais, vos baigęs universitetą. Prieš tapdamas šios korporacijos vadovu jis betarpiškai susidūrė su įvairiais naftos verslo iššūkiais ir ėjo pareigas bendrovės padaliniuose JAV, Jemene bei Rusijoje.

D.Trumpas taip pat rimtai svarstė paskirti vadovauti Valstybės departamentui Mittą Romney, 2012 metais tapusį respublikonų kandidatu į prezidento postą. Pirmadienio vakarą M.Romney sakė, kad jaučiasi pagerbtas, jog jo kandidatūra buvo svarstyta, o šis pareiškimas rodo, kad jis veikiausiai nebuvo pasirinktas į šį itin svarbų postą būsimoje JAV administracijoje.

D.Trumpo sprendimui svarstyti galimybę paskirti M.Romney, aršiai jį kritikavusį per rinkimų kampaniją, labai nepritarė kai kurie jo padėjėjai. Pasak jų, toks žingsnis gali būti palaikytas D.Trumpo uolių šalininkų išdavyste.

Per kampaniją M.Romney tvirtino, kad D.Trumpas yra „sukčius“, bet negailėjo pagyrimų išrinktajam prezidentui po jųdviejų diskusijų per privačius pietus Manhatane, kur buvo svarstoma senatoriaus galimybė užimti valstybės sekretoriaus. Pirmadienio vakarą M.Romney rašė feisbuke, kad jo pokalbis su D.Trumpu buvo „malonus ir apšviečiantis“.

„Turiu labai didelių lūkesčių, kad ši naujoji administracija ves šalį į didesnę stiprybę, klestėjimą ir taiką“, – tvirtino M.Romney.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs