„Per kūną perbėgo šiurpuliukai, švelniai tariant. Tai buvo šokas“, – naujienų agentūrai AFP sakė 30-metis Stefanas Teichertas ir pridūrė, kad jis, kaip ir daugelis kitų danų, stebėjo 83 metų karalienės metinę naujametinę kalbą tiesiogiai per televiziją.
Itin populiari, it kaminas rūkanti monarchė daugelį metų tvirtino, kad niekada nepasitrauks.
„Visi buvome šokiruoti. Manėme: „Ką? Atšaukite Naujųjų metų šventes!“ – sakė 39 metų Maria Jepersen. – Lyg kas iš šeimos narių būtų miręs.“
21 metų Rasmusas Eliassenas jai antrino, bet įžvelgė ir teigiamą šio reikalo pusę.
„Smagu, kad ji palieka [sostą] ne dėl mirties“, – sakė jis ir pridūrė, kad Danija liks gerose rankose su būsimuoju karaliumi, sosto įpėdiniu Frederiku.
Margrethe II prisidėjo prie to, kad Danijos monarchija taptų viena populiariausių pasaulyje – neseniai atliktos apklausos duomenimis, ją palaiko daugiau kaip 80 proc. danų.
2018 metais ji liko našle. Šį vasarį jai buvo atlikta nugaros operacija.
Sekmadienį paskelbtame pranešime ji sakė, kad ši operacija „paskatino susimąstyti apie ateitį – ar dabar būtų tinkamas laikas perduoti atsakomybę kitai kartai“.
55 metų sosto įpėdinis Frederikas perims sostą kaip karalius Frederikas X.
Oficialios karūnacijos ceremonijos nebus.
Jis bus paskelbtas karaliumi per neeilinį vyriausybės posėdį po to, kai jo motina oficialiai atsisakys sosto, o premjerė Mette Frederiksen iš balkono pristatys naująjį monarchą.
„Jos sūnus jau pasiruošęs“, – sakė 55 metų Jesperas Volpiusas ir pridūrė, kad karalienės sprendimas trauktis rodo ją esant stipria moterimi.
Gruodį Danijos televizijos TV2 paskelbta apklausa parodė, kad karalienė yra populiariausia iš Danijos karališkosios šeimos veikėjų, o po jos seka Frederikas.
Ministrė pirmininkė M.Frederiksen sekmadienį Margrethe II pavadino „Danijos įsikūnijimu“.
„Daugelis iš mūsų nepažįsta kitos monarchės, – sakė ji. – Per visus tuos metus (ji) žodžiais ir jausmais įprasmino tai, kas mes esame kaip žmonės ir kaip tauta.“