Daugiau apie JAV prezidento rinkimus
- JAV prezidento rinkimai. D.Trumpas gali pasiskelbti nugalėtoju dar nepaaiškėjus rezultatams
- Ramūnas Vilpišauskas. Donaldas Trumpas laimės
- Septynios svyruojančios valstijos, kurios nulems, kas laimės JAV prezidento rinkimus
- Nuo abortų iki medžioklės: amerikiečiai rinks ne tik prezidentą – štai ką turite žinoti
1. D.Trumpo konkurentai
Dešiniųjų pažiūrų Floridos gubernatorius Ronas DeSantisas buvo laikomas realiausiu respublikonų kandidatu, galinčiu pasipriešinti buvusiam prezidentui Donaldui Trumpui dėl partijos nominacijos prezidento rinkimuose.
Visgi nepaisant to, kad R.DeSantisą rėmė žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdochas, jis sausio pabaigoje paskelbė, kad traukiasi iš pirminių partijos rinkimų ir paremia D.Trumpo kandidatūrą.
R.DeSantisui pasitraukus, paskutinė rimta D.Trumpo varžove tapo buvusi Pietų Karolinos gubernatorė Nikki Haley.
Abejodama D.Trumpo psichine sveikata ir jo ištikimybe JAV konstitucijai, buvusi Jungtinių Tautų ambasadorė sulaukė didelio palaikymo ir atkakliai kovojo dėl partijos nominacijos rinkimuose, tačiau kovo mėnesį atsitraukė ir D.Trumpui atsivėrė tiesiausias kelias tampant 2024 m. respublikonų partijos kandidatu JAV prezidento rinkimuose.
2. J.Bideno kandidatūra
Amerikos politikos istorijoje esami prezidentai, siekiantys būti perrinkti antrajai kadencijai, paprastai turi didelę persvarą prieš savo varžovus.
Tačiau Joe Bideno – seniausio šalies prezidento istorijoje – situacija buvo kitokia.
Jo keistos pastabos kampanijos metu, pamirštami žmonių vardai ir dviprasmiškai vertinama kalbėjimo maniera kampanijos metu kėlė susirūpinimą, kad jis gali būti per senas vėl varžytis su D.Trumpu.
Nepaisant to, iš esmės neturėdamas jokių varžovų partijos viduje, 46-asis JAV prezidentas dalyvavo demokratų pirminiuose rinkimuose ir buvo įvardijamas kaip partijos kandidatas 2024 m. JAV prezidento rinkimuose.
J.Bidenas tuomet tikino, kad, nepaisant savo brandaus amžiaus, jis išlieka tinkamiausias kandidatas dar kartą nugalėti D.Trumpą.
3. Pirmasis sukrėtimas
Pirmasis tikrasis rinkimų kampanijos sukrėtimas įvyko gegužės 30 d., kai dvylika Niujorko teismo prisiekusiųjų paskelbė D.Trumpą pirmuoju Amerikos istorijoje buvusiu prezidentu, nuteistu už sunkų nusikaltimą.
Prisiekusieji pripažino D.Trumpą kaltu padarius nusikaltimą – iš tikrųjų 34 nusikaltimus, kai jis suklastojo dokumentus, siekdamas nuslėpti 130 tūkst. JAV dolerių išmoką už tylą pornografijos žvaigždei Stormy Daniels.
Tai buvo ne vienintelė D.Trumpo teisinė bėda: jam buvo iškelta daugiau kaip 90 baudžiamųjų bylų.
Atskirai vasario mėnesį federalinis teisėjas nurodė D.Trumpui sumokėti 83,3 mln. JAV dolerių žurnalistei E.Jean Carroll, kuri kandidatą į JAV prezidentus kaltino prie jos seksualiai priekabiavus – tokias kalbas D.Trumpas vadino šmeižtu.
Daugelio kitų bylų, susijusių su buvusių JAV prezidentu, nagrinėjimas yra įstrigęs, o pats D.Trumpas laikosi gerai žinomos teisinės taktikos – vilkinti bylų nagrinėjimą kiek įmanoma ilgiau.
4. Garsieji debatai
J.Bideno pasirodymas birželio 27 d. Atlantoje vykusiuose prezidento debatuose su D.Trumpu dabar yra vadinamas vienu blogiausių Amerikos istorijoje.
J.Bidenas juose atrodė pasimetęs, nesusikoncentravęs, kalbėjo su ilgomis pauzėmis – aukščiausi demokratų partijos nariai ir rėmėjai pradėjo garsiai sakyti, kad metas priimti sprendimus ir J.Bidenui pasitraukti iš kovos dėl antrosios kadencijos Baltuosiuose rūmuose.
81-erių J.Bidenas buvo vis aktyviau skatinamas pasitraukti iš rinkimų, o demokratų strategai kartu su eiliniais rinkėjais pradėjo svarstyti, ar partija vis dėlto negalėtų J.Bideno pakeisti jaunesniu lyderiu, kuris stotų į kovą su D.Trumpu.
5. Sprendimas dėl D.Trumpo neliečiamybės
Liepos 1 d. Aukščiausiasis Teismas paskelbė sprendimą: D.Trumpas turi bent dalinį imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo už bet kokius veiksmus, kuriuos jis atliko kaip prezidentas.
Šis sprendimas panaikino tikimybę, kad D.Trumpo baudžiamasis procesas dėl bandymo sužlugdyti 2020 m. rinkimus įvyks iki naujų rinkimų 2024 m. lapkritį.
Po sprendimo dėl neliečiamybės specialiojo prokuroro patarėjas Jackas Smithas pateikė naują kaltinamąjį aktą su labiau supaprastintais kaltinimais, o į tai atsakydamas D.Trumpas pažadėjo atleisti J.Smithą „per dvi sekundes“, jei laimės prezidento rinkimus.
6. Pasikėsinimai į D.Trumpą
Liepos 13 d. per rinkimų kampanijos mitingą Batleryje, Pensilvanijos valstijoje, į D.Trumpą šovė 20-metis Thomas Matthew Crooksas, kuris nuo netoliese esančio pastato stogo paleido aštuonias kulkas iš AR-15 tipo šautuvo ir pataikė į dešinę kandidato į JAV prezidentus ausį.
Agentams dengiant D.Trumpą, būdamas kruvinas jis stovėjo iškėlęs ranką – ši įamžinta akimirka tapo istorine.
Praėjus vos devynioms savaitėms, rugsėjo 15 d., D. Trumpas, kaip manoma, vėl tapo taikiniu – golfo klube Vest Palm Biče, Floridoje, slaptosios tarnybos agentai rado 58 metų Ryaną Wesley Routhą, pasislėpusį krūmuose su šautuvu rankose.
Šie įvykiai ne tik sukėlė krizę Slaptojoje tarnyboje, bet ir suteikė D.Trumpui pagrindą sutelkti savo rinkėjus – praėjus kelioms dienoms po incidento Batleryje jis pasirodė respublikonų nacionaliniame suvažiavime su ausies tvarsčiu ir buvo audringai sutiktas partijos kolegų.
7. J.Bideno pasitraukimas
Liepos 21 d. J.Bidenas paskelbė, kad nebesieks būti perrinktas, ir taip užbaigė kelias savaites trukusias karštligiškas spekuliacijas ir didėjantį įstatymų leidėjų, rėmėjų ir rinkėjų, abejojančių jo galimybės dėl prezidento posto varžytis su D.Trumpu, spaudimą.
Svarbų vaidmenį čia atliko aktorius ir ilgametis demokratų finansinis rėmėjas George'as Clooney, ilgametė J.Bideno politinė bendražygė ir buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.
8. Kandidatė ir efektas
Rugpjūčio 23 d. Čikagoje į sceną žengusi viceprezidentė Kamala Harris oficialiai priėmė demokratų partijos nominaciją prezidento rinkimuose.
Toks demokratų sprendimas turėjo teigiamų pasekmių – per mažiau nei tris mėnesius K.Harris surinko daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių paramos kampanijai ir kampanijos renginiuose daugiausia dėmesio skyrė reprodukcinėms teisėms, JAV demokratijos apsaugai ir viduriniajai klasei skiriamai paramai.
9. Žaidimai abiejose pusėse
70 metų Robertas F.Kennedy jaunesnysis pasmerkė demokratų sprendimą savo kandidate rinkimuose išsirinkti viceprezidentę K.Harris.
Pats siekęs partijos nominacijos, jis galiausiai atsitraukė ir vėliau žaidė abiejose pusėse – rugpjūtį kalbėjosi su K.Harris dėl galimybės paremti ją rinkimų kovoje, bet galiausiai nusprendė paremti D.Trumpą.
Analitikai tuomet nevienareikšmiškai vertino, kokią įtaką R.F.Kennedy gali turėti prezidento rinkimams ir kiek jo šalininkų parems D.Trumpą.
Tačiau labai įtemptose varžybose buvo neabejojama, kad net keli tūkstančiai balsų svyruojančiose valstijose gali nulemti, kas dirbs Baltuosiuose rūmuose.
10. Svarbiausi bendražygiai
Liepos mėnesį Ohajo senatorius J.D.Vance'as oficialiai priėmė D.Trumpo siūlymą kandidatuoti į viceprezidentus.
Kitoje politinėje barikadų pusėje K.Harris pasirinko Minesotos gubernatorių Timą Walzą.
TAIP PAT SKAITYKITE: J.D.Vance'as prieš T.Walzą: penki esminiai dalykai apie JAV kandidatų į viceprezidentus kaktomušą debatuose
11. Milijardieriaus pasirodymas
Turtingiausias planetos žmogus Elonas Muskas pareiškia tai, ką dauguma žmonių įtarė po to, kai jis nusipirko socialinį tinklą „Twitter“ ir pervadino jį į „X“ – jis yra D.Trumpo gerbėjas.
Pirmiausia parėmęs D.Trumpą po pasikėsinimo jį nužudyti, o vėliau dalyvavęs D.Trumpo mitinge, „Tesla“, „Space X“ ir kelių kitų bendrovių vadovas į rinkimų kampaniją įsitraukė su dideliu užsidegimu.
E.Muskas tapo viskuo – nuo D.Trumpo politikos patarėjo iki finansinio donoro. Pavyzdžiui, spalio mėnesį jis paskelbė, kad padovanos po 1 mln. JAV dolerių per dieną Pensilvanijos gyventojams, kurie užsiregistruos rinkėjais.
Tiems, kurie klausia, kas iš to E.Muskui, stebėtojai nurodo milijardines federalinių sutarčių sumas ir D.Trumpo pažadus, naudingus verslininkui.
12. Debatai 2.0
Rugsėjo 11 d. per pirmuosius kandidatų į JAV prezidentus debatus K.Harris pranoksta D.Trumpą.
Apklausos tuo metu rodo, kad iš esmės nė vienas iš kandidatų į priekį nėra atsiplėšęs.
Galiausiai po šių debatų pasaulį labiausiai stebina ne K.Harris skirta pergalė debatuose, o D.Trumpo išsakytas teiginys apie imigrantus iš Haičio: „Springfilde jie ėda šunis. Jie valgo kates. Jie valgo ten gyvenančių žmonių naminius gyvūnus.“
Šis teiginys – akivaizdus ir greitai paneigtas kaip melas – iš pradžių, regis, pakenkė respublikonams, tačiau jo neatsisakęs D.Trumpas ir J.D.Vance'as pradėjo jį kartoti kaip dalį antiimigracinės politikos, kurią jų kampanija statė kaip savo varomąją jėgą.
13. Įžymybės
Jei D.Trumpas gali pasikliauti turtingiausio pasaulio žmogaus parama, K.Harris sulaukė daugiausia įrašų pasaulyje parduodančios atlikėjos paramos.
Praėjus kelioms minutėms po debatų, Taylor Swift savo įraše instagrame parėmė K.Harrisą, ragindama savo gerbėjus užsiregistruoti balsuoti.
Galiausiai Beyonce, Eminemas, kurio hitą „Lose Yourself“ repavo Barackas Obama per mitingą Detroite, ir dar dešimtys popžvaigždžių išreiškė paramą K.Harris.
Nuo tokių aktorių kaip Robertas De Niro, kuris Niujorke susirėmė su D.Trumpo šalininkais, iki „Marvel“ filmų „Keršytojai“ aktorių ar sportininkų, tokių kaip LeBronas Jamesas – dauguma garsiausių įžymybių išreiškė paramą K.Harris.
14. Lyginimas su A.Hitleriu
Niujorko „Madison Square Garden“ arenoje vykstant D.Trumpo ir jo šalininkų mitingui metu skambėjo rasistiniai komentarai, grubūs įžeidinėjimai ir grasinimai dėl imigrantų. Mitinge dalyvavo beveik 30 kalbėtojų, kai kurie iš jų išsakė rasistines pastabas apie lotynų amerikiečius, juodaodžius amerikiečius ir žydų tautybės piliečius.
„Nežinau, ar jūs tai žinote, bet šiuo metu vandenyno viduryje tiesiogine prasme plūduriuoja šiukšlių sala. Manau, kad ji vadinasi Puerto Rikas“, – tuomet miniai sakė Tony Hinchcliffe'as.
Vėlesnėmis valandomis demokratai, garsenybės ir ispanakalbių grupės abiejose politinio spektro pusėse pasmerkė tokius komentarus kaip „įžeidžiančius“ ir „žeminančius“, o daugelis JAV gyvenančių puertorikiečių rinkėjų sakė, kad keičia savo požiūrį ir balsuos už K.Harris.
Šis renginys sulaukė palyginimų su liūdnai pagarsėjusiu 1939 m. arenoje vykusiu nacių mitingu.
15. Paskutiniai žingsniai
Paskutinės dienos iki rinkimų visada būna pačios įnirtingiausios, ir 2024 m. rinkimai nebuvo išimtimi: kandidatai keitėsi įžeidimais, o milijardai žmonių visame pasaulyje stebėjo naujausias apklausas, kurios neparodė aiškios D.Trumpo ar K.Harris persvaros.
K.Harris Vašingtone sutraukė daugiau nei 75 tūkst. žmonių minią, vadindama D.Trumpą „dar vienu smulkiu tironu“, kuris beveik prieš ketverius metus stovėjo toje pačioje vietoje ir, iš paskutiniųjų stengdamasis kabintis į valdžią, padėjo kurstyti JAV Kapitolijų šturmavusią minią.
Tuo metu D.Trumpas toliau šmeižė imigrantus ir į mitingą atvyko šiukšliaveže.
Pareigūnai visoje šalyje ruošiasi galimiems protestams po rinkimų – D.Trumpas gali dar kartą atsisakyti pripažinti rezultatus.