Išvakarėse paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas 2017 metais tris kartus panaudojo chloro ir zarino dujas.
„Cheminio ginklo draudimo organizacijos ataskaita apie nuodingų medžiagų panaudojimą 2017 metais Latamnos mieste yra klaidinanti ir joje yra sufalsifikuotos ir sufabrikuotos išvados, kuriomis siekiama sufalsifikuoti tiesą ir apkaltinti Sirijos vyriausybę“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Sirų vyriausybė pasmerkė ataskaitos turinį.
Jos pareiškime pabrėžiama, jog Damaskas „kategoriškai neigia kada nors naudojęs nuodingas dujas Latamnos mieste ar bet kuriame kitame Sirijos mieste ar kaime“.
Trečiadienį OPCW pranešė padariusi „išvadą, kad yra tvirtas pagrindas manyti, jog zariną kaip cheminį ginklą Latamnoje 2017 metais... ir chlorą... panaudoję buvo asmenys, priklausantys Sirijos arabų oro pajėgoms“.
Ataskaitą paskelbė Hagoje įsikūrusiai priežiūros institucijai pavaldi Identifikavimo ir tyrimų grupė (IIT), kuriai pavesta įvardinti cheminių atakų devynerius metus pilietinio karo siaubiamoje Sirijoje kaltininkus.
„Tokio strateginio pobūdžio išpuoliai galėjo būti įvykdyti tik aukščiausios Sirijos Arabų Respublikos kariuomenės vadovybės įsakymais“, – OPCW pareiškime cituojamas IIT koordinatorius Santiago Onate-Laborde.
„Net jei įgaliojimai gali būti perleisti, atsakomybė – negali. Galiausiai IIT negalėjo nustatyti jokio kito įtikinamo paaiškinimo“, – pažymėjo jis.
Ataskaitoje teigiama, kad išpuolius įvykdė du naikintuvai SU-22, 2017 metų kovo 24 ir 30 dienomis numetę dvi bombas su zarinu, taip pat Sirijos karinis sraigtasparnis, kuris tų metų kovo 25-ąją esą numetė balioną su chloru ant ligoninės Latamnos miestelyje.
Prieš beveik dvejus metus OPCW patvirtino, kad zarinas ir chloras buvo panaudotas per dvi atakas Latamnoje, tačiau tuomet neįvardijo atsakingų asmenų.