Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dainos klipas – apie karo siaubą, bet internautams pasirodė, kad jis vėl vaidinamas

Propaganda uoliai stengiasi įtikinti, kad Rusijos užpulti ukrainiečiai verti kurio nors prestižinio kino apdovanojimo. Melagienas, esą civilių gyventojų žudynės ar apšaudymai buvo suvaidinti, keičia nauja istorija – esą buvo surežisuota ir nufilmuota scena po cheminės ar garsinio ginklo atakos. Tai yra melas – žinomas aktorius iš tiesų vaidino tarytum apdujusį karį, bet ne įrašui apie pavojingo ginklo panaudojimą, o muzikos klipui.
Petro Šerekinas filmuojant Annos Khaninos dainos „Lopšinė“ vaizdo klipą
Petro Šerekinas filmuojant Annos Khaninos dainos „Lopšinė“ vaizdo klipą / Ekrano nuotr. iš „YouTube“

Versijų – ne viena

Internete jau gerą mėnesį plinta du trumpi vaizdo įrašai, esą patvirtinantys, kad ukrainiečiai vaidina karą. Juose matyti pagyvenęs vyras ukrainietiška kariška uniforma su skiriamaisiais ženklais, prieš kamerą vaidinantis įvairias scenas.

Prorusiškai nusiteikę socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą šie kadrai patvirtina, jog Ukrainoje vykstantis karas ar atskiri jo įvykiai yra suvaidinti.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Įrašu iš klipo filmavimo dalijamasi su įžeidinėjimais - Rusijoje ukrainiečiai užgauliai vadinami „choholais“
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Įrašu iš klipo filmavimo dalijamasi su įžeidinėjimais - Rusijoje ukrainiečiai užgauliai vadinami „choholais“

Viename epizode apsiginklavęs vyras, dairydamasis aplink, lėtai vaikšto po mišką, tarp medžių matyti dūmai.

Prieš jj atbulomis juda operatorius, filmuojantis profesionalia kamera. Įraše skamba airių indie muzikos atlikėjo Gavino Dunne’o, geriau žinomo pseudonimu „Miracle of Sound“, daina „Valhalla Calling“.

Iš tokio 20 sekundžių trukmės įrašo neįmanoma suprasti, kas jame rodoma. Tačiau internautai pateikia paaiškinimą.

Taip pat skaitykite: Kariai žuvusius Bučos gyventojus tempė ne ruošdami filmavimui, o ieškodami minų

„Viskas Ukrainoje suvaidinta. Viskas yra netikra, jų pretenzijos yra išgalvotos, sufantazuoti naratyvai ir taip toliau“, – teigiama vienoje „Twitter“ paskyroje, pažymėtoje sovietiniu kūju ir pjautuvu.

Čia filmukas buvo peržiūrėtas daugiau nei 64 tūkst. kartų, juo pasidalijo daugiau nei 300 vartotojų, beveik 740 žmonių paspaudė „patinka“.

Kitame epizode matyti greičiausiai tas pats vyras, tik šį kartą jis klūpo ant kelių ir daužo sau galvą rankomis, atrodo, lyg šauktų iš nevilties ar skausmo. 12 sekundžių trukmės įrašas baigiamas už kadro ištariamu žodžiu „Офигенно“ (rus. „Nuostabu“).

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Įrašu iš klipo filmavimo dalijamasi kaip įrodymu, esą karas Ukrainoje – suvaidintas
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Įrašu iš klipo filmavimo dalijamasi kaip įrodymu, esą karas Ukrainoje – suvaidintas

Vienas iš šiuo epizodu pasidalijusių žmonių – rašytoju, tarptautininku, akademiku ir Kovos su hegemonijomis studijų centro direktoriumi prisistatantis australas prie jo paliko retorinį klausimą: „Ukrainos rezervininkai prieš kamerą užsiima tam tikra vaidyba?“

Taip pat skaitykite: Melagiena apie Mariupolio nėščiąją: atrodė nestipriai sužeista, todėl „vaidino“

Įrašas šio vyro paskyroje peržiūrėtas beveik 140 tūkst. kartų, daugiau nei 2,5 tūkst. žmonių juo pasidalijo, daugiau nei 5 tūkst. paspaudė „patinka“.

Filmukais dalijosi ne vien anglakalbiai. „Akivaizdu, kad jau „sukama“ kita melagiena.

Pavadinimas turėtų būti „psichologiniai ginklai / rusų garsiniai ginklai (mat aktorius daužo sau per ausis, – red. past.)“, – vokiškai ironizavo vienas „Twitter“ vartotojas ir kaip grotažymes pridėjo žodžius „Ukraina“, „melagienos“ bei „propaganda“.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Įrašu iš klipo filmavimo dalijamasi kaip įrodymu, esą karas Ukrainoje - suvaidintas
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Įrašu iš klipo filmavimo dalijamasi kaip įrodymu, esą karas Ukrainoje - suvaidintas

Šios mintys patiko beveik 1,2 tūkst. kitų žmonių, daugiau nei 750 jomis pasidalijo. Įrašas su klūpinčiu kariu šioje paskyroje peržiūrėtas bemaž 17 tūkst. kartų.

Kodėl vadinamas Kirpėju?

Bet tokios interpretacijos yra klaidingos. Tai galima suprasti kiek atidžiau patyrinėjus pačius įrašus.

Taip pat skaitykite: Melagienos ilgai laukti nereikėjo: ataka Kremenčuke tariamai buvo suvaidinta

Abiejuose aiškiai matomas vaizdo įrašų dalijimosi platformos „TikTok“ ženklas ir tas pats paskyros joje adresas – @user4775478401030. Jį suvedus interneto paieškos laukelyje, išmetama „TikTok“ paskyra, pavadinta Piter Smog, turinti 38 tūkst. sekėjų.

Jau pirmuose įrašuose matyti vyras, panašus į minėtą uniformuotą karį (ypač kai yra atsiklaupęs, nes po mišką jis vaikščiojo su kepure) – abu turi netrumpus pražilusius plaukus, tokią pat žilą tvarkingai apkirptą barzdelę.

Tarp kiek senesnių įrašų galima rasti ir abu tuos (tik geresnės kokybės), kuriais dalijais internautai su komentarais, esą kuriamas melagingas vaizdo įrašas. Pirmasis čia peržiūrėtas 1,7 mln., antrasis – 2,4 mln. kartų.

Taip pat skaitykite: 8 mėnesiai po atakų prieš Irpinę: internautai sugalvojo, kad žurnalistas jas suvaidino

Beje, čia komentatoriai taip pat svarsto, esą greičiausiai filmuojama „nauja ataka prieš Ukrainą“, stebisi, kodėl kiti filmuoja vyrą, kuriam akivaizdžiai bloga, užuot jam padėję.

Yra ir dar pora įrašų greičiausiai iš to paties filmavimo (vyras apsirengęs ta pačia uniforma). Viename iš jų vyras kruvinomis rankomis trina akis, matyti ant uniformos parašyta pavardė ar šaukinys – Perukaras. Tuomet jis pradeda kalbėti rusiškai: „Tai yra kinas, vaikinai, visa tai yra kinas. O taip, iš tiesų, bl… Neduokdie…“.

Ekrano nuotr. iš „TikTok“/Komentatoriai įraše atpažino aktorių Petro Šerekiną
Ekrano nuotr. iš „TikTok“/Komentatoriai įraše atpažino aktorių Petro Šerekiną

Viename iš šių įrašų pasirodo ir Piotro Šerekino pavardė.

Internete paieškojus informacijos apie tokį žmogų (tiksliau – Petro Šerekiną), galima sužinoti, kad jis yra aktorius dar nuo sovietmečio, Rytų kovos menų sporto meistras, pirmasis absoliutus Ukrainos karate čempionas, kaskadininkas, o dabar – ir kirpyklų tinklo savininkas. Greičiausiai dėl to jo vaidinamo personažo šaukinys – Perukaras (перукар ukrainietiškai reiškia kirpėjas).

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Aktorius Petro Šerekinas
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Aktorius Petro Šerekinas

Internete galima rasti ne vieną rusišką tinklalapį, kuriame surašyta aktoriaus kūrybinė biografija, jo paskyrą socialiniame tinkle „Instagram“, kur jis prisistato jau savo vardu ir pavarde (beje, čia irgi esama kadrų iš aptariamo filmavimo), kanalą vaizdo įrašų platformoje „YouTube“ (čia jis prisistato ne tik savo pavarde, bet ir pseudonimu Smog).

Pastarajame galima beveik 11 min. trukmės įrašą, kuriame matyti panašios scenos, kaip ir internete plintančiuose trumpuose įrašuose. Aktorius vilki tą pačią uniformą ir laiko tuos pačius ginklus, galima atpažinti operatoriaus drabužius ir kamerą, kraštovaizdį.

