D.Tuskas sakė, kad per konsultacijas prieš ateinančią savaitę vyksiantį ES viršūnių susitikimą „ragins ES27 būti atvirą ilgam pratęsimui, jeigu JK sutiks, kad būtina persvarstyti „Brexit“ strategiją ir siekti dėl jo konsensuso“.
Kaip rašo „The Guardian“, toks D.Tusko pasisakymas greičiausiai naudingas Th.May.
Jis sustiprina jos argumentą – esą jei britų parlamentarai neparems jos siūlomos „Brexit“ sutarties, premjerė neturės kito pasirinkimo ir privalės siekti ilgesnio šalies išstojimo iš ES atidėjimo.
D.Tuskas pirmininkaus kovo 21 dieną vyksiančiam viršūnių susitikimui Briuselyje. Jo metu lyderių gali būti paprašyta priimti sprendimą, ar kovo 29 dieną numatytas JK išstojimas iš ES turi būti atidėtas.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas apie galimybę ilgesniam laikui atidėti „Brexit“ užsiminė britų parlamentarams ruošiantis ketvirtadienį balsuoti, ar bus prašioma Bendrijos pratęsti pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį nustatytą išstojimo terminą.
Th.May vyriausybė nurodė planuojanti prašyti atidėti „Brexit“ iki birželio 30-osios, jei šalies parlamentas galiausiai visgi pritars išstojimo sutarties projektui.
Įstatymų leidėjai jau du kartus didele balsų persvara atmetė šį susitarimo projektą, kurį premjerė parengė per ilgas ir sudėtingas derybas su likusių 27 Bendrijos valstybių lyderiais.
Tikėtina, kad D.Tusko išsakyta pozicija gali paskatinti „Brexit“ palaikančius britų įstatymų leidėjus, bijančius, kad dėl susitarimo šalis liks susaistyta su ES, dar kartą įvertinti Th.May siūlomą sutartį. Premjerė tvirtina, kad tai yra geriausia įmanoma „Brexit“ sutartis.
Tuo tarpu D.Tusko raginimas persvarstyti strategiją atspindi žinomą Briuselio poziciją, kad įmanomas „švelnesnis“ „Brexit“, jei Th.May atsisakys savo „raudonų linijų“, ypač dėl muitų sąjungos.