D.Trumpas pasisavino pinigus, skirtus vėžiu sergantiems vaikams

2016-ųjų JAV prezidento rinkimų kampanijos metu Donaldo Trumpo labdaros fondas „The Trump Foundation“ buvo atsidūręs po padidinamuoju stiklu. „The Washington Post“ žurnalistas Davidas Farentholdas, tirdamas vien šio fondo veiklą, buvo apdovanotas Pulitzerio premija. Panašu, kad skandalai nesibaigia: paaiškėjo, jog D.Trumpo įmonė pasisavino kovai su vėžiu skirtus pinigus, išsiaiškino „Forbes“.
Donaldas Trumpas Briuselyje
D.Trumpas pasisavino pinigus, skirtus vėžiu sergantiems vaikams / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Anksčiau žurnalistas D.Farentholdas išsiaiškino, kad dabartinis prezidentas panaudojo 20 tūkst. dolerių (17,7 tūkst. eurų) fondo lėšų tam, kad įsigytų savo paties portretą.

O po lapkritį vykusių rinkimų „The Trump Foundation“ atstovai pripažino pažeidę įstatymus: pinigai, kurie turėjo būti išleisti labdaros tikslais, buvo skirti D.Trumpo verslo reikmėms.

Vis dėlto toks sukčiavimas vien D.Trumpo fondu neapsiribojo. „Forbes“ rašo apie prezidento sūnaus Erico Trumpo organizuojamus labdaringus golfo turnyrus, skirtus rinkti lėšas Šv. Judo vaikų tyrimų ligoninei, kuri specializuojasi vėžio gydyme.

D.Trumpui priklausanti įmonė „The Trump Organization“ apmokestino jai priklausančius golfo laukus, kuriuose vyko renginiai. Todėl turnyrų metu paaukoti pinigai pasiekė ne vėžiu sergančius vaikus, o prezidento kapitalą.

GETTY IMAGES NORTH AMERICA/Ericas Trumpas ir Bernhardas Langeris
GETTY IMAGES NORTH AMERICA/Ericas Trumpas ir Bernhardas Langeris

Anksčiau organizuodamas labdaros renginius E.Trumpas galėjo nemokamai naudotis tėvo įmonės „The Trump Organization“ golfo laukais, o didžiąją dalį išlaidų už maistą, gėrimus, pramogas ir įrangą padengdavo rėmėjai.

„Forbes“ gautais duomenimis, pirmuosius ketverius metus vidutinė renginio kaina siekė apie 50 tūkst. dolerių (44 tūkst. eurų).

I.Gillule'as: „Trumpas reagavo blogai. Jis sakė: „Mes visa tai aukojame, tačiau nėra jokios dokumentacijos? Niekas apie tai nežino?“ Tuomet jis įsiuto ir nusprendė: „Nesvarbu, mano sūnus ar ne – kiekvienas bus apmokestintas.“

2011-aisiais renginio kaina išaugo beveik trigubai – labdaros turnyras atsiėjo 142 tūkst. dolerių (126 tūkst. eurų). Būtent tuomet D.Trumpas išsiaiškino, kad golfo laukais buvo naudojamasi nemokamai.

Ianas Gillule'as, buvęs prezidento golfo klubo „Trump National Westchester“ narystės ir rinkodaros direktorius, „Forbes“ teigė, kad D.Trumpo reakcija buvo audringa.

„Trumpas reagavo blogai. Jis sakė: „Mes visa tai aukojame, tačiau nėra jokios dokumentacijos? Niekas apie tai nežino?“

Tuomet jis įsiuto ir nusprendė: „Nesvarbu, mano sūnus ar ne – kiekvienas bus apmokestintas“, – sakė Ianas Gillule'as.

D.Trumpas, naudodamasis turnyru, tiesiog plovė pinigus: „The Trump Foundation“ aukojo pinigus E.Trumpo fondui tam, kad jis padengtų renginio išlaidas, t.y. susimokėtų D.Trumpo įmonei „The Trump Organization“.

Tam, kad E.Trumpo fondas galėtų „The Trump Foundation“ skirti kiek įmanoma daugiau lėšų, D.Trumpas į sūnaus fondo valdybą paskyrė savo žmones.

„Toks manevras, panašu, turi daugiau bendro su narkotikų kartelio pinigų plovimo operacija negu su gerosiomis labdaros fondų praktikomis.

100 tūkst. dolerių (88,9 tūkst. eurų), paaukoti „The Trump Foundation“ (tuo metu pats D.Trumpas savo fondui lėšų neskyrė), iš pradžių pateko į E.Trumpo fondą ir galiausiai atsidūrė D.Trumpo privataus verslo ižde“, – rašė „Forbes“.

2015-aisiais renginio išlaidos jau siekė 322 tūkst. dolerių (286 tūkst. eurų).

Kad E.Trumpo fondas galėtų „The Trump Foundation“ skirti kiek įmanoma daugiau lėšų, D.Trumpas į sūnaus fondo valdybą paskyrė savo žmones.

Labdaros fondo valdyba iš pradžių buvo sudaryta iš E.Trumpo, neturėjusio jokio finansinio intereso tėvo įmonėje, draugų. Tačiau tuomet prie jos prisijungė D.Trumpo teisininkas Michaelas Cohenas ir socialinių tinklų specialistas, dabartinis D.Trumpo patarėjas Danas Scavino.

„Scanpix“/AP nuotr./Michaelas Cohenas
„Scanpix“/AP nuotr./Michaelas Cohenas

Buvęs D.Trumpo golfo klubo „Trump National Golf Club, Westchester“ direktorius Patrickas Lanaganas „Forbes“ sakė, kad prezidento statytiniai elgėsi dviveidiškai.

P.Lanaganas: „Susiduri su žmonėmis, kalbančiais apie renginį ir labdarą ir tuo pačiu metu galvojančiais apie tai kaip korporaciją ir verslą. Tai pelno siekiantis klubas. Žinai, jie bando iš to uždirbti.“

„Susiduri su žmonėmis, kalbančiais apie renginį ir labdarą ir tuo pačiu metu galvojančiais apie tai kaip apie korporaciją ir verslą. Tai pelno siekiantis klubas. Žinai, jie bando iš to uždirbti“, – sakė P.Lanaganas.

Kai buvo suformuota naujoji valdyba, pinigai, skirti Šv. Judo ligoninei, buvo perversti kitiems labdaros fondams, vadovaujamiems D.Trumpo parankinių.

„Forbes“ bandė pasikalbėti su E.Trumpu, tačiau jis galiausiai nusprendė atsitraukti, nes manė, kad nebus pavaizduotas „teisingai“. „The Trump Organization“ atstovai nesutiko atsakyti į klausimus.

E.Trumpo labdaros fondas tapo dar vienu būdu D.Trumpui užsidirbti. Žmogui, šiuo metu einančiam JAV prezidento pareigas, atrodo, nesvarbu, kad pinigus buvo numatyta skirti vėžiu sergančių vaikų gydymui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai