Praėjusį mėnesį Atstovų Rūmai paskelbė beprecedentę antrąją apkaltą D.Trumpui dėl jo vaidmens jo šalininkų surengtame, gyvybių pareikalavusiame Kongreso šturme, o antradienį prasideda jo apkaltos teismas, kuriame 100 Senato narių atliks prisiekusiųjų vaidmenį.
Tik ketvirtą kartą istorijoje Amerikos prezidentui, kuriam paskelbta apkalta, rengiamas teismas, o dviejų iš jų dalyvis yra D.Trumpas – smarkiai diskredituota politinė figūra, kuri, nepaisant to, tebėra svarbi Respublikonų partijos jėga.
„Maišto kurstymu“ apkaltintas D.Trumpas, tikėtina, vėl bus išteisintas dėl lojalių partiečių palaikymo Senate, tačiau jo advokatai paskutiniame dokumente prieš teismą tvirtino, kad Konstitucija nesuteikia aukštiesiems Kongreso rūmams jurisdikcijos teisti buvusį prezidentą.
„Senatas turėtų atmesti šiuos kaltinimus ir išteisinti prezidentą, nes tai aiškiai nėra tai, ko norėjo [Konstitucijos] rengėjai, ar ką leistų Konstitucija“, – rašė D.Trumpo gynėjai Bruce'as Castoras, Davidas Schoenas ir Michaelas T.van der Veenas.
„Pataikavimas Atstovų Rūmų demokratų šio politinio teatro alkiui kelia pavojų mūsų Respublikos demokratijai ir mums brangioms teisėms“, – priduriama dokumente.
Tiesmukoje gynybos 78 puslapių santraukoje sakoma, jog „paprasčiausiai absurdiška“ teigti, kad D.Trumpas kažkaip pakurstė minią įvykdyti smurtinį nusikaltimą, ir priduriama, kad tie, kurie sausio 6 dieną užpuolė Kapitolijų, tai padarė patys.
Advokatai taip pat ryžtingai atmetė perspektyvą teisti buvusį prezidentą.
„Senato prašoma padaryti kai ką akivaizdžiai absurdiško: teisti privatų pilietį procese, kuris skirtas pašalinti jį iš pareigų, kurių jis nebeturi“, – sakė jie.
„Leisime Senatui tai išspręsti“
Sausio 20 dieną iš D.Trumpo prezidento postą perėmęs Joe Bidenas, pirmadienį po savaitgalio Delavere grįžęs į Baltuosius rūmus, užsiminė apie artėjantį apkaltos teismą, tačiau atsisakė išreikšti savo poziciją, ar jo pirmtakas turėtų būti pripažintas kaltu ir ar iš jo turėtų būti atimta teisė eiti politines pareigas ateityje.
„Leisime Senatui tai išspręsti“, – sakė J.Bidenas.
Baltųjų rūmų atstovė Jen Psaki vėliau patikino žurnalistus, kad J.Bideno požiūris į D.Trumpą yra aiškus ir kad jis varžėsi su respublikonu dėl prezidento posto, „nes jautė, kad šis yra netinkamas eiti pareigas“.
„Bet jis paliks Senatui vykdyti šį apkaltos procesą“, – sakė J.Psaki.
Kongreso demokratai, vadinami Atstovų Rūmų apkaltos vadovais, savo galutiniuose kontrargumentuose pirmadienį sakė, kad D.Trumpas įvykdė bet kurio Jungtinių Valstijų prezidento „sunkiausią konstitucinį nusikaltimą“, kai sausį kurstė savo šalininkus šturmuoti JAV Kapitolijų.
Devyni apkaltos vadovai taip pat atmetė gynybos argumentą, esą Senatas „neturi jurisdikcijos“ teisti D.Trumpą, nes jis nebėra prezidentas, ir teigė, kad yra „daugybė“ įrodymų apie apkaltos vertus pažeidimus.
„Jo riaušių prieš Jungtinių Valstijų vyriausybę kurstymas, kuris sutrikdė taikų valdžios perdavimą, yra pats sunkiausias konstitucinis nusikaltimas, kurį kada nors yra įvykdęs prezidentas“, – sakė jie.
D.Trumpo apkaltos teismas prasidės antradienį 13 val. vietos (20 val. Lietuvos) laiku, o posėdžiai bus tiesiogiai transliuojami visoje šalyje.
Senatas žengia į nežinomą teritoriją, nes nė vienam prezidentui, jau palikusiam postą, nebuvo rengiamas apkaltos teismas.
D.Trumpo gynybos komanda teigia, kad Atstovų Rūmai, paskelbę jam apkaltą sausio 13 dieną, praėjus vos savaitei po riaušių, „atėmė iš 45-ojo prezidento tinkamą procesą“, nes nerengė komiteto posėdžių, kuriuose būtų svarstomi bylos įrodymai.
Ištikimi konservatoriai
Procesas vyks Senato rūmuose, į kuriuos įsiveržė riaušininkai, kurie, keldami pavojų įstatymų leidėjų gyvybėms, siekė sustabdyti oficialų J.Bideno pergalės rinkimuose patvirtinimą.
Apkaltos vadovai prieš teismą Senatui pateiktoje santraukoje teigė, kad D.Trumpas, prieš minios šturmą sutelkęs savo šalininkus Vašingtone, buvo „vienasmeniškai atsakingas“ už neramumus, per kuriuos žuvo penki žmonės, įskaitant JAV Kapitolijaus policijos pareigūną.
Jie teigė, kad D.Trumpo išteisinimas gali padaryti didelę žalą Amerikos demokratijai.
Tačiau tam, kad jis būtų nuteistas, reikėtų daugiau nei dviejų trečdalių senatorių balsų, o tai reiškia, kad bent 17 respublikonų balsuodami turėtų sulaužyti partinę liniją ir prisijungti prie 50 demokratų Senate. Toks scenarijus laikomas praktiškai neįmanomu.
Nors D.Trumpas, kuris per 2020 metais vykusį apkaltos teismą buvo išteisintas, tebeturi tvirtą palaikymą, riaušės sumenkino jo populiarumą – tai nėra gerai 74 metų vyrui, kuris gali vėl siekti prezidento posto 2024-aisiais.
Remiantis nauja „Ipsos“/„ABC News“ apklausa, visuomenė dabar labiau palaiko apkaltinamąjį nuosprendį D.Trumpui nei per pirmąjį apkaltos procesą.
Tačiau Kongrese tebėra eksprezidentui ištikimų konservatorių.
Konservatyvių pažiūrų respublikonų kongresmenas Andy Biggsas pirmadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame sakė, kad apkaltos procesas yra „neteisėtas“ ir pavadino jį „demokratų, norinčių ištrinti prezidento Donaldo J.Trumpo palikimą, antrąja fiktyvia apkalta“.