Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dalis pasaulio musulmonų pradeda šventąjį ramadano pasninką

Dauguma sunitų trečiadienį pradėjo šventojo mėnesio ramadano pasninką itin varginančiu metų laiku, o šiitų bendruomenė jų pavyzdžiu turėtų pasekti ketvirtadienį.
Akimirka iš pasiruošimo
Ramadanas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Musulmoniškų šalių pareigūnai paragino tikinčiuosius būti gailestingus per ramadaną, tuo tarpu ne musulmonų bendruomenės buvo paprašytos gerbti vietos papročius ir susilaikyti nuo gėrimo ir valgymo viešumoje. Už šios tvarkos nesilaikymą gresia baudos arba administracinis areštas.

Ramadano pradžia trečiadienį buvo paskelbta daugiausia gyventojų turinčioje arabų šalyje Egipte, islamo tėvynėje Saudo Arabijoje ir Indonezijoje – didžiausioje musulmoniškoje valstybėje.

Ramadaną taip pat pradėjo dauguma Persijos įlankos šalių, Libanas, Sirija, Jemenas ir palestiniečių teritorijos, karo nuniokotas Afganistanas, Malaizija bei Singapūras.

Indija ir Pakistanas, taip pat šiitų bendruomenės ramadaną tikriausiai pradės ketvirtadienį, jeigu trečiadienio vakarą bus pastebėta Mėnulio jaunatis, skelbianti musulmonų Mėnulio kalendoriaus devintojo mėnesio pradžią.

Šventojo mėnesio metu musulmonai nuo aušros iki sutemų turi susilaikyti nuo maisto, gėrimų ir lytinių santykių. Per ramadaną dienos metu gyvenimo ritmas sulėtėja, tačiau suaktyvėja nuo iftaro – pasninko nutraukimo saulei leidžiantis, iki suhuro, paskutinio valgio prieš aušrą. Tuo metu saikingai valgoma, lankomi draugai ir artimieji.

Ramadano laikymasis yra laikomas vienu iš penkių svarbiausių islamo stulpų. Keturi kiti – tikėjimo išpažinimas (šahada), pareiga penkis kartus per parą atlikti salatą – apeiginę maldą, šelpti neturtinguosius ir atlikti šventąją kelionę į Meką (hadžą).

Pasninkauti per ramadaną privalo visi brandos sulaukę musulmonai. Vaikams daroma išimtis, tačiau patariama, kad jie pamažu būtų pratinami laikytis šios papročio. Pasninkauti taip pat nebūtina nėščioms arba žindančioms moterims, ligoniams ir keleiviams.

Saudo Arabijos karalius Abdullah paragino musulmonus per ramadaną siekti Dievo malonės.

„Šventasis mėnuo įkvepia musulmonus kilniems atjautos, malonės ir geranoriškumo veiksmams“, – monarcho ir sosto įpėdinio princo sultono Bin Abdul Azizo bendrą kalbą citavo Saudo Arabijos valstybinė naujienų agentūra SPA.

Jie pabrėžė, kad Saudo Arabija, kurioje yra švenčiausi musulmonų miestai Meka ir Medina, privalo ginti islamą ir skatinti dialogą su kitomis religijomis bei kultūromis, kad būtų sukurtas „civilizuotas ir darnus pasaulis“.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?