Dainos tekstą parašė atlikėjos vyras

Spalio 14-ąją paskelbto įrašo pavadinimas – „Kaip buvo filmuojamas dainininkės Annos Khaninos muzikinis klipas“, greta paaiškinta, kad įamžinti filmavimo proceso užkulisiai.

Tai paaiškina, ką prieš kamerą veikė uniformuotas vyras. Prancūzijos tinklalapio „The Observers“ faktų tikrintojai susisiekė su P.Šerekinu ir iš jo sužinojo, kas iš tiesų buvo filmuojama.

VIDEO: Ukrainiečių atlikėjos Annos Khaninos dainos „Lopšinė“ vaizdo klipo filmavimo užkulisiai

„Šiame vaizdo įraše rodomas puikios ukrainiečių dainininkės A.Khaninos muzikinio klipo filmavimas, – paaiškino aktorius. – Daina vadinasi „Lopšinė“. Tai – daina apie karą, šiuo metu vykstantį Ukrainoje.

Šiame vaizdo įraše atlieku kario, kuris keliauja per karo draskomą Ukrainą, tikėdamasis surasti savo žmoną ir sūnų bei pasiekti pergalę, vaidmenį.“

A.Khanina prancūzų žurnalistams patvirtino, kad aptariami vaizdo įrašai yra iš spalio 6 d. išleistos dainos „Lopšinė“ (rus. „Колыбельная“) vaizdo klipo filmavimo. Pasak jos, klipe, kuris vis dar kuriamas, neatsitiktinai pasirodo Ukrainos karys.

VIDEO: Ukrainiečių atlikėjos Annos Khaninos daina „Lopšinė“

„Dainoje kalbama apie visų ukrainiečių skausmą dėl karo, apie tai, kaip moterys ir vaikai turi kęsti badą ir šaltį, nekantriai laukdami po karo grįžtančių savo vyrų, brolių ir tėvų. Dainoje kalbama apie pergalės viltį ir tikėjimą savo ateitimi“, – pasakojo atlikėja.

Kaip ir daugelis ukrainiečių moterų, A.Khanina turėjo išgyventi bombardavimus ir siaubą, kai jos vyras išvyko į frontą. Ši daina gimė iš jos pačios patirties.

„Žodžius parašė mano vyras. Ši daina ir kartu su ja sukurtas vaizdo klipas atspindi tikrovę. Jame parodoma, ką mes giname, ko laikomės. Tai – tarsi mano naktiniai pokalbiai su sūnumi. Moteris jį guodžia, kartu guosdama save. Ji giliai tiki, kad viskas bus gerai.“

Būtent šį karo skausmą P.Šerekinas perteikia vaizdo įraše, kuriuo dalijamasi internete kaip esą melagienos filmavimo scena.

„Vaizdo klipe yra kelios dalys: mūšio, poilsio, sielvarto. Aptariamoje scenoje vyras stovi ir dėl sužeidimo jaučia stiprų galvos skausmą.

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Petro Šerekinas filmuojant Annos Khaninos dainos „Lopšinė“ vaizdo klipą
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Petro Šerekinas filmuojant Annos Khaninos dainos „Lopšinė“ vaizdo klipą

Režisierius man pasakė: „Noriu, kad parodytum šį skausmą, ir tai nėra tik sužeidimo skausmas. Parodyk man karo skausmą, karo sielvartą, karo siaubą. Parodyk visa tai šiame šauksme. Visa tai turi būti parodyta per tai, ką tu rėki“.

P.Šerekiną gerokai nustebino šio vaizdo įrašo išplitimas: „Kai šį rytą pabudau, man pradėjo skambinti daugybė naujienų organizacijų ir teirautis mano reakcijos.

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Petro Šerekinas filmuojant Annos Khaninos dainos „Lopšinė“ vaizdo klipą
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Petro Šerekinas filmuojant Annos Khaninos dainos „Lopšinė“ vaizdo klipą

Kai pamačiau vos kelių sekundžių trukmės įrašą, „TikTok“ jis jau buvo peržiūrėtas 2,5 mln. kartų. Žmonės ėmė man skambinti ir sakyti, kad vaizdo įrašas platinamas kaip melagiena.

Bet pažadu, kad jie mūsų, ukrainiečių, neužkariaus nei savo netikromis naujienomis, nei bombardavimu. Kartą sprogo raketa ir išdaužė mūsų langus, bet tai mūsų neišgąsdino. Žinote, kodėl? Todėl, kad mes esame ukrainiečiai. Šlovė Ukrainai!“

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais