„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Danija dėl J.Khashoggi nužudymo sustabdė ginklų pardavimą Saudo Arabijai

Danija ketvirtadienį sustabdė ginklų pardavimą Saudo Arabijai ir tapo antrąja po Vokietijos šalimi, priėmusia tokį sprendimą dėl žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo.
Jamalas Khashoggi
Jamalas Khashoggi / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Užsienio reikalų ministerija sustabdo visą ginklų ir karinės įrangos pardavimą Saudo Arabijai“, – sakė užsienio reikalų ministras Andersas Samuelsenas.

„Tikiuosi, kad danų sprendimas gali suteikti papildomą postūmį“, – pridūrė jis.

Užsienio reikalų ministerijos atstovas sakė, kad Kopenhaga kol kas nesvarsto kitų sankcijų.

Pirmadienį Vokietija nusprendė uždrausti 18-ai Saudo Arabijos pareigūnų, siejamų su J.Khashoggi nužudymu, atvykti į jos teritoriją ir Šengeno zoną.

Spalio mėnesį Berlynas paragino Europos Sąjungos šalis pasekti jo pavyzdžiu ir kol kas sustabdyti ginklų pardavimą Saudo Arabijai. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas tokią galimybę atmetė.

JAV gyvenęs Saudo Arabijos pilietis J.Khashoggi, kuris rašydavo laikraščiui „The Washington Post“ ir kritiškai vertindavo Saudo Arabijos sosto įpėdinį princą Mohammedą bin Salmaną, spalio 2 dieną buvo atviliotas į karalystės konsulatą Turkijos Stambulo mieste ir ten nužudytas. Pranešama, kad jo palaikai buvo supjaustyti.

Ilgai neigę bet kokias sąsajas su J.Khashoggi dingimu, Saudo Arabijos pareigūnai galiausiai pripažino, kad žurnalistas konsulate buvo nužudytas, ir sakė, kad dėl to buvo suimtas 21 žmogus.

Tačiau JAV žiniasklaida pranešė, kad nutekintoje CŽV analizėje yra kaltinamas Saudo Arabijos sosto įpėdinis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./ Mohammedas bin Salmanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./ Mohammedas bin Salmanas

Karalystės užsienio reikalų ministras Adel al Jubeiras trečiadienį pareiškė, kad princo Mohammedo kritika tiriant žurnalisto nužudymą yra neperžengtina „raudona linija“, o raginimai sosto įpėdinį patraukti atsakomybėn dėl šios šiurpios žmogžudystės nebus toleruojami.

ES ragina nubausti kaltuosius

Tuo tarpu ES diplomatijos vadovė Federica Mogherini ketvirtadienį pareiškė, kad visi už žurnalisto J.Khashoggi nužudymą „iš tikrųjų atsakingi“ asmenys turi būti apkaltinti.

Saudo Arabijai prisiėmus atsakomybę ir paskelbus, kad dėl žurnalisto nužudymo buvo suimtas 21 žmogus, kurių penkiems siekiama mirties bausmės, dėmesys nukrypo į tai, ar bus kaltinamas įtakingas karalystės sosto įpėdinis.

„Tie, kas yra atsakingi, iš tikrųjų atsakingi už šį baisų nužudymą, turi būti atskaitingi“, – F.Mogherini sakė Ankaroje per bendrą spaudos konferenciją su turkų užsienio reikalų ministru Mevlutu Cavusoglu.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Federica Mogherini
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Federica Mogherini

Paraginusi atlikti „visiškai skaidrų ir patikimą tyrimą“, ji pridūrė: „Mums atskaitomybė nereiškia keršto.“

„Mes visuomet nepritardavome, pavyzdžiui, bet kokiam mirtie bausmės taikymui, bet remdamiesi savo principais, vertybėmis, praktikomis, tikimės visapusiško, skaidraus ir teisingo ištyrimo“, – sakė F.Mogeherini.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs