Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dalai Lama: pasaulis priklauso žmonijai

Dvasinis Tibeto lyderis, Nobelio taikos premijos laureatas Dalai Lama teigia remiąs už „Arabų pavasario“ protestų slypinčius principus. „Pasaulis priklauso žmonijai, o ne šiam lyderiui, anam lyderiui, karaliams ar dvasiniams vadovams. Pasaulis priklauso žmonijai. Kiekviena šalis iš tikrųjų priklauso savo žmonėms“, – duodamas interviu CNN kalbėjo Dalai Lama.
Dalai Lama
Dalai Lama / „Scanpix“ nuotr.

Pasak jo, net tokių demokratinių šalių, kaip Jungtinės Valstijos, politikai tai kartais pamiršta. „Kartais jie yra trumparegiai, – kalbėjo Dalai Lama. – Jiems rūpi tik rinkimai.“

Paklaustas apie „Arabų pavasarį“, tremtyje esantis Tibeto dvasinis lyderis sakė manąs, kad „iš principo tai labai gerai“. „Jie pasiekė pagrindinį tikslą. Dabar atėjo laikas jiems susivienyti – visoms jėgoms, nesvarbu, kokios yra jų politinės pažiūros, dabar jie turi dirbti kartu. Tai labai svarbu“, – pažymėjo Dalai Lama.

Ilgame interviu Dalai Lama kalbėjo daugybe skirtingų temų – pradedant pokyčiais Kinijos politikoje ir baigiant tuo, ar jį gundo moterys.

Dalai Lama yra dvasinis Tibeto budistų lyderis. Iki praėjusių metų jis ėjo ir politinio vadovo pareigas, tačiau vėliau pareiškė, kad traukiasi iš politikos, bet ir toliau liks Tibeto budistų dvasiniu lyderiu.

Tibeto vadovu Dalai Lama tapo 1950-aisiais, kai jam buvo 15 metų. Tais pačiais metais kinų pajėgos užėmė Tibetą, paversdamos jį Kinijos sudėtimi – Tibeto autonominiu rajonu. Kinija tvirtina, kad Tibeto nėra, esą tai tik šimtmečius Kinijai priklausanti teritorija. Tačiau lingvistiškai ir etniškai tibetiečiai labai skiriasi nuo kinų.

Tibeto dvasinis lyderis gyrė buvusį JAV prezidentą George'ą W.Bushą, pažymėdamas, kad ne visada pritardavo jo politiniams sprendimams.

Dalai Lama su kinų valdžios atstovais vedė derybas dėl tibetiečių savivaldos, tačiau šios derybos buvo nesėkmingos. 1959-aisiais, po nepavykusio sukilimo prieš Pekino režimą, Dalai Lama pabėgo iš Tibeto į tremtį Indijoje.

Kinijai sustiprinus savo ekonominę, politinę ir kultūrinę įtaką Tibetui, Dalai Lama pripažįsta, kad visiška Tibeto nepriklausomybė nebėra reali galimybė. Tačiau jis ir toliau kovoja dėl didesnių teisių tibetiečiams.

CNN duotame interviu Dalai Lama apgailestavo dėl pranešimų apie dešimtis pastaraisiais mėnesiais susideginusių tibetiečių, kurie taip protestavo prieš kinų režimą. Dalai Lamos nuomone, Kinijos lyderiai, norėdami išspręsti problemas Tibete ir kitose neramiose šalies dalyse, turi mąstyti „realistiškiau“. Dvasinis Tibeto lyderis taip pat ragino Kinijoje nutraukti cenzūrą.

„Kinijos žmonės taip pat turi teisę spręsti, kas yra teisinga, o kas yra klaidinga... Kinijios žmonės turėtų žinoti realybę“, – sakė jis.

Nors Dalai Lama davė celibato įžadus, jis pasakojo jaučiąs pagundą moterims. „O taip, kartais (aš) matau žmones (ir pagalvoju) o tai labai gražu“, – sakė vienuolis. Bet net savo sapnuose, pasak Tibeto dvasinio lyderio, jis primena sau apie savo dvasinį vaidmenį.

„Aš esu Dalai Lama. Visuomet prisimenu, aš vienuolis, aš visada vienuolis“, – sakė jis. Dalai Lama pasakojo nežiūrįs filmų ir nesiklausąs muzikos, niekada nebandęs narkotikų ir nevartojąs alkoholio. Tačiau jis prisiminė ir vieną sykį, kai paragavo vyno.

„Buvau labai jaunas. Man atrodo, buvau 7–8 metų, labai jaunas. Vieną vakarą, vėlų vakarą, žaidžiau. Tuomet pamačiau vieną žmogų, nešusį du butelius, ir staigiai prie jo pribėgau. Tuomet įkišau savo pirštą į butelį. Labai saldu“, – juokdamasis pasakojo Dalai Lama.

Paklaustas, kuriais pasaulio lyderiais žavisi, Dalai Lama paminėjo buvusį Pietų Afrikos prezidentą Nelsoną Mandelą. Tibeto dvasinis lyderis taip pat gyrė buvusį JAV prezidentą George'ą W.Bushą, pažymėdamas, kad ne visada pritardavo jo politiniams sprendimams.

„Ne kaip Amerikos prezidentas. Kai kurie jo politiniai sprendimai nebuvo labai sėkmingi, – sakė Dalai Lama. – Bet kaip asmuo, kaip žmogus, jis labai malonus žmogus. Aš jį myliu.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos