Per trečiadienį Senate vykusį jo kandidatūros patvirtinimo posėdį M.Rubio pritarė kito respublikonų senatoriaus Rando Paulo nuomonei, kad Ukrainos neutralumas „galiausiai bus bet kokių derybų dalis“.
„Sutinku su jūsų mintimi, kad mes norime būti realistai, nes manau, kad kai kuriais užsienio politikos aspektais mes praradome realybės suvokimo meną“, – išsakė nuomonę būsimasis JAV valstybės sekretorius.
Jis taip pat pažymėjo, kad tokių derybų rezultatai retai būna tobuli. M.Rubio teigimu, tokie konfliktai, prie kurių priskiriamas ir Rusijos karas prieš Ukrainą, „neišvengiamai reikalauja nuolaidų“.
Kartu M.Rubio atkreipė dėmesį, kad būtų netinkama aptarinėti galimas kiekvienos pusės nuolaidas bet kokiame viešame susitikime.
„Manau, kad, atvirai kalbant su komitetu ir visu Senatu, jei norite pasiekti susitarimą, kad būtų užbaigtas ginkluotas konfliktas, kuriame kasdien žūsta žmonės, vyksta didžiuliai sugriovimai ir kasdien yra didžiulė eskalacijos galimybė, jei ketiname būti sąžiningi dėl šio konflikto užbaigimo, tikra diplomatija pareikalaus nuolaidų iš kiekvienos pusės, dalyvaujančios šiuose pokalbiuose“, – pridūrė jis.
Kartu būsimasis JAV valstybės sekretorius pabrėžė, kad įmanoma pasiekti rezultatų „neatsisakant pagrindinių mūsų, kaip tautos, principų ar mūsų, kaip žmonių, jausmų dėl to, kas iki šiol įvyko šiame konflikte“.
Svarstys ir sankcijų klausimą
M.Rubio aiškino, kad JAV taip pat pasirengusios aptarti galimą Rusijos sankcijų panaikinimo klausimą.
„Turime nemažai sankcijų Rusijos Federacijai, ir jų skaičius toliau auga ir plečiasi. <...> Tai turi būti pokalbio dalis siekiant taikos susitarimo“, – kalbėjo jis.
Pasak senatoriaus, sankcijos yra spaudimo Rusijai svertas, „viršijantis karinius pajėgumus“.
„Labai sunku pasiekti susitarimą arba susitarimą, kuris prasideda ugnies nutraukimu ir baigiasi taikos susitarimu, jei abi pusės neturi svertų“, – pridūrė M.Rubio.
Amerikiečių leidinys „The Washington Post“, remdamasis šaltiniais, išskyrė, kad D.Trumpas negalės vienas panaikinti sankcijų Rusijai. Tam jam reikės, kad tokiai priemonei pritartų Kongresas. Tuo pat metu kai kurie respublikonų įstatymų leidėjai Kongrese jau anksčiau reikalavo griežtesnių ekonominių priemonių prieš Maskvą.
Be to, D.Trumpo pasirinktas patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike'as Waltzas leido sugriežtinti sankcijas kaip spaudimo Rusijai nutraukti karą priemonę.
Pats išrinktasis prezidentas per rinkimų kampaniją pareiškė, kad „nemėgsta“ sankcijų apribojimų ir ketina jas taikyti kuo rečiau. Tuo pat metu Europos Sąjunga pradėjo baimintis JAV sankcijų panaikinimo D.Trumpui atėjus į Baltuosius rūmus. Atsižvelgdamas į tai, Briuselis pradėjo JAV prezidento dekretų peržiūrą, kad įvertintų, kaip jų panaikinimas paveiks ES, anksčiau rašė „Financial Times“ .
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra sakęs, kad D.Trumpas Rusijai yra įvedęs daugiau sankcijų nei bet kuris iki jo buvęs JAV prezidentas. Pernai birželį jis įvardijo Vakarų sankcijų panaikinimą kaip vieną iš sąlygų pradėti derybas dėl paliaubų Ukrainoje.