D.Tuskas: Britanija pirmiausia turi išspręsti „žmonių, pinigų ir Airijos“ klausimus

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sako, kad Didžioji Britanija pirmiausia turi susitarti dėl svarbiausių skyrybų klausimų – „žmonių, pinigų ir Airijos“, prieš pradėdama bet kokias derybas dėl prekybos sutarties po šalies pasitraukimo iš Bendrijos.
Donaldas Tuskas
Donaldas Tuskas teigia, kad Britanija pirmiausia turi išspręsti „žmonių, pinigų ir Airijos“ klausimus. / „Scanpix“/AP nuotr.

Savo laiške kitų 27 Europos Sąjungos narių lyderiams prieš šeštadienį prasidedantį viršūnių susitikimą D.Tuskas sakė, kad „prieš pradėdami aptarinėti mūsų ateitį mes pirmiausia turime susitvarkyti savo praeitį“.

Pasak buvusio Lenkijos premjero, „vienintelis įmanomas būdas“ yra derybos atskirais etapais, – Britanija pirmiausia privalo padaryti „pakankamą pažangą“ skyrybų klausimais, prieš pradėdama derybas dėl mūsų būsimų santykių.

Tačiau Didžioji Britanija nori derėtis dėl išstojimo iš Bendrijos ir prekybos sutarties tuo pačiu metu.

Tačiau Didžioji Britanija nori derėtis dėl išstojimo iš Bendrijos ir prekybos sutarties tuo pačiu metu.

Pasak ES, pagrindiniai derybų klausimai yra trijų milijonų Britanijoje gyvenančių ES piliečių ir vieno milijono Bendrijos šalyse esančių britų teisės, maždaug 60 mlrd. sąskaita, kurią Didžioji Britanija turės padengti prieš palikdama ES, taip pat Airiją nuo Jungtinei Karalystei priklausančios Šiaurės Airijos skiriančios sienos likimas.

„Tai yra ne tik taktikos klausimas, bet, atsižvelgiant į ribotą terminą, per kurį mes turime užbaigti derybas – tai yra vienintelis įmanomas (derybų) būdas“, – rašoma D.Tusko laiške ES lyderiams.

„Norėčiau, kad mes būtumėme vieningi dėl šio pagrindinio principo artėjančiame viršūnių susitikime, kad būtų aišku, jog pirma turi būti (pasiekta) pažanga dėl žmonių, pinigų ir Airijos, – sakoma jame. – Ir mes turime būti pasirengę laikytis šios logikos artėjančiose derybose“.

Ketvirtadienį britų premjerė Theresa May ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel įsivėlė į žodžių karą dėl dvejų metų „Brexit“ derybų proceso, kuris turėtų baigtis 2019 metų kovą.

PA Wire/Theresa May
PA Wire/Theresa May

A.Merkel pareiškė, kad Jungtinė Karalystė neturėtų puoselėti „iliuzijų“ dėl „Brexit“ naudos, o T.May apkaltino kitas 27 Europos Sąjungos šalis, kad jos susivienijo prieš Didžiąją Britaniją.

Šeštadienio viršūnių susitikime 27 šalių lyderiai turėtų nustatyti bloko „raudonąsias linijas“ derybose dėl „Brexit“ po praėjusio mėnesio, kai T.May oficialiai pradėjo skyrybų procesą.

ES lyderiai taip pat tarsis, ar pritarti „automatiškai“ Šiaurės Airijos narystei po „Brexit“, jeigu ši Britanijos provincija kada nors prisijungtų prie Airijos, sakė šaltinis Europos Taryboje naujienų agentūrai AFP.

Tikimasi, kad Airija prašys 27 ES narių lyderių palaikyti šį siūlymą.

Didžioji Britanija 2016 metų birželio mėnesio referendume nedidele balsų persvara nubalsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